בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  שמיטה נכונה: מדריך נבוכים לטיפול בגינה בשנת שמיטה

שמיטה נכונה: מדריך נבוכים לטיפול בגינה בשנת שמיטה

פעם בשבע שנים היא מגיעה ומי שבוחר להקפיד עליה צריך לדעת מה מותר ומה אסור: המדריך השלם לשנת השמיטה אצלכם בבית

מאת: לימור קלר צילום:


 
גם אם ידעתם וגם אם לא – בראש השנה החלה אצלנו שנת שמיטה, שנה שבה אמורה רוב החקלאות לצאת לשבתון ואם אתם מקפידים על הלכות, אתם יודעים לדקלם את הכללים אבל למי שלא ממש יודע מה עושים בשנת שמיטה, נסביר שמדובר בתקופה ש"בין תשרי לתשרי" אחת לשבע שנים והיא נועדה לתת לאדם ולאדמה לנוח. אז כן, העקרון פשוט – בשנת שמיטה אתם לא אמורים לעבד את הקרקע, אסור לכם לזרוע ולשתול ואסור להצמיח כל מה שנותן יבול ותוצרת לשימושו של האדם. אפילו את פירות העץ אנחנו אמורים להשאיר לכל מי שמעוניין לקטוף אותם לצריכה עצמית. מה מותר ומה אסור למי שבוחר להקפיד? הנה המדריך השלם:
 
אז מה אסור בגינה הביתית?
שאלנו את אייל פניגשטיין, הנדסאי נוף ובעלת חברת "באופן טבעי", האם גם בגינות הפרטיות שלנו אנחנו צריכים להשבית כל מלאכה. "ההוראות דומות למדי", הוא מסביר, "כלומר אסור לשתול ולהוסיף צמחים חדשים, אבל מותרת תחזוקה שוטפת שעיקרה שימור הקיים ומניעה של נזק. אפשר לעשב, להדביר, לכסח את הדשא או לגזום שיחים או עצים, בתנאי שפעולות אלה לא נועדו להגביר או לזרז צמיחה. אם יש בגינה צמחייה שגדלה במקומות לא מזיקים, אין לגעת בה. אם שיח גדל לגובה רב ואין בעיה לחכות עם הגיזום שלו שנה נוספת – לא נוגעים בו".
 
 

(צילום: מחסני תאורה)
 
את ההכנות לשנת שמיטה אמורים לעשות קודם לכן, כלומר בשנה השישית, שנחשבת לשנה מאוד מתוגברת בגינון. אם נעשה את הפעולות האלה מראש, לא נצטרך לגעת באדמה בשנה השביעית. כלומר, מדשאות חדשות מומלץ לשתול עד אוגוסט כדי לאפשר לדשא להיקלט בעזרת השקיות תכופות ולהגיע להשקיה שגרתית אחרי ראש השנה. כך גם לגבי נטיעת עצים ושיחים שיש לאפשר להם להיקלט לפני שנת השמיטה, ואף לגזום ולעצב אותם, וכן לגבי הכנת גומות בגינות; שתילות עונתיות או רב שנתיות שלא נוכל לשתול לאחר מכן; עידור כדי לייצר חיץ בין גבולות הדשא לערוגה שגובלת בו; ודישון בשחרור איטי שיתפרק לאיטו במשך שנה שלמה. פרחים למשל, אסור לנו לשתול אך מותר לקטוף אם הגיעו לפריחה. ורדים אסור לגזום כדי לא להגביר צמיחה. ירקות שייכים לתחום החקלאי, ולכן ההלכות מחמירות איתם. ומה שלא הספקנו עד תשרי, חובבי גינון יקרים, אבוד ונצטרך להישאר איתו ולתחזק במידת האפשר.
 
אז מה כן מותר?
גינה היא מקום שצריך לשמר גם בשנת שמיטה, כך שמותרות כל הפעולות הנוגעות לתחזוקתה ומניעת נזק:
 
השקיה: השקיה לצורך תחזוקה ולא כזו שממריצה צמיחה, אבל עם הפחתה של 20-10 אחוזים בכמות. הגינה לא תיראה במיטבה, אך גם לא ייגרם לה נזק ולכן, את ההשקיה יש לבצע בעזרת מחשב השקיה.
 
דשא: כיסוח דשא בגובה בינוני (ולא נמוך מדי) כדי שלא להאיץ את צמיחתו. 
 
הדברה: הדברה מותרת לצורך מניעה. אם ההשקיה והדישון נעשו נכון, רוב העצים לא יזדקקו לריסוס. תשומת לב נדרשת לעצים צעירים, שמזיקים עלולים לגרום לתמותה שלהם.
 
עישוב: אם יש מכת עשבים שמאיימת להשתלט על חלקה ולגרום לה נזק, יש לטפל בעשבייה. אם מדובר רק במראה לא אסתטי, אין לגעת בה.
 
דישון: יש לדשן רק כשיש חשש להמשך קיומם של הדשא או הגינה.
 
גיזום: מותר לגזום רק ענפים חולים או שבורים. אבל אם שיחים או עצים מפריעים למעבר או מהווים סכנה בטיחותית, או שהם מעוצבים בצורה מסוימת, הגיזום מותר.
 
קטיפת פירות: דילול פירות יכול להיעשות רק כדי למנוע שבירה של ענפים.
 
אדניות בבית: בעציצים במרפסת או בגג, שגדלים על מצע מנותק מהקרקע, אפשר לטפל כרגיל ולהשקות.
 

(צילום: "באופן טבעי")
 
 
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *