כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מטבחים  //  אפשר להסתדר גם עם מטבח קטן

אפשר להסתדר גם עם מטבח קטן

מכונת קפה על השיש אולי לא תתאים לגודל המצומצם הנתון של המטבח, אבל תאורה נכונה, צבעים בהירים, ארונות עליונים וחשיבה יצירתית יכולים לעזור לחיות איתו בשלום

מאת: לימור קלר צילום:


 

צילום: Lizzie Orme מתוך האתר www.idealhome.co.uk

 

 

לפעול מתוך מטבח קטן יכול להיות מסתכל, במיוחד לחובבי בישול או כאלה שהמטבח הוא לב הבית שלהם. אין מקום על משטח העבודה, משום שאין מטראז' מספק למשטחי העבודה בכלל, והמקום הקיים נתפס על ידי הנחת כלים או מוצרים, יש יותר סירים וכלים מכל ארונות האחסון, ועוד לא הגענו לשולחן שלא מאכלס את כל בני הבית ומאלץ לאכול בשיטת הכיסא החם. 

 

 

עוד מטבחים מעוצבים:

מטבח ממוקד: 7 סגנונות עיצוביים למטבח בדיוק כמו שרוצים

קצת השראה: מטבחים קטנים ששומרים על סטייל

התקנת מטבח 2 מטרים: כמה זה עולה לכם?

 

 

כשהמטראז' של המטבח קטן, יש כמה דרכים לעזור לבעלי הדירה לחיות איתו בשלום או לפחות לטשטש את חסרון הגודל. "ניצול שטחי האחסון בארונות באופן מקסימלי על ידי תכנון פנימי מוקפד חשוב מאוד לתהליך", מסביר יהודה צנגר, מנכ"ל מטבחי "ניו קיצ'ן". "אפשר להחליט מראש מה מאחסנים איפה ומה הגדלים של קופסאות, המצרכים והכלים ממש לרדת לפרטים הכי קטנים". דוגמאות לכך הן ניצול ארון הכיור על ידי עגלת חומרי ניקוי נשלפת, ארון צר לאחסון מטאטא, מגב ועוד בגובה המקרר לניצול מקסימלי של שטחים "מבוזבזים", שימוש במיקרו שהוא גם תנור (במקום תנור אפייה), ניצול הקירות לתלייה של סכינים ומחבתות ועוד. 

 

ארון צר במיוחד, צילום באדיבות מטבחי ניו קיצ'ן

 

 

פלטת צבעים מינימלית


ניקיון בעיניים אפשר להשיג ממטבח מסודר ומאורגן, שלא הכול הפוך בו, אבל גם מצבעים אחידים לחזיתות או צבעים בהירים. כשפלטת הצבעים מינימלית, ואין גודש בעיניים, התחושה היא שאין מה שחוסם את המבט ומכאן המטבח נראה פתוח ומרווח יותר.

 

צילום: Colin Poole מתוך האתר www.idealhome.co.uk

 

 

מטבח נסתר


מטבח או חלקים ממנו המוסתרים בתוך ארונות, מאפשרים גם הם ניקיון חזותי. מכשירי חשמל אינטגרליים (שדלתותיהם הם חלק מחזית המטבח) הם מוצר מקובל ונדרש בחנויות. אם מוסיפים דלתות לכלל המטבח, יוסתרו גם שאר הפונקציות כמו הכיור ומשטחי העבודה, כאילו לא היה שם מטבח, ומה שייראה הוא רק "ארון".

 

צילום: Sharrin Rees and Sharyn Cairns  מתוך האתר https://casalibrary.com

 

 

אי קטן 


אי הוא לא רק חלומם של הנופשים במדינות רחוקות, אלא גם של בעלי בתים ודירות, שאוהבים את מרכזיותו בחייהם. במטבח קטן האפשרויות אינן רבות משום שאי עלול להעמיס ו"לסגור" את החלל, אלא אם כן מדובר באיון קטן או באי על גלגלים, שניתן להכניס ולהוציא אותו בהתאם לצורך.

 

צילום: Dan Duchars  מתוך האתר www.idealhome.co.uk

 

 

ארון עליון 


ניצול כל הקירות במטבח קטן הוא הכרחי. "יש לשים לב שלא חונקים את המטבח ומעמיסים עליו יתר על המידה", מדגיש צנגר מ"ניו קיצ'ן". אופציית הארונות העליונים אולי נראית מיושנת, אבל היום נראית מעט שונה: הם כבר לא אנכיים, וגם קלפות בודדות על הקיר כמעט שלא תראו באולמות התצוגה, אלא ארונות על קיר שלם, ארונות עם נישה או ארונות עליונים עם עומק משתנה. צנגר: "אחד הפטנטים המאוד אופנתיים היום על מנת להרוויח שטחי אחסון גבוהים וליצור תחושת קלילות, הוא עומק משתנה של הארונות העליונים – מה שגבוה יכול להיות בעומק 60 ס"מ ומה שממש מעל השיש בעומק 30 ס"מ".

 

ארונות עליונים בעומקים משתנים. מטבח: סמגל. עיצוב: יעל יעקובי. צילום: אלעד גונן

 

 

קיר דו צדדי


קשה להתרגל לרעיון שארון יחליף קיר, אבל במקרה של מטבח קטן, זהו רעיון שכדאי לשקול. אחד הארונות, ייתכן אפילו הארון התחתון, יכול לעמוד לבדו כשהוא דו-צידי, כלומר מצד אחד משמש לצורכי המטבח, ומצד שני – לצרכיו של החלל הצמוד לו.

 

שני צדדים ל"קיר". אדריכלות: שרון וייזר. מטבח: בוטיק פשטות. צילום: DNA סטודיו

 

 

קירות פנויים


תכננתם את המטבח ונשאר קיר פנוי? השתמשו בו לאחסנה נוספת באמצעות מדפים פתוחים, כוננית דקורטיבית תלויה או כל אחסון אחר. גם אם יהיו שם רק כוסות וכמה צנצנות של קפה, תה וסוכר, כבר התפנה מקום למשהו אחר בתוך הארונות.

 

עיצוב: שירן לידור. צילום: דימה פיסטרוב 

 

 

פונקציות נשלפות ומתקפלות


הפתרונות החכמים והמפתיעים ביותר במטבח הם הפונקציות הנשלפות – בין אם מדובר בשולחן, ספסל, כיסא או עמדת גיהוץ. כשלא בשימוש, הם נטמעים בתוך הארונות ומאפשרים מרחב, וכשזקוקים להם – שולפים אותם כדי למלא את הייעוד שלהם. כך גם הפונקציות המתקפלות, כמו שולחן שאפשר לפתוח בזמן האכילה, ולסגור כשלא זקוקים לו.

 

שולחן נשלף. צילום באדיבות מטבחי ניו קיצ'ן

 

 

תאורה כללית וממוקדת


הבלבול בתחום התאורה למטבח רב, אבל אם חושבים על פונקציונליות, הכול מתבהר במהירות. צנגר מזכיר לשלב תאורה עילית חזקה באור חם אך לא צהוב, מה שיקנה לחלל תחושת מרחב מואר, ולשלב תאורת לד למשטח העבודה. "שני אפקטים אלה גם מאירים את שטח העבודה וגם מבטלים את הצל שמטילה התאורה העליונה".

 

צילום: Day True. מתוך האתר Freshome

 

 

עוד בנושא

עיצוב מטבחים

העץ מתקמבק: חזרתו של העץ לעיצוב המטבחים


מוטיבים של עץ משתלטים על המטבח ולא רק כבוצ'ר בלוק או מדף בודד שמנסה לחמם את האווירה, אלא כחזיתות שלמות של מטבח עץ או נגרות דומיננטית

עיצוב מטבחים

הרבה יותר מצבע: מטבחים אמיצים בצבע ורוד


מה קורה כשלחלל פעיל ומרכזי כמו מטבח נבחר צבע ורוד? אנשים שהתעקשו על מטבח ורוד חיפשו את התחושה שהוא מעניק ולא מתנצלים על הבחירה

עיצוב מטבחים

מטבח מנצח: 13 טיפים לתכנון המטבח המושלם


רגע לפני שמחליטים לתכנן מטבח חדש, כדאי לקרוא המלצות של מעצבי פנים מומחים. כללים שלא תמצאו בספר החוקים של העיצוב אבל חשוב שתדעו

עיצוב מטבחים

השולחן יכול לחכות: איי מטבח שדחקו את פינת האוכל המסורתית


מתברר שאפשר לוותר על פינת האוכל, ולא רק זאת, אלא להציב במקומה אי במטבח שמתפקד כשולחן אכילה ואירוח

תגובות

כתיבת תגובה