בניין ודיור

עיצוב מטבחים  //  בחירת ארונות מטבח: המדריך המלא

בחירת ארונות מטבח: המדריך המלא

ארונות המטבח הם החלק החשוב ביותר בעיצוב המטבח. הם צריכים להיות נוחים, פרקטיים ולהתאים בעיצובם למראה הבית כולו. אז איך תבחרו את ארונות המטבח שלכם?

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


תכנון ארונות המטבח הוא החלק החשוב ביותר בתכנון המטבח ובתכנון לב הבית, מכיוון שמטבח הוא איננו אלמנט שמוחלף בקלות, ההחלטות שתבצעו בשלב התכנון ילוו אתכם במשך שנים רבות. לכן חשוב לקחת את כל הגורמים בחשבון ולבצע עבודת תכנון מקיפה.
 

בעבר היה נהוג לשלב על כל קירות המטבח הקיימים ארונות תחתונים ועיליים, מה שיצר מראה כבד ועמוס. כיום, נהוג להפחית את עומס ארונות המטבח ולהפריד אותם לאזורים שונים במטבח, קיר אחד מהווה את אזור הארונות התחתונים ואילו קיר אחד הופך כולו לקיר אחסון בגובה מלא המשלב בתוכו גם את מכשירי החשמל הגדולים כמו המקרר, תנור האפייה והמיקרו. היתרון בשיטה זאת הוא שנוצר שטח אחסון גדול יותר ומראה קליל בו זמנית. 


 

אפשרות נוספת בשיטת חלוקה זאת היא להוסיף באזור הארונות התחתונים קלאפות תלויות, שמתאימות יותר בגלל שהן דקות, קלילות ושומרות על מראה מאוורר. את חזית הקלאפה ניתן לבחור מחומרים השונים מארונות המטבח הכללים ובכך ליצור אלמנט עיצובי השובר את הקו האחיד של המטבח.
 
 
 
 
סוגיה כללית נוספת היא הבחירה בין שטח אחסון פתוח לשטח אחסון סגור, במטבח חשוב לשמור בראש ובראשונה על יעילות ועל תחזוקה קלה ויעילה, לכן, ארונות פתוחים הם אלמנט פחות מומלץ מפני שהוא צובר בקלות אבק ושומן ומצריך ניקיון תכוף יותר לגוף הארון עצמו וכמובן לכל החפצים הנמצאים בו. ניתן לשלב מדפים פתוחים לאלמנטים דקורטיביים או עבור אחסון חפצים קלים הנמצאים בשימוש יום יומי, אבל מומלץ להרחיק את המדפים הללו מאזור הכיריים שצובר לכלוך במהירות.
 
מטבחים: לכל בעלי המקצוע
בנייה בעץ: לכל בעלי המקצוע
בבנייה של מטבח חדש חשוב לתכנן היטב מראש את הארונות כדי לאפשר מענה מדויק לכל צורכי האחסון והעבודה שלכם, חשוב להכין שיעורי בית מראש ולהתאים את מידות הארונות עבור החפצים שיהיו בתוכם. לכן, הכינו רשימה מדויקת של כל האלמנטים השונים שיש לכם, או שיהיו לכם במטבח, כמו מיקסר, מעבד מזון, סיר לבישול אורז, כלי הגשה גדולים מהרגיל, מכונת קפה, מכשיר לטיהור מים ואפילו תכננו מה מוצרי המזון השונים שיהיו במזווה. רשימה זאת צריכה לכלול גם את המידות של כל החפצים, ורק לאחר מכן ניתן להתחיל ולתכנן את הארונות השונים. עבודה בשיטה זאת תמנע הפתעות בסיום בניית המטבח ומצבים בהם לא יהיה לכם מקום אחסון מתאים לחפצים חשובים.
 

 
הפרזול הוא הכוכב הנסתר של המטבח, למרות שלא רואים אותו הוא מהווה תנאי חשוב לעבודה נוחה, יעילה וחשוב מכל בטוחה במטבח. התכנון של מיקום האלמנטים השונים צריך כלול גם התאמה של הפרזול בכל אחד מהארונות כדי לאפשר לכם גישה לכל האלמנטים השונים, כיום נפוץ האחסון במגירות, שיטה היוצרת גישה קלה ונוחה לכל נפח הארון. בנוסף קיים פרזול ייעודי לניצול נכון של פינות, שטח מת באזורים שונים ופרזול המותאם לשליפה נוחה של מכשירי חשמל שונים. 

אלמנט חשוב נוסף בתכנון המטבח הוא המיקום הדרוש לאחסון ירקות לא בקירור, כמו בצל, תפוחי אדמה וכו', במידה ולא יהיה להם מקום ייעודי עם אוורור ראוי האחסון שלהם לא יהיה אפקטיבי והם יתקלקלו בקלות. כיום ניתן לתכנן מראש ארונות בעלי דפנות מחוררות או לתכנן מדפים פתוחים ובתוכם למקם סלסלות קש. 

עיצוב הבית והמראה הדרוש למטבח הוא חלק חשוב בתכנון הארונות ובחירת הגימור שלהם, שינויים קלים בחזיתות הארונות יצרו מראות שונים לחלוטין. בחירת בתוספת של ארונות ויטרינה יצרו מראה קלאסי יותר, בחירה בארונות אינטגרלים וחלקים יצרו מראה נקי ומודרני ובחירה של ארונות בעלי פיתוחים וידיות מסוגננות יצרו מראה כפרי. 

 

ההחלטות העיצוביות ממשיכות גם לחומרים הנבחרים שצריכים להמשיך את הקו העיצובי של הבית, בחירה בצבעים נקיים ובהירים תשדר מראה מודרני, בחירה בשילוב של עץ טבעי תשדר מראה כפרי ומחוספס ואילו שילוב של אלמנטים מנירוסטה ישדרו מראה תעשייתי.
 
עוד מדריכים שימושיים:

עוד בנושא

עיצוב מטבחים

לזה לא ציפינו: אביזרי מטבח מיוחדים באמת


כיור משולב עם משטח עבודה, ברז מתכוונן ומגירת ואקום לשימור מזון - כל המוצרים הכי מיוחדים למטבח, באולם התצוגה של גומא

עיצוב מטבחים

לא רק שיש: סוגי משטחים למטבח


עולם המטבחים מציע מגוון רחב של משטחים מחומרים שונים, בסגנונות עיצוב רבים וברמות עמידות שונות. הצטרפו לסיור באולם התצוגה של גומא, כדי ללמוד על האפשרויות העומדות בפניכם

עיצוב מטבחים

מטבח קטן או מטבח גדול?


היתרונות של מטבח גדול ומרווח ברורים, אבל לפעמים דווקא המטבח הקטן הוא הנוח יותר. כך תתכננו את המטבח נכון, בהתאם לשטח המוקצה לו

עיצוב מטבחים

כמו חדש: סיור בבית שעבר שיפוץ מקיף


הבית הזה עבר שיפוץ משמעותי, ועכשיו הוא נהנה ממראה חדשני וממטבח מעוצב ונוח. מוזמנים לסייר

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *