כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  הקרב המשולש: כיריים גז, כיריים קרמיות או כיריים אינדוקציה?

הקרב המשולש: כיריים גז, כיריים קרמיות או כיריים אינדוקציה?

מי היה חושב שאחד הדברים המסובכים ביותר בתכנון המטבח הוא בחירת הכיריים? לפני שאתם מרימים ידיים ומתפשרים על שיטת הבישול שתשרת אתכם בשנים הבאות, הנה המדריך שיעשה לכם סדר בין סוגי הכיריים השונים

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


כשהאדם הקדמון גילה את האש, הוא לא ניחש שיבוא יום ובו יהיו כל כך הרבה שיטות לחימום מזון. השוק של היום מציע לא רק מגוון של דגמים, אלא גם מגוון של טכנולוגיות, והבחירה בין סוגי הכיריים השונים אכן יכולה להיות מבלבלת מאד. רגע לפני שאתם נכנעים, ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של סוגי הכיריים העיקריים – גז, קרמיות ואינדוקציה, כדי שתוכלו לבחור בצורה מושכלת את סוג הכיריים הנכון ביותר בשבילכם.

כיריים גז
את כיריים הגז כמעט שאין צורך להציג, שכן מדובר בסוג הכיריים המוכר והנפוץ ביותר. הכיריים האלה, כפי שעולה משמן, פועלות על גז ולא מצריכות שימוש בחשמל.

למה זה טוב? אחד היתרונות המרכזיים של כיריים גז, הוא עלותן הנמוכה לעומת סוגי הכיריים האחרים. בנוסף, כיריים גז מאפשרות לכוון את גודל ועוצמת הלהבה בצורה מדויקת. כמו כן, הן מתחממות ומתקררות מהר, ואין סיבה לחשוש מבישול יתר אם הסיר נשאר על הלהבה הכבויה.
יתרון נוסף שיש לסוג כיריים זה הוא העמידות שלהן – כיריים גז הן העמידות ביותר מפני שריטות ופגיעות שונות שעשויות להיגרם במהלך הבישול. כמו כן, ההתקנה שלהן פשוטה יחסית, ומצריכה רק חיבור לתשתית גז.

אז מה הבעיה? כיריים גז נחשבות למיושנות ומסורבלות מבחינת המראה שלהן. בנוסף, הן פחות בטיחותיות כיוון שהן מצריכות שימוש באש גלויה, ואם הן ממקומות ליד חלון, הלהבה גם עשויה להיכבות באופן תדיר. עוד חיסרון של סוג כיריים זה, הוא הקושי לנקות אותן בצורה יסודית.

בשורה התחתונה: כיריים גז מתאימות במיוחד למי שאוהב לבשל ורוצה לדייק את עוצמת החימום – אך פחות מתאימות למי שמחפש עיצוב מוקפד, או למשפחות עם ילדים קטנים.

תנור רטרו בשילוב כיריים גז | SMEG

תנור עם כיריים גז |ניגא שף FOR HOME, תמונות: ויקינג ארה"ב

כיריים קרמיות
הכיריים הקרמיות מתבססות על אנרגית חשמל. בשונה מהכיריים החשמליות הפשוטות, הכיריים הקרמיות שומרות את החום מעל למבער, ולא מפזרות אותו על פני כל שטח הפנים שלהן.

למה זה טוב? היתרון הבולט של הכיריים הקרמיות על פני כירות הגז הוא הנראות שלהן. הכיריים הקרמיות אסתטיות, ומשתלבות טוב יותר בעיצוב. הכיריים הקרמיות גם קלות יותר לניקוי ותחזוקה, והן יכולות לשמור על מראה חדש גם במשך שנים. גם ההתקנה של סוג כיריים זה היא פשוטה, ואין צורך בחיבורים מיוחדים. בנוסף, הכיריים האלה גם נחשבות לבטוחות יותר מכירות הגז, כל עוד מותקן בהן מנגנון למניעת חימום יתר.

אז מה הבעיה? הכיריים הקרמיות מגיבות לאט לשינויי הטמפרטורה, ולא מאפשרות להגיע לדיוק מוחלט בעוצמת החימום. אמנם כיום יש דגמים רבים שמאפשרים פיזור חום הדרגתי ואחיד, ומגיעים עם פונקציות בישול מובנות – אך מהירות ההתחממות והתקררות של הכיריים האלה עדיין איטית ביחס לסוגי הכיריים האחרים.
בנוסף, עלות הרכישה והתפעול של הכיריים הקרמיות גבוהה מזו של כירות הגז, והן גם רגישות יותר לשריטות, ולא מתאימות לסירים כבדים.

בשורה התחתונה: כיריים קרמיות מתאימות לאנשים שרוצים מטבח אסתטי וקל לניקוי בעלות סבירה – אבל לא מומלצות לבשלנים רציניים, או למשפחות שנוהגות לבשל עם סירים גדולים וכבדים.

כיריים קרמיות | Gorenje

כיריים קרמיות | Miele

כיריים אינדוקציה
כיריים אינדוקציה פועלות על סלילים מגנטיים שיושבים מתחת לזכוכית קרמית, ויוצרים חום ממוקד. למעשה, הכיריים מתחילות לפעול רק עם הנחת הסיר עליהן, ומחממות רק את המשטח שתחתיו.

למה זה טוב? כיריים אינדוקציה משלבות את כל מה שטוב בשני סוגי הכיריים הקודמים – שליטה בטמפרטורה, יחד עם מראה מעוצב, ותפעול נוח. בנוסף, העובדה שהן פועלות באופן ממוקדת רק עם הנחת הסיר, מאפשרת ניצול אנרגיה יעיל.
כמו הכיריים הקרמיות, גם כיריים האינדוקציה אסתטיות מאד, ומשתלבות היטב בתוך עיצוב המטבח. יש חברות שאף מציעות כיריים אינדוקציה בעיצוב אישי – עם מספר רב של להבות, או בצורות ייחודיות. בנוסף, כיריים האינדוקציה קלות מאד לניקוי, וגם נחשבות לבטוחות מאד כיוון שהן מתחממות רק בשטח מצומצם, ומתקררות מהר.
עוד יתרון גדול של סוג כיריים זה, הוא התפתחותו המתמדת. בשנים האחרונות הטכנולוגיה הזאת עברה פיתוחים רבים, והיום ניתן להשיג כיריים אינדוקציה עם טכניקות מתקדמות. חברת גורניה, למשל, מחזיקה בסדרת הכיריים IQOOK, שמצוידת במנגנון אוטומטי המבקר את תחילת וסיום הבישול. לחברת סימנס יש כיריים אינדוקציה עם אזורי בישול גמישים, שמציעים מגוון רחב של אפשרויות חימום. חברת TEKA מציעה מצדה את דגם ה- SlideCookingשיודע לשנות באופן אוטומטי את עוצמת החום.

אז מה הבעיה? כיריים אינדוקציה הן היקרות מבין כל סוגי הכיריים. בנוסף – וזה כנראה החיסרון הגדול ביותר שלהן – כיריים אינדוקציה דורשות סירים ומחבתות מותאמים, כך שיש צורך לקנות מחדש כלים רבים. גם ההתקנה של כיריים האינדוקציה לא פשוטה, ודורשת שקע תלת פאזי.

בשורה התחתונה: כיריים אינדוקציה מתאימות לאנשים שרוצים בישול מדויק, מראה אסתטי ותפעול נוח ובטוח – אך גם כרוכות בעלות גבוהה, בהתאמת התשתית, ובהחלפה של כל הסירים והמחבתות.

כיריים אינדוקציה בטכנולוגיית IQOOK | Gorenje, צילום: יח"צ חו"ל

כיריים אינדוקציה עם אזור גמיש | Siemens

כיריים אינדוקציה מסדרת SlideCooking | חברת TEKA, צילום: ג'ו לידס

כיריים משולבות
המאבק בין סוגי הכיריים השונים, הביא בשנים האחרונות לפיתוחים מעניינים של כיריים שמבקשות לשלב בין הפונקציות השונות. כך למשל, סדרת הדומינו של חברת Miele, מאפשרת לבנות כיריים בהתאמה אישית, תוך שילוב של מגוון שיטות בישול כמו גז ואינדוקציה ביחד.
גם חברת TEKA מציעה כיריים משולבות. הדגם ExactFlame שפיתחה, מתבסס על גז אך מאפשר לבשל בתשעה מצבי בישול שונים. בשונה מכיריים רגילות שפועלות על גז, הכיריים האלה גם קלות לניקוי ומשתלבות בעיצוב המטבח, זאת הודות לכיסוי הזכוכית הייחודי שלהן.

בשורה התחתונה: אם אתם עדיין מתקשים לבחור את סוג הכיריים הנכון עבורכם, תמיד תוכלו לשלב בין השיטות הקיימות, ואפילו להתאים כיריים בדיוק עבור צורכי הבישול שלכם.

גם אינדוקציה וגם גז | Gorenje

כיריים משולבות | Miele

כיריים משולבות מדגם ExactFlame | חברת TEKA

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה