בניין ודיור

עיצוב מטבחים  //  עיצוב מטבח פינתי: המדריך המלא

עיצוב מטבח פינתי: המדריך המלא

מה משותף למטבחי יוקרה ולמטבחים סטנדרטים? כמעט בכל מטבח תוכלו למצוא אותה: הפינה. נכנסתם לפינה? קבלו את המדריך לתכנון מטבח פינתי מעוצב ונוח

מאת: שרון מנדלביץ' צילום:


בכל הנוגע לעיצוב הבית, תכנון המטבח הינו חלק נכבד ומשמעותי ביותר. רבים מהמטבחים הם מטבחים פינתיים, כמקום מרכזי בבית שאינו עובר שינויים רבים במשך שנים, תכנון לקוי של מטבח פינתי יכול לתסכל בכל כניסה שלנו אליו – החל מהכנת הקפה בבוקר, חימום ארוחת הצהריים ועד לנשנוש הלילי, חשיבה מוקדמת על תכנון המטבח לעומת זאת, יכולה להביא למיצוי היכולת והחלל בהתאם לדרישותינו וצרכינו המשתנים. 
 
נדמה שכמעט בכל מטבח אליו תיכנסו תוכלו למצוא אותה – הפינה. ההתלבטות האם נכון לוותר על השימוש בשטח האחסון הפינתי היא כמעט נצחית, שכן בסופו של דבר בכל חיבור של צלע לצלע במטבח היא תצוץ. בעבר נחשבה הנקודה הזו לעונש, אך כיום הגישה אליה השתנתה ואיתה הגיעו גם פתרונות שיכולים לנסות ולנצל את השטח בצורה פונקציונלית ויצירתית.  
 ליהודית מורד מחברת "דקור", חשוב להדגיש שבבואנו לעצב מטבח אין תשובה מוחלטת ויש לשקול כל מקרה לגופו: "לעיתים, על אף שעיצוב בצורת ר' או בצורת האות ח' נראה מרשים וגדול, כדאי לוותר על צלע נוספת כי היא לא מצדיקה את עצמה מבחינת אורכה. רק אם הצלע הנוספת של המטבח ארוכה מספיק ויכולה לתת לנו שטח אחסון גדול יותר משטח הפינה, כדאי לממש זאת".

 

אדריכלית: מיכל שיין
  

אחד הפתרונות שיכולים להתאים למי שיש בידו את התקציב ואת השטח המתאים, הוא כמובן לחמוק מההתלבטות ולבחור באי למטבח, אז ניתן לעשות שימוש בשני הצדדים של האי כדי למקסם את המקום,  מסבירה מורד.

ניתן לסגור את החלל הפינתי בדלת ולהשתמש בו כארון אחסון נוסף למטבח. במידה והאי עומד בסמוך לכניסה או לפינת האוכל ניתן להפוך את הפינה לחלל מעוצב, גלוי או נסתר, ולהשתמש בו עבור חפצים שונים שלא נמצא להם מקום אחר- למשל מכתבי דואר או מפתחות.

עיצוב מטבח בשני קווים מקבילים מביא גם הוא לניצול מירבי של חלל האחסון וכמו כן הוא מקל מאוד מבחינה תפעולית של המטבח ויכול גם לשמש כמקום ישיבה. 

מטבחים: לכל בעלי המקצוע
בנייה בעץ: לכל בעלי המקצוע

 

איך מחליטים?

על מנת להצליח להתאים את המטבח לצרכים האישיים שלכם ולהגיע למיצוי גודלו של החלל ומקומות האחסון מומלץ להקדיש מחשבה ולבצע חישובים קונקרטיים: בדקו כמה כלי מטבח ברצונכם לאחסן בארונות? כמה מהם נמצאים בשימוש תדיר? חישבו על תהליך הכנת האוכל או האירוח, מספר האנשים המשתמשים במטבח וגם על הרגלי הניקיון שלכם. רק לאחר שקלול הנתונים תוכלו להגיע להחלטה מושכלת, למנוע חרטות מאוחרות ולהניח את אבן הפינה במטבח החדש שלכם. 

 

ובחזרה לפינה של המטבח. מה עושים איתה?

אם בכל זאת התכנון הוא של מטבח פינתי, יש להחליט על אופן שבו הפינה תהיה הכי יעילה ושימושית. מצד אחד, אפשר לסגור לחלוטין את הפינה ולא להשתמש בה בכלל, אלא להגדיל עד כמה שניתן את האחסון בשתי הצלעות עד מקום המפגש שלהם בפינה. מצד שני, אפשר להתקין בתוך הארון הפינתי מנגנון משוכלל שחברות המטבחים מציעות כדי להתמודד באופן יעיל עם הפינה.  

 

 

 במידה והוחלט להשתמש במקום האחסון הפינתי, מומלץ שלא להסתפק במדפים קבועים וסטנדרטים. הגישה לאיזורים פינתיים אינה פשוטה במילא ומומלץ שתוכלו לראות ולשלוט במה שבחרתם לאחסן על מנת שהדברים לא יבלעו ב"חור שחור".

במידה והצלחתם ליצור פינה עם חזית ניתן להשתמש בסט מדפים נשלפים המגיע על מסילה בעלת פתיחה מקסימלית. במקרים אחרים ניתן להשתמש בקרוסלות למיניהן- 1/2, 3/4 או מלאות. כל הקרוסלות עובדות לפי אותו עיקרון – יחידת אחסון מעוגלת סובבת על ציר כשחלקן יכולות להתחבר לדלתות הארון ולהישלף בעת פתיחתו. קרוסלות מלאות תבואנה בצורת עיגול שלם, בעוד 3/4 יסתפקו בקשת של 270 מעלות, וחצי- בקוטר העיגול בלבד. פתרון נוסף הוא המג'יק קורנר- "פינת הקסם"- מנגנון מתקדם יותר שמהווה תחליף לקרוסלות ומנצל בצורה טובה יותר את החלל. בשיטה זו מורכבות מסילות פנימיות המאפשרות בקלות שליפה של מדפים קדמיים המחוברים לדלת הארון ומדפים אחוריים שמובאים קדימה.
 

 הכל אפשרי, בתנאי שמושם דגש לנגישות ונוחות בשימוש האינטנסיבי במטבח ובניקיונו. ובסופו של דבר, יש לקחת בחשבון שגם בשימוש במנגנונים הכי יעילים שקיימיים כיום בשוק, ניצול השטח הפינתי לעולם לא יהיה מושלם.

 

עוד מדריכי מטבח:

בחירת ארונות מטבח: המדריך המלא

התקנת מטבח 2 מטרים: כמה זה עולה לכם? 

עוד בנושא

עיצוב מטבחים

לא רק שיש: סוגי משטחים למטבח


עולם המטבחים מציע מגוון רחב של משטחים מחומרים שונים, בסגנונות עיצוב רבים וברמות עמידות שונות. הצטרפו לסיור באולם התצוגה של גומא, כדי ללמוד על האפשרויות העומדות בפניכם

עיצוב מטבחים

מטבח קטן או מטבח גדול?


היתרונות של מטבח גדול ומרווח ברורים, אבל לפעמים דווקא המטבח הקטן הוא הנוח יותר. כך תתכננו את המטבח נכון, בהתאם לשטח המוקצה לו

עיצוב מטבחים

כמו חדש: סיור בבית שעבר שיפוץ מקיף


הבית הזה עבר שיפוץ משמעותי, ועכשיו הוא נהנה ממראה חדשני וממטבח מעוצב ונוח. מוזמנים לסייר

עיצוב מטבחים

המראה השלם: מוצרים אינטגרלים למטבח


מתנורים בילד-אין ועד לקולטי אדים נסתרים - כל המוצרים שיתרמו למראה אחיד במטבח שלכם

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *