כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

OH NO / OH YES  //  OH NO! הטעויות הנפוצות בעיצוב המטבח

OH NO! הטעויות הנפוצות בעיצוב המטבח

עיצוב מטבח הוא תחום מורכב שמצריך חשיבה רבה ודיוק. רגע לפני שאתם צוללים לתוך התהליך, הנה כמה טעויות נפוצות שאפשר למנוע

מאת: מערכת בניין ודיור צילום:


לרכישת מגזין OH NO >>

מבין כל החללים בבית, המטבח הוא כנראה המורכב ביותר לעיצוב. אם פעם חשבנו שמספיק לבחור בסגנון כפרי או מודרני, היום אנחנו מבינים שיש לקחת בחשבון גורמים רבים. בין היתר יש לחשוב על חלוקת הנגרות, המידות והמרחקים השונים, וכמובן בחירת מוצרי החשמל. אם אתם עומדים לפני שיפוץ או עיצוב מטבח חדש, כדאי שתכירו כמה מהטעויות הנפוצות ביותר – וגם את הדרכים להימנע מהן או לתקן אותן.

מטבחי אביבי | עיצוב: סבן דיזיין סטודיו, צילום: נדב פקט

אי במטבח קטן

OH NO!

במרבית המטבחים בישראל אפשר למצוא אי. מעבר להיותו אלמנט עיצובי, האי גם מוסיף מקומות אחסון ושטח עבודה, ואף משמש לעיתים כמחיצה בין המטבח והסלון. עם זאת, במטבחים קטנים, האי יכול להוות בעיה רצינית ולהגביל את התנועה במרחב.

OH YES!

לשילוב של אי במטבח יש יתרונות רבים, אך חשוב מאד לוודא שהגודל שלו מתאים לשטח החלל. אם מדובר במטבח קטן, רצוי לשקול אפשרות של אי המתנייד על גלגלים. אי כזה יכול להתאים לתרחישים שונים של בישול ואכילה, מבלי לגרום לצפיפות. בנוסף, האי יכול לשמש כדלפק הגשה נייד, ובכך לשדרג גם את חוויית האירוח.

עיצוב: מיה שטיינמיץ, צילום: שרון צרפתי

1

ארונות גבוהים מדי

OH NO!

ארונות עליונים הם פתרון נגרות נפוץ שיכול להוסיף מקומות אחסון חשובים למטבח. עם זאת, לא תמיד חושבים מספיק על גובה הארונות, וכך יוצא שמרבית המדפים בכלל לא נגישים. בחלק מהמקרים המדפים האלה לא נמצאים בשימוש, ובמקרים אחרים דיירי הבית נאלצים לטפס על כיסאות ולהימתח כדי להגיע לחפצים שהם צריכים.

OH YES!

אפשרות אחת היא לא לנצל את כל גובה החלל, ולתכנן את הארונות רק עד לגובה שאליו ניתן להגיע. אם בכל זאת רוצים למקסם את שטח האחסון במטבח, אז רצוי למקם במדפים העליונים חפצים שלא נמצאים בשימוש יומיומי כמו כלי אירוח או מערכת האוכל של פסל. את הדברים שצריך באופן שוטף, חשוב למקם בארונות התחתונים ובמקומות שנוח להגיע אליהם. פתרון יצירתי נוסף, הוא לשלב סולם מובנה שנע על מסילה, אשר יאפשר להגיע לכל מדף בקלות.

אין מקום למקרר

OH NO!

אחת הטעויות הנפוצות בעיצוב מטבח היא לתכנן נישה מובנת למקרר שמותאמת בדיוק למידותיו. בהסתכלות עכשווית זה נראה כמו הפתרון האסתטי והנוח ביותר, אך כאשר רוצים להחליף את המקרר, קשה מאד למצוא מוצר שמתאים למידות של הנישה. פעמים רבות אנשים נאלצים להישאר עם מקרר ישן או עם כזה שכבר לא מתאים לצורכיהם, רק בגלל חסך של סנטימטר או שניים, וזה כמובן חבל מאד.

OH YES!

כאשר מתכננים מטבח, חשוב להתייחס למקומות המיועדים למכשירי החשמל וזה נכון במיוחד כאשר נרכשים מכשירים חדשים. ברכישת מקרר, רצוי לחשב מקום גדול יותר הן ברוחב והן בגובה למקרה של רכישה עתידית של מקרר גדול יותר. בינתיים את הרווח שנוצר בין המקרר הקיים לקו הארונות אפשר להסוות על ידי תוספת של חיפוי תואם לחזית הארונות ובעת הצורך להסיר אותו.

מקרר בעיצובו של אורה איטו לגורנייה. עיצוב: אלה מורגן, צילום: עינת דקל

3

כיריים ליד החלון

OH NO!

אנשים רבים חושבים שכדאי למקם את הכיריים בסמוך לחלון כדי לסנן היטב את ריחות הבישול. אולם, מי שאכן עושה זאת, מוצא את עצמו מהר מאד במאבק תמידי מול הרוח שמכבה את הלהבות.

OH YES!

פתרון אחד הוא למקם את הכיריים רחוק מהחלון. אם בכל זאת מתעקשים על המיקום הזה, אז יש לוותר על כיירים שעבדות על גז ולהתקין במקומן כיריים אינדוקציה. כיריים אינדוקציה הן בעלות יתרונות רבים, חסכוניות באנרגיה, בטוחות מאוד לשימוש וגם מאפשרות בישול מהנה ליד חלון פתוח.

עיצוב: רונן גבעתי, צילום: שי אפשטיין

4

איך פותחים את הארון?

OH NO!

ישראלים אוהבים כמה שיותר מקומות אחסון במטבח. מלבד הארונות הבנויים, אנשים רבים מוסיפים גם אי עם מגירות וארונות משלו. אחת הבעיות הנפוצות שנוצרות במקרה הזה היא שאין די מקום כדי לפתוח במקביל את הדלתות של הארונות ואת הדלתות או המגירות שקבועות באי. לא פעם גם קורה שדלת של אחד הארונות מתנגשת עם המדיח, והדבר מגביל מאד את ההתנהלות במטבח.

OH YES!

בתכנון ועיצוב מטבח, יש להקדיש מחשבה רבה למידות המפתחים, ולמרחק בין הדלתות השונות. הרווח המינימלי שיש לשמור בין שני חלקי מטבח מקבילים הוא 110 ס"מ. מרווח כזה יבטיח לכם לא רק מעבר נוח, אלא גם יאפשר לכם לפתוח כל דלת ומגירה שתרצו מבלי לחשוב פעמיים.

מטבחי סמל | עיצוב: צביה קזיוף, צילום: עמית גושר

5

הכיריים רחוקים מהכיור

OH NO!

רבים מאתנו נוטים לחשוב שככל שהמטבח יותר גדול כך הוא יותר נוח. בפועל, מטבח גדול יכול להקשות מאד על ההתנהלות אם לא מקפידים על תכנון נכון של משולש העבודה. הכוונה כאן היא לשלושת האלמנטים החשובים במטבח – המקרר, הכיריים והכיור. מרווח גדול מדי בין שלושתם עלול להפוך את מלאכת הבישול למייגעת למדי, ממש כמו שצפיפות ביניהם עשויה לסרבל כל פעולה פשוטה.

OH YES!

בעיצוב מטבח יש לשמור על קרבה בין הכיריים לכיור, אך לשמור מרווח מספיק להנחת סירים וכלי בישול והגשה. המקרר צריך להיות בקצה המשולש, כך שתהיה ממנו נגישות גם לכיריים וגם לכיור. מלבד משולש העבודה, כדאי להקדיש מחשבה למיקום של כל היתר הפריטים ומכשירי החשמל, ולוודא שכולם ממוקמים באופן שהולם את צורת השימוש בהם.

עיצוב: אלכסנדרה דיז, צילום: ארתור דריגנט

6

קשה למלא את המדיח

OH NO!

כולם יודעים שהמדיח צריך להיות בקרבת הכיור, אבל רק מעטים נותנים חשיבות לשאלה האם למקם את המדיח מימין לכיור או משמאלו. מיקום לא נכון עלול להקשות מאד על מילוי המדיח וריקונו, ולגרור לא מעט כאבי גב ופרקים.

OH YES!

ברוב המקרים, הפתרון הנוח יהיה למקם את המדיח מימין לכיור, אך במקרה של אנשים שמאליים נכון יותר למקם את המדיח משמאל. מלבד הקרבה לכיור, כדאי שהמדיח גם יהיה קרוב לארונות המטבח כדי שיהיה נוח לסדר את הכלים היבשים.

עיצוב: ז'אן קלוד בק, צילום: איתי סיקולסקי

7

הריחות לא עוברים

OH NO!

מטבח מרובה חלונות הוא חלום של רבים, אבל לפעמים הוא יוצר בעיה לא קטנה. יש אנשים שחושבים שאם יש הרבה חלונות אז אין צורך בקולט אדים, ואז מוצאים את עצמם נאבקים באופן יומיומי עם ריחות שפשוט לא עוברים.

OH YES!

קולט אדים הוא חשוב והכרחי כמו כל מכשיר חשמלי אחר, במיוחד במטבחים בהם מרבים לבשל. חלונות במטבח לא פותרים את הבעיה של ריח הבישול ובוודאי שלא מונעים את שכבת השומן שמצטברת סביב הכיריים. את קולט האדים אפשר לשלב בארונות העליונים, ואם אין כאלה אז ניתן לתלות אותו מתקרה אול לתכנן קולט נשלף מהשטח שליד הכיריים. רצוי ומומלץ לבחור את הקולט בזמן תכנון המטבח, אולם, למי שלא עשה זאת, קיימים קולטים אותם ניתן להתקין גם במטבח קיים. טיפ קטן לפעילות תקינה של הקולט: היות ותפקידו העיקרי הוא לקלוט אדים ספוגים בשומן העולים מהבישולים, חשוב להקפיד על ניקוי לעיתים קרובות של שכבת השומן שהצטברה בו ואז גם בעת הפעלתו גם ריחות הבישול ייעלמו.

לרכישת מגזין OH NO >>

קולט אדים גורנייה

8

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

קולט אדים גורנייה

עוד בנושא

OH NO / OH YES

OH NO! טעויות נפוצות בשיפוץ הבית


מתחילים תהליך של שיפוץ בית? שניה לפני שאתם שוברים קירות ומפרקים אריחים, בואו ללמוד מטעויות שעשו אחרים

OH NO / OH YES

OH NO! כל הטעויות בעיצוב הבית וכל הפתרונות


שלא תגידו שלא ידעתם – הטעויות הנפוצות ביותר בעיצוב הבית, והדרכים לעקוף אותן בבטחה. מדריך חובה לכל תהליך עיצוב ושיפוץ

OH NO / OH YES

OH NO! הטעויות הנפוצות בעיצוב חדר הילדים


יש לכם קטנטנים בבית? הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני שאתם מעצבים להם חדר. הטעויות הנפוצות בעיצוב חדר ילדים, וכל הדרכים לעקוף אותן בבטחה

OH NO / OH YES

OH NO! הטעויות הנפוצות בעיצוב חדר השינה


עיצוב חדר השינה הוא הרבה מעבר לבחירת מצעים. כדי להבטיח לכם רוגע, ריכזנו עבורכם את הטעויות הנפוצות שכבר הפילו רבים וטובים

תגובות

כתיבת תגובה