כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב פינת אוכל  //  דו קרב פינת אוכל: בעד או נגד?

דו קרב פינת אוכל: בעד או נגד?

האם אתם באמת צריכים פינת אוכל בבית? אבל באמת? יצאנו לבדוק מה זה החלל הבעייתי הזה בבית והאם הוא באמת נחוץ? מעצבי הפנים חלוקים בדעותיהם

מאת: לימור קלר צילום:


אמרו אנשים חכמים ויודעי דבר, כי לשם אכילה משותפת יש צורך בשולחן גדול ועדיף שייוחד לו מקום משלו. נגיד, פינת אוכל שלמה. אדריכלים ומעצבי פנים אפילו מקצים לאותה פינה חלל נכבד, וחנויות הרהיטים מלאות בשולחנות נפתחים, נסגרים, מתארכים ומתקצרים רק כדי למלא אותה פינה. אמרו? אז אמרו. גם אמרו שהטיטאניק חסינה מפני טביעה…

 

אנחנו כאן כדי לשבור לאותם יודעי דבר את המילה, להראות שאפשר גם אחרת, ולאפשר לכם להחליט – צריך או לא צריך? בכל פעם נעלה סוגיה תכנונית אחרת, והפעם על המוקד: פינת האוכל.

 

גם וגם (צילום: מושי גיטליס, עיצוב פנים: מירב קצמן)

 

מי אמר שצריך פינת אוכל? אז איפה בדיוק תשבו לאכול? איפה תארחו את החמות שבאה לטעום ולרחרח מה מתבשל? ומקום להניח את התיק כשמגיעים הביתה – לא צריך?

 

מי את בכלל? פינת האוכל של ימינו התחילה כחדר אוכל, כשראשוני האדריכלים תכננו דירות לתפארת המדינה, והאוכל הוגש במטבח הסגור או מקסימום בחדר נפרד, בדיוק במתכונת חדרי האוכל בחו"ל. אף אחד לא חשב אז להקצות לאותו חדר פינה לצד המטבח, ובטח לא להשיק אותה לסלון, שהיה גם הוא אז סוג של חדר וכונה בהתאמה – "חדר האורחים".

 

 

למה כן צריך פינת אוכל? ארוחה משפחתית נאכלת כשהסועדים מסבים אל השולחן. גובהו של השולחן מותאם לכיסאות סביבו, ואלה מותאמים בדיוק לגובה ישיבה של אדם המכופף את ברכיו קלות ומניח את ישבנו על משטח. כל צורה אחרת של אכילה, כשרוכנים אל שולחן הקפה הנמוך בסלון (מול הטלוויזיה, ברור!) או כשיושבים מול בר או דלפק – הן תצורות לא טבעיות שאינן תואמות הנדסת אנוש בסיסית (בהנחה שאתם לא משלבים רגליים ומתיישבים לאכול במאהל בדואי). מעבר לנוחות המרבית, פינת האוכל היא מקום להתכנסות משפחתית ולישיבה מאוחדת, בה כל סועד יכול להביט בסועד השני גם אם יש יותר משלוש נפשות מסביב לשולחן. היא גם מקום שמאפשר להציב מעליו גוף תאורה מרשים במיוחד, שימשוך אליו את הפוקוס ויכתיב אמירה עיצובית בחלל.

 

שרי גבעון, מעצבת פנים ויועצת תאורה, תומכת: "בעידן התקשורת החברתית שכחנו שאפשר לשבת יחד סביב שולחן ולתקשר פנים מול פנים, ולכן פינת האוכל מאפשרת לנו תקשורת בלתי אמצעית ומחברת. כמו כן, בעידן החללים הפתוחים יוצרת פינת אוכל, המשולבת בגופי תאורה תלויים, תיחום של החלל ומפרידה בין אזורים שונים בחלל הציבורי בבית.

 

 

כאן יש מקום ישיבה נפרד במטבח ווישנה גם פינת האוכל (עיצוב פנים: טל אלימלך, צילום: שי אפשטיין)

 

גם אי וגם פינת אוכל (אדריכלות: ענת דנקמפ – ארליך, צילום: אלעד שריג)

 

למה לא צריך פינת אוכל? אם בתכנון הבית לא הוגדר עבורה מקום, פינת האוכל יכולה לשנות מיקום, פנים וכיוון ולשגע אתכם. צמוד למטבח, ליד הכניסה או אולי בכלל בסלון? מלבנית, מרובעת, עגולה או אליפטית? ומקום לפתיחה יהיה? וכמה צמודה לקיר היא צריכה להיות? לא לחינם נחשבת פינת האוכל לאחד החללים הבעייתיים בבית, שהרי חייבים מקום לאכול ולארח בו, אבל מצד שני לא תמיד משתמשים בשולחן ונוטים להפוך אותו למקום אחסון לניירת מצטברת, לבגדים עונתיים ולתליית תיקים. כשהשולחן משמש יותר כמקום אחסון ופחות כמרכז אכילה יומיומי, יש שיעדיפו לוותר עליו לגמרי ולהרוויח את המקום למטרה אחרת – פינת ישיבה, פינת טלוויזיה, אחסון, אוויר לנשימה בבית קטן ועוד.

 

מעצבת הפנים מיכל רוזנברג מסטודיו Inbox Design ויתרה על פינת האוכל בדירתה הקטנה, ואת המקום שהתפנה ניצלה להגדלה של מבואת הכניסה ולמרחב משחק עבור ילדיה. "שמתי לב שהתכנסות של אורחים אצלנו בבית נעשית סביב האי במטבח, שמכיל שבעה מקומות ישיבה. אני נגד הכפילות הזאת של פינת ישיבה במטבח ופינת אוכל שהופכת לקולב. מי שלא מארח בתדירות שבועית או חודשית, חבל לו על המקום".

 
 
 
שולחן האוכל ליד המטבח משמש את הדיירים בכל אירוע – ארוחת ערב פשוטה או ארוחה חגיגית גדולה (עיצוב פנים: עינב גלילי, צילום אביב קורט)
 
 
אין פינת אוכל, ויש הרבה מרחב לילדים (עיצוב פנים: מיכל רוזנברג, צילום ששי ניסים)
 

ואם בחרתם שלא להכניס פינת אוכל הביתה, בכל זאת כדאי שתדאגו ל:

 

– שולחן מתקפל שיאוחסן במקום אחר ויוזעק לחלל הציבורי ברגע האמת.
 

– דלפק אכילה צמוד למטבח, שיכול להמשיך את גובה השיש ואז לשמש גם כמשטח עבודה, או דלפק נמוך בגובה השולחן שיקבץ סביבו כיסאות בגובה סטנדרטי.

 

– אי. חלומם הרטוב של המשפחות הישראליות. משטח עבודה המנותק משאר ארונות ויחידות המטבח, ממוקם במרכז החלל וכולל גם מקום אחסון.

 

– מקום מרכזי ומרווח דיו במטבח, שבו אפשר יהיה להציב שולחן המותאם למספר הנפשות הסועדות. וגם שולחן לשניים הוא בגדר הסביר.

 

אז מה הבחירה שלכם? "כן" לפינת האוכל או "לא" לפינת האוכל? שתפו אותנו בתגובות.

 

בתים מעוצבים עם פינת אוכל:

מגשימים חלומות: הצצה לבית מעוצב ומשופץ

כנגד כל הסיכויים: עוברים מבית פרטי לדירת קבלן מאתגרת
 

בתים מעוצבים בלי פינת אוכל:

שיפוץ בראשון לציון: לגור במלון בוטיק

חגיגה בקיבוץ: בית מעוצב לשש נפשות
 

 

 מושיק גלאמין עורך אורח: כל הכתבות

עוד בנושא

עיצוב פינת אוכל

סוגרים פינה: עיצוב פינת אוכל לפי חמישה טיפוסים


היא נמצאת במרכז הבית ויש לה השפעה גדולה על החלל, אז רגע לפני שאתם ניגשים למלאכת עיצוב פינת האוכל – הקדישו רגע לחשוב על האווירה שבה מתאים לכם לאכול

עיצוב פינת אוכל

כמה זה עולה לי? פינת אוכל בשלושה תקציבים


כמה עולה פינת אוכל לשש נפשות? ובכן, זה תלוי בכם. אפשר לעצב פינת אוכל בעלות של עד 2,500 שקלים, ואפשר גם לחרוג בקלות מ-10,000 שקלים. יצאנו לבדוק אילו מוצרים ניתן לקנות בכל מדרגת תקציב

עיצוב פינת אוכל

הדירה קטנה ומוגבלת? קבלו רעיונות יצירתיים לעיצוב פינת אוכל בחלל קטן


דרך טובה לבחון את היצירתיות שלנו היא לפתור סוגיות עיצוב בחלל קטן, בהן עיצוב פינות אוכל. במצבים אלו עלינו לפתוח את הראש ולמצוא פתרונות לגבי כל פינה ואזור בבית, מוגבלים ומאתגרים ככל שיהיו.

עיצוב פינת אוכל

איך אתם אוהבים את פינת האוכל שלכם?


כפרית או מודרנית, צבעונית או מונוכרומטית, מרובעת או עגולה, סטים תואמים או שילובים מפתיעים? היא נמצאת במרכז הבית שלכם ויש לה השפעה עצומה על עיצוב החלל, אז שווה, שתעצרו רגע ותבינו איזו פינת אוכל הכי מתאימה עבורכם

תגובות

כתיבת תגובה