כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב פינת אוכל  //  שיעור בעיצוב: איך נעצב חללים משולבים בבית?

שיעור בעיצוב: איך נעצב חללים משולבים בבית?

סלון שכולל פינת אוכל, חדר שינה שיש בו גם פינת עבודה – נשמע מוכר? אז איך נעצב ונתכנן חדרים משולבים בבית? המדריך המלא

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


ברוב המקרים אין לנו מספיק חללים פנויים בבית כדי להתאים לכל השימושים שאנו צריכים, ולכן יש צורך לשלב מספר שימושים בחדר אחד. לפניכם מספר שילובים נפוצים וכל ההסברים לאיך תוכלו לעשות זאת בעצמכם.
 

מחפשים רעיונות לשילוב נכון של חדרי הבית? דפדפו בתמונות להשראה 

 

 

 

כללי ברזל 

התאימו את השימושים –


החליטו על חלוקת השימושים האפשריים בהתאם למספר החדרים או הפינות הפנויות שיש לכם בבית. הכינו רשימה המפרטת הפונקציות שאתם צריכים – שולחן עבודה, פינת אוכל יום יומית, פינת אוכל לאירוח או פינת משחקים, לאחר מכן החליטו על השילובים האפשריים. ניתן לשלב פינת אוכל יום יומית באזור המטבח, ניתן לשלב פינת אוכל לאירוח בסלון ופינת עבודה ניתן לשלב בחדר השינה או יחד עם חדר משחקים. 

פינת עבודה הממוקמת בין המטבח לסלון (עיצוב: ליאת ניר בלזר, צילום: שי אפשטיין)
 
צבע – 
במקרה של חללים משולבים מומלץ מאוד להגדיר את כל אחת מפינות החדר כדי ליצור הפרדה, אבל באותו הזמן חשוב לבחור פלטת צבעים אחידה לחדר כולו. הדרך הנכונה לעשות זאת היא לבחור גוון בסיס ניטרלי וגוון דומיננטי יותר שישמש להדגשה, ניתן להדגיש את הקיר הראשי בכל אחת הפינות או לצבוע אזור תחום על קיר מסויים. להשלמת המראה ניתן לבחור גוון נוסף לאביזרים ורהיטים, כמו עץ או צבע המשתלב עם שני הגוונים שנבחרו.

תאורה –

בדרך כלל שני פוקנציות שונות דורשות רמות הארה שונות, הדרך הנכונה לפתור את הבעיה היא להשקיע בתאורה מרכזית לחלל עם עמעם ותאורה נקודתית לכל אחת מהפינות. בצורה זאת תוכלו לשלוט בצורה נקודתית על כמות האור בהתאם לשימוש.
 
חומרים –
השתדלו לבחור חומרים מאותה המשפחה ברחבי החדר כדי לשמור על אחידות, במידה ואתם מחליטים לשלב רהיטי עץ נסו לבחור באותו גוון עץ לכל הרהיטים, במידה ואתם בוחרים לשלב שולחן זכוכית תנסו לשלב משטח זכוכית בעוד חלק מהחדר ונסו לשלמור על אחידות בטקסטיל ובאביזרים. 

השתדלו לבחור חומרים באותה המשפחה ברחבי החדר (עיצוב: שירלי ליבמן, צילום: יוראי ליבמן)
 
שילוב חדר שינה וחדר עבודה –

נסו למקם את שולחן העבודה בסמוך למיטה ולא במקביל בצורה בה נקודת המבט מהמיטה לא תהיה של גב כיסא השולחן, בצורה זאת תוכלו לשלב בחדר גם טלויזיה ולהשתמש בו במקביל בשני האזורים.
 
כדי לשמור על רכות ורוגע בחדר השינה נסו לאחסן את כל החפצים המשרדיים במגירות או בארון סגור כדי שהנוכחות שלהם לא תפריע לכם כשהם לא בשימוש. ארון תיוק או יחידת מדפים סגורה יכולה לענות על כל הצרכים.
 
אירגונית כבלים היא תנאי חשוב מאוד לחדר עבודה המשולב בחדר השינה, היא תעזור לכם להסתיר את כל הכבלים ליצירת מרחב מסודר ורגוע.

במידה וגודל החלל מאפשר זאת ניתן למקם מחיצה חלקית שתעזור לכם לשמור על פרטיות במקרה בו אתם משתמשים בחלל עם בן אדם נוסף.

 

חדר שינה משולב. עיצוב: אמיר שלח, צילום: גיא זלצר

 
שילוב חדר עבודה וחדר משחקים –

מצב זה משלב שימושים שונים למשתמשים שונים ולכן יש צורך בהפרדה ויזואלית מודגשת יותר. נסו לחלק את החדר בצורה הבאה –  אזור לילדים ואזור למבוגרים.

אחסון הוא תנאי חשוב לחדר משולב מסוג זה, לכן רכשו מספר ארגזי אחסון וחלקו אותם לפי נושאים, ארגזים מקוטלגים לצעצועי הילדים על שידות נמוכות לגישה נוחה וארגזי אחסון על שידת מדפים לצד שולחן העבודה לשימוש משרדי.
 

שולחן וכיסאות קטנים יכולים לאפשר זמן משותף בחדר, הילדים יציירו על השולחן הקטן שלהם ובאותו הזמן המבוגרים יכולים לעבוד על שולחן העבודה. שימוש משותף יכול להיות גם בספרייה גדולה בה המדפים התחתונים יוקדשו לילדים כדי לאפשר להם גישה נוחה והמדפים הגבוהים יהיו שייכים למבוגרים.
 
מכיוון שזהו חלל המתאים לשימוש של כל המשפחה הוסיפו אלמנטים כמו תמונות משפחתיות שונות ומזכרות מאירועים שונים. ניתן ליצור קיר אקטיבי גדול כמרכז העניין של החדר. ניתן לצבוע אותו בצבע מגנטי ולתלות עליו תמונות, או לצבוע אותו  בצבע גיר שעליו יהיה ניתן לצייר ולהשאיר הודעות משמחות אחד לשני.
 
גם בחדר משחקים מומלץ לכלול אזור מנוחה, ניתן לשלב מספר פופים צבעוניים ונוחים, ספסל עם אחסון פנימי או ספה זוגית קטנה. 


ניתן לשלב מספר פופים צבעוניים ונוחים, ספסל עם אחסון פנימי או ספה זוגית קטנה (עיצוב: יו-יו ילדים)
 

שילוב של פינת אוכל וסלון – 

בבתים בהם אין אזור מוגדר לפינת אוכל ניתן לשלב אותה באזור הסלון. במצבים אלו מומלץ לרכוש שולחן נפתח שיכול לתפוס שטח קטן יותר בזמן שהוא עומד בלי שימוש. 
 
שולחן האוכל צריך להשתלב עם שאר הריהוט ולכן רכשו אותו באותו סגנון או באותם גוונים של שולחן הקפה או מזנון הטלויזיה. 
 
מומלץ למקם את שולחן האוכל באזור שלא יפריע להתנהלות יום יומית בסלון למשל בגב הספה או רחוק מציר התנועה המרכזי באזור.
 
מנורות תלויות מעל שולחן האוכל, ושולחן הקפה במרכז הסלון יעזרו להגדיר את האזורים ולהפריד בינהם.
 

עיצוב: סטודיו "פרטים" צילום: אלעד גוטמן
 
מונחי יסוד –

 
צבע מגנטי – צבע על בסיס מים היוצר משטח המאפשר הצמדה של מגנטים עליו. הצבע מגיע בצבע אפור כהה אבל ניתן לצבוע מעליו בכל גוון רצוי.
 
צבע גיר – צבע היוצר שכבה אטומה וקשה המאפשר לצייר כל המשטח עם גירים, ניתן להשתמש בקיר כמו בלוח בית ספר ישן – למחוק את התוכן ולהתחיל מחדש.
 

עוד בנושא

עיצוב פינת אוכל

סוגרים פינה: עיצוב פינת אוכל לפי חמישה טיפוסים


היא נמצאת במרכז הבית ויש לה השפעה גדולה על החלל, אז רגע לפני שאתם ניגשים למלאכת עיצוב פינת האוכל – הקדישו רגע לחשוב על האווירה שבה מתאים לכם לאכול

עיצוב פינת אוכל

כמה זה עולה לי? פינת אוכל בשלושה תקציבים


כמה עולה פינת אוכל לשש נפשות? ובכן, זה תלוי בכם. אפשר לעצב פינת אוכל בעלות של עד 2,500 שקלים, ואפשר גם לחרוג בקלות מ-10,000 שקלים. יצאנו לבדוק אילו מוצרים ניתן לקנות בכל מדרגת תקציב

עיצוב פינת אוכל

הדירה קטנה ומוגבלת? קבלו רעיונות יצירתיים לעיצוב פינת אוכל בחלל קטן


דרך טובה לבחון את היצירתיות שלנו היא לפתור סוגיות עיצוב בחלל קטן, בהן עיצוב פינות אוכל. במצבים אלו עלינו לפתוח את הראש ולמצוא פתרונות לגבי כל פינה ואזור בבית, מוגבלים ומאתגרים ככל שיהיו.

עיצוב פינת אוכל

איך אתם אוהבים את פינת האוכל שלכם?


כפרית או מודרנית, צבעונית או מונוכרומטית, מרובעת או עגולה, סטים תואמים או שילובים מפתיעים? היא נמצאת במרכז הבית שלכם ויש לה השפעה עצומה על עיצוב החלל, אז שווה, שתעצרו רגע ותבינו איזו פינת אוכל הכי מתאימה עבורכם

תגובות

כתיבת תגובה