כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב חדרים  //  שיק של מפעל, חום של בית: המדריך השלם למטבח תעשייתי

שיק של מפעל, חום של בית: המדריך השלם למטבח תעשייתי

מראה חלוד, צנרת חשופה, בטון, בריקים והצבעים האופייניים לכל אחד מהם יגשימו את החלום למראה מתועש במטבח

מאת: לימור קלר צילום:


עיצוב: מרב זהר. צילום: שירן כרמל

מטבח תעשייתי
מטבח פח

 

ערבוב העולמות שהתרחש בעיצוב בתים, משרדים, מסעדות ובתי מלון לא פסח גם על שיק המפעלים, שאומץ בחום על ידי מי שאוהב עיצוב מטבח תעשייתי ומראה תעשייתי בכלל. האנגרים הוסבו למשרדים או בתי מלון, שמרו על אלמנטים מקוריים כמו לבני בנייה או צינורות ישנים, ובתחום המגורים לופטים, דירות ובתים פרטיים עוצבו במיטב המסורת החלודה, המהוהה, שמדגישה חומרים מחוספסים או יחידות נירוסטה ממש כמו אלה המשמשים מפעלים בתעשייה ובתחום המסעדנות.

"העיצוב התעשייתי שובר בשנים האחרונות שיאים ונותן פייט של ממש לסגנונות הקלאסיים בזכות מראה נועז ובלתי שגרתי", אומרת יעל מוסקוביץ, מנהלת השיווק ומבעלי חברת ניגא שף FOR HOME, "הקונספט המחוספס והאורבני, שהחל להתפתח במקביל למהפכה התעשייתית ומושתת על אסתטיקה שמזכירה את זו ששבתי החרושת וסדנאות המלאכה, החל גולש לתוך הבתים ולחללי המטבח שמהווים בהם ציר חשוב, פרודוקטיבי ומרכזי". סגנון העיצוב של המטבח התעשייתי מאופיין בחלל פתוח ובתקרות גבוהות, אבל לא רק בבתים מרווחים ובאופן ספייס ניתן לאמץ את המראה, אלא גם בדירות קטנות יותר – כל עוד הן כוללות מאפיינים של העיצוב התעשייתי.

 

מרקמים וחומרים גסים

עצים גולמיים או פסי מתכת שמופיעים בקורות קונסטרוקטיביות, צינורות, רשתות ברזל אבן מקורית ובטון בעל מרקם גס בקירות, בתקרה או ברצפה משתלבים עם המראה החלק אך המתועש של הפלדה והנירוסטה. בעיצוב מטבח תעשייתי יאופיין הסגנון בגופי תאורה מברזל, נחושת או פליז על רקע קירות מבטון חשוף או קירות עם בריקים, בין אם הם מקוריים ובין אם נרכשו בחנות. ריהוט עץ בגימור לא מהוקצע מעניק מראה מחוספס, שתואם את הלוק הלא גמור או הסמי-מלוכלך במפעל.

עיצוב: שרי בר-נע גבעון. סטיילינג: לינוי לנדאו. צילום: דרור קאליש

מטבח תעשייתי
רשת ברזל מטבח אפור מתכת

 

את משרדי ההייטק בהרצליה תיכננו ועיצבו רינת שורץ ושרון אסף בסגנון של לופט ניו יורקי על כל המשתמע מכך: קיר בריקים, חלונות גדולים עם נוף ל"שדרה החמישית", רצפת פרקט, דלתות צהובות וריהוט בסגנון ראסטי. בעקבות זאת התבקש מטבח לא קונבנציונלי, שיהיה המשך ישיר לעיצוב החלל המשרדי, כלומר עיצוב מטבח תעשייתי. "רצינו להעניק למטבח מראה עיצובי מחוספס ניו יורקי תעשייתי ומגניב", מסבירה שורץ, "לכן הקפדנו להשתמש בחומרים קרים משולבים עם נגיעות חמימות. את המראה התעשייתי העברנו באמצעות ארונות נירוסטה, רצפה שחורה ואריחי קרמיקה עם הדפס של גזרי עיתונים. את החיבוק החם והעוטף נותן הבוצ'ר כמשטח עבודה והצבע האדום בגופי התאורה ובאקססוריז".

עיצוב: רינת שורץ & שרון אסף. צילום: הגר דופלט

רשת ברזל מטבח אפור מתכת

חומרים כמו משטח עבודה בדגם בטון (אבן קיסר) בעל עננות גדולה, פרקט עץ ויציקות בטון חשופות מוסיפים אופי ואותנטיות למטבח בגוון אפור עכבר דרמטי אך נעים ולא מכביד. העמודים שקולפו כדי לחשוף את הבטון הודגשו בגופי תאורה עשויים בטון וצבועים בשחור – ומעניקים את הטאץ' העיצובי של מטבח תעשייתי.

עיצוב: רוני שני פלדשטיין. צילום: אורית ארנון

מטבח תעשייתי
מטבח אפור עמוד בטון

 

מכשירי חשמל ויחידות מנירוסטה

אחד הנושאים שיש לתת עליהם את הדעת במטבחים בכלל ובעיצוב מטבח תעשייתי בפרט, הוא עניין האחסון ונוחות השימוש שיתאימו לפעילות במטבח. "ניתן להסתיר את תוכן הארון אך בד בבד לראות בצורה ברורה את תוכן המגירות עצמן, לשלוף אותן על פי צורך וזאת בלי 'להיכנס' לגוף הארון. אפשרות אחסון נוספת הן יחידות מדפים נשלפים בהם ניתן לאחסן פירות, ירקות או כל מוצר אחר שנרצה שיישאר נגיש", אומרת מוסקוביץ. הם פונקציונליים, מיועדים גם לאחסון כלים ומוצרים שימושיים במיוחד לשפים, ובבית יכולים להכיל אוספים, כלים ועוד.

ניגא שף For Home. צילום: Alpes Inox איטליה

מטבח תעשייתי
ארון נירוסטה

"לטיב הנירוסטה יש חשיבות מכרעת בעמידות מטבח תעשייתי לאורך שנים. חשוב לבחור ביחידות עשויות נירוסטה בגימור משי שדפנותיהן מעוגלות, כאלה שניתן לשלב עמן חזיתות מעץ אלון, לצבוע אותן צביעה בתנור בגוון לבן, לשלב בהן בוצ'ר בלוק או משטח קוריאן ומגוון אביזרים לתליית כלים, טיפול באשפה ואלמנטים נוספים שיקנו למטבח את המראה התעשייתי המבוקש", מדגישה מוסקוביץ.

עיצוב מטבח תעשייתי היווה חלק בלתי נפרד ממטבח בגוון כחול עם קיר לבנים ומדפי עץ על ידי אדריכלית ענת דרך, וכבר בשלב בחירת מוצרי החשמל – תנור תעשייתי, כיור גדול מנירוסטה בגוון אפור וברז תעשייתי. "המטבח פתוח לאזור חלל המגורים ומשמש כבמה לאירוח ובישול. את עיקר תשומת הלב ביקשו בני הזוג לתת למטבח והאירוח הקולינרי. הזוג אוהב לבשל ולארח, ולכן חשובה הייתה סביבת העבודה במטבח, משטחי עבודה ומקום לאירוח אינטראקטיבי בשילוב אי במטבח", מציינת דרך.

אדריכלות: ענת דרך, סטודיו AD. צילום: הלה עידו

מטבח תעשייתי
מטבח כחול עץ

בחלל חם שכולל ריצוף בזלת וטיח אדמה יצרה המעצבת מרב זהר מטבח פח כדי לאזן בצורה מתוחכמת את החלל. "בפח היה גם ממד תעשייתי, קריר, ומימי, שהתמזג נכון עם נוף הכנרת שהשתקף מהחלונות", מסבירה המעצבת שעבדה בשיתוף פעולה עם "מדפי לה גרדיה" ושמרה בתוך כך על עיצוב מטבח תעשייתי.

עיצוב: מרב זהר. צילום: שירן כרמל

מטבח תעשייתי
מטבח פח

 

גופי תאורה טכניים

לצד גופי תאורה דקורטיביים בעלי מראה תעשייתי או חלוד, מתאפיין עיצוב מטבח תעשייתי בתאורה טכנית פונקציונלית, כמו פסי תאורה, שמאירים את החלל ואת משטחי העבודה. בדירה שעוצבה בסגנון אקלקטי עם טאץ' תעשייתי הוקמה קורת פלדה עליונה במקום קיר קונסטרוקטיבי שהוסר, ונצבעה בשחור. לתאורה נבחרו פסי צבירה ובפינת אוכל משתלשלים מהקורה חוטי חשמל שחורים של גופי התאורה. המראה ה"מרושל" משהו תורם גם הוא לנגיעה התעשייתית הרצויה. "מאחר שהתקציב היה נמוך, הטיפול בחלל המטבח נעשה באמצעים שעלותם אינה גבוהה", מוסיפה המעצבת סיון קונוולינה. "המטבח עשוי פורמייקה לבנה, וכך גם חיפוי הבריקים העולה לתקרה. קולט האדים הדומיננטי מזכיר קולטי אדים ממסעדות. הוא, כמו שאר מכשירי החשמל במטבח, נבחר להיות בגמר נירוסטה. על הרצפה אריחים דמויי בטון, ואת הקיר מימין צבענו בצבע גיר שחור".

עיצוב: סיון קונוולינה. צילום: טל ניסים

מטבח תעשייתי
מטבח לבן

מטבחי רגבה. צילום: עודד סמדר

מטבח תעשייתי
מטבח שחור אפור

 

צינורות, סולמות ותעלות חשופות

אחת מנגיעות הקסם של הסגנון התעשייתי, שהופכת אותה לאהודה ושימושית כל כך, היא השארה של תעלת מיזג האוויר חשופה ולא חיפויה בקירות גבס. יש מי שצובע אותה בהתאם לגוונים במטבח או בבית בכלל, ויש מי שמשאיר אותה במלוא "תעשיותה", כנחושת, ככסף או בצבע שחור. כך או כך, היא סללה את הדרך גם למערכות שלמות של צינורות להישאר חשופות ולשרטט בצורותיהם קומפוזיציות שלמות על גבי הקירות. יחידות קטנות יותר של צנרת הוסבו למוצרים כמו מדפים, אגרטלים וחפצי נוי אחרים. גם סולמות, ששימשו במפעלים לאחסון גבוה, מנוצלים בתוך הבתים כדרך להגיע לגלריות מגורים או ליופי בלבד.

עיצוב: עדי וינברג, מטבח: סמל. צילום: שי אפשטיין

מטבח תעשייתי
אי תעשייתי

אדריכלות: ניבה לייכטר. צילום: עודד סמדר

מטבח תעשייתי
מטבח לבן

 

פלטת צבעים מוגבלת וטבעית

כפועל יוצא של החומרים המאפיינים את סגנון עיצוב המטבח התעשייתי, מצטמצמת סכמת הצבעים לגווני אפור כבטון, שחור כברזל, חום כעץ ונחושת או גווני הבריקים המקוריים (חום, אדום, צהוב, אפור). גם אם ייעשה שימוש בגוון אפור בלבד, הוא לבדו יעניק קריצה למראה התעשייתי ואפשר יהיה להוסיף עוד מכשיר חשמלי אחד מנירוסטה או גוף תאורה ממתכת כדי להשיג את המראה הרצוי. הכתמות צבע באדום, כתום או צהוב יזכירו מטפי כיבוי אש שמחויבים ממילא במפעלים ובמבני תעשייה, וישלימו את האפקט.

אדריכלות: סמט אדריכלים, מטבח: סמל. צילום: עודד סמדר

מטבח תעשייתי
מקרר נירוסטיה מטבח

עוד בנושא

עיצוב חדרים

לעבור או לשפץ? הדילמה והפתרון


אחרי התלבטות, החליטו הדיירים לשפץ את הדירה האהובה שלהם. השיפוץ התחיל בהתקנת מטבח חדש ומודרני של סמל, ומשם כבר נגזרו החומרים והצבעים לשאר החללים

עיצוב חדרים

הבית שיגרום לכם לומר "וואו"


הדיירים ביקשו בית מודרני ומרשים, שיכלול גם צהרון ודירה נפרדת להשכרה. יחד עם מטבחי סמל תוכנן עבורם מטבח אלגנטי בקו נקי שממנו נגזרים הצבעוניות והסגנון של הבית כולו

עיצוב חדרים

עיצוב גינה ומרפסת מושלמת עם דשא סינטטי


דשא סינטטי הוא פתרון נוח וחסכוני, ועם מעט מאמץ הוא גם יכול להיות בעל אמירה עיצובית מעניינת. כל הדרכים לשדרג גינה או מרפסת עם דשא סינטטי

עיצוב חדרים

עולים כיתה: מכינים את חדר הילדים לשנת הלימודים החדשה


משנה לשנה הלימודים של הילדים נהיים יותר רציניים, וגם החדר שלהם צריך לעמוד בדרישות החדשות. ארבעה צעדים פשוטים שיעזרו לכם לעצב חדר ילדים מותאם ונוח

תגובות

כתיבת תגובה