כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  אובססיה קולקטיבית

אובססיה קולקטיבית

פסטיבל DMY 2009 בברלין מציג אוסף של טיפולים אישיים מוצלחים, המאיירים את הפן החיובי של המשבר הכלכלי העולמי ומדגישים את ניצחון הרוח היוצרת

מאת: נועה חיים צילום:


DesignMai, המתקיים ברציפות מאז שנת 2003, צמח מאירוע אלטרנטיבי של עשרים מעצבים שהתאספו להחליף רעיונות והפך השנה בברלין לפסטיבל בינלאומי שבו הוצגו שתי תערוכות מרכזיות, Allstars ו-Youngsters, במקביל לחמישים משרדי עיצוב ואדריכלות דוגמת Atelier Graff שהציגו את שולחן העבודה שלהם לקהל הרחב ולסימפוזיון נעילה. שלושת האירועים המרכזיים מתרחשים בשכונת קרוזברג, במבנים תעשייתיים לשעבר, מיקום השומר על רוחו המקורית והמסחרית של הפסטיבל.

הצייר ההולנדי וינסנט ואן גוך הפך לאחר מותו למותג של עוני וחוסר כול, והפרעתו הקלינית תרמה ליצירת שפה אמנותית חדשה. הוא לא היה היחיד או הראשון בכך, אך לבטח המפורסם ביניהם. ב-DMY 2009 אופציית וינסנט מעולם לא נראתה שפויה יותר או כדרך הנכונה להצלחה בעולם העיצוב של היום.בעוד יורגן ביי ומריו ווגלזאנגההולנדים העדכניים דיברו על קונספטים ועיבוד של ידע לאובייקט, ניכר בתערוכת ה-Youngsters כי הדרך להצלחה מלווה בשיגעון חלקי, כמו הכותרת שנתן אריק לוי להרצאתו "הפרעה גבולית בעיצוב אישי" (תרגום חופשי). עקב המשבר הכלכלי ניכרת בעולם האדריכלות באירופה המגמה לעבוד עבור המרחב הציבורי (ברוסיה ובדובאי אזל הכסף אצל המשקיעים הפרטיים), ומעצבים צעירים בוחרים להפוך את חוסר היכולת שלהם להיות מועסקים על ידי אחרים ליתרון שיווקי. הנושאים שעלו לדיון בסימפוזיון שחתם את הפסטיבל על ידי מעצבי חינוך/מחנכי עיצוב כאיידלקורט (איינהובן) יוגן ביי (רויאל קולג אוף ארט) ואריק לוי היו אקטואליים ביותר עבור הקהילה.

ה-Youngsters הציגו את מרכולתם בחלל הארנה המשמש בדרך כלל להופעות חיות, והוא אחד ממפתחי הברזל הרחבים ביותר באירופה, משמע חלל תערוכה ללא עמודים (חלומו הרטוב של כל מעצב תערוכות). על פני 7,000 מ"ר הוצגו עבודות ביכורים של כ-150 מעצבים צעירים בינלאומיים רעבים להצלחה. מהי הצלחה עבור מעצב צעיר ביריד שכזה? למצוא לקוח? לקבל אייטם במגזין עיצוב? או להגיש את תיק העבודות שלו ליורגן ביי? לדברי אריק לוי, מייצרות האוניברסיטאות האירופאיות בין 7,000 ל-10,000 בוגרים מדי שנה בשנה. השוק אינו ערוך לקבל את רובם לעבודה, לכן נוצרה בשנים האחרונות מעין אופנה של מעצבים צעירים עצמאיים העובדים מהבית. "חממות" הסטודיו הביתי מייצרות עבודות רעיוניות העונות להגדרה של המעצב כאדם חושב ושל עיצוב כמקצוע הנותן מענה לשאלה.
אחת המתודות בפסיכולוגיה קוגניטיבית היא ללמד את המטופל להפוך חיסרון ליתרון, כדרך להתמודדות. פסטיבל DMY 2009  מציג אוסף של טיפולים אישיים מוצלחים, המאיירים את הפן החיובי של המשבר הכלכלי העולמי ומדגישים את ניצחון הרוח היוצרת.

לידים:
1. אופציית וינסנט מעולם לא נראתה שפויה יותר או כדרך הנכונה להצלחה בעולם העיצוב של היום.
2. מעצבים צעירים בוחרים להפוך את חוסר היכולת שלהם להיות מועסקים על ידי אחרים ליתרון שיווקי.
3. מהי הצלחה עבור מעצב צעיר ביריד שכזה? למצוא לקוח? לקבל אייטם במגזין עיצוב? או להגיש את תיק העבודות שלו ליורגן ביי?

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

חדשות העיצוב

חלוצה בחדשנות ובקדמה כאן בישראל


האם הטכנולוגיה והקדמה פסחו על תחום של תכנון ערים, אדריכלות ובנייה? האם החלום של דירה מרווחת בעיר יישאר כחלום בלתי ניתן להגשמה? האם עלות החיים בעיר תמשיך לעלות על אף זיהום האוויר, פקקי התנועה, מערכות חינוך ובריאות טעונות שיפור? לכל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יש פתרון אחד המכיל את כל התשובות: עיר חכמה - חלוצה בתכנון ואדריכלות ערים

חדשות העיצוב

ממלאים את היומן: תערוכות חדשות ואירועי אמנות בארץ


המוזיאונים והגלריות נפתחו, ואנחנו יכולים למלא מחדש את מצבורי התרבות שלנו. התערוכות החדשות והאירועים המרגשים שמצפים לנו

תגובות

כתיבת תגובה