כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  בריאת המוטציה- ורונה 2008

בריאת המוטציה- ורונה 2008

מעירם של רומיאו ויוליה, הספוגה נוסטלגיה רומנטית כאילו הזמן עצר שם מלכת, מגיעות בשורות עיצוב עכשוויות עם מבט לעתיד

מאת: צילום:


בפעם ה-22 נפתחה בוורונה תערוכת ABITARE IL TEMPO. לצד תצוגה מסחרית של רהיטים, המיוצרים ומוצגים בעיקר על ידי חברות איטלקיות, התמקדה התערוכה השנה באובייקטים, שחשפו תפישות חדשות בתרבות העיצוב. מבט על הפרטים, המוצגים בתערוכה, מסביר את ההתייחסות הגוברת בעולם לנושא העיצוב, ובמקביל מתפתח שוק בינלאומי לטרנדים.

על פי משנתם של אוצרי התערוכה ומקימיה, אפשר לצפות היום בחידושים ובאלתורים בתחום העיצוב, כשהמגמה המובילה מתבטאת בגילויים חדשים של הבלתי צפוי באיכויות הקישוטיות (DECORATION) שאבדו עם הזמן. תופעה זו מוסברת בגאוניותם של מעצבים, המסוגלים לקחת סגנון דקורטיבי, על חומריו ושיטות העבודה שהיו נהוגות פעם, לפתח ולעצב אותו, ולהפוך אותו לאמנות מודרנית עכשווית. זהו סיכום התערוכה במשפט אחד. אפשר גם לומר, שבהתחשב בגודלה, הקטן יחסית, של התערוכה, היא הצליחה במשך השנים להחדיר לעולם העיצוב לא מעט חידושים וטרנדים, שנעו לסירוגין בין קלאסי למודרני ובין עיצוב לדקורציה.

מנורת ביתית מהלכת walking-light houses
היום שקרקע הופכת להיות דבר נדיר ויקר, ומקורות האנרגיה הטבעיים הולכים ומתמעטים, הבקרה על צריכת האנרגיה בבית, תעשה אוטומטית על ידי מנורת ביתית מהלכת שתדע לקרוא את צרכיהם של בני הבית ולספקם ללא ביזבוזים מיותרים.

STILT HOUSES
בתי קביים- לעיתים מגורים משפיעים על תכונות אנושיות שגורמות לתקשורת. אינטראקציה מתרחשת במקומות הגבוהים, שם לרגשות יש מגע ויזואלי של ריחות וטעם. המשכה של המוטציה הביא את קוונזה ליצור מסגרת פיזיקלית חדשה – "בית הקביים", שבעצם הכתיב ויצר סוג של אדריכלות. אלה הם, לדעתו, בתי העתיד. הם נבנים מהר, עשויים  שכבות מעוצבות, שנבנות ללא מחשבה יתרה, אך אנו חיים מעל ומסביב משהו אחר. "בית הקביים" גם בא להראות, שתכונות האדם לא השתנו עם השנים, ואנשים, שחיים מקצהו העליון של המגדל, הם גם בעלי המעמד הגבוה ביותר.
 
תחילתה של מוטציה
תערוכת השנה כללה תשעה ביתנים, כשהבולט בהם היה הביתן בו הציג ARNE QUINZE מיצירותיו תחת השם MUTAGENESIS ובתרגום חופשי – בריאת המוטציה, ומסביר את תפישת עולמו ויצירותיו. הוא קורא את המתרחש בעולם, ומתרגם זאת ליצירות, שיש בהן מסרים חברתיים, פילוסופיה של הרחוב, יופי ואסתטיקה.

"עבודתך, ביתך סביבת מגוריך הטבעית" ובעיקר, מדגיש ארנה "אישיותך, כל צורת חייך ואפילו עתידך, חייבים להיות מעוצבים"

ארנה קווינזה, (36) יליד בלגיה, טיפוס מיוחד, אדריכל ומעצב אוטודידקט, בעל רגישות גבוהה מאד לחומרים, לאנשים, לצרכים הגלובליים של האנושות ולמרכיבים שונים, המאפיינים את תקופתנו. הוא אולי הדוגמא האופיינית לדור חדש של קבוצת מעצבים צעירים, שחושפים בעבודתם את הפעילויות השוטפות והתוססות של תקופתנו, שבה הכול חייב להיות מעוצב, "עבודתך, ביתך סביבת מגוריך הטבעית" ובעיקר, מדגיש ארנה "אישיותך, כל צורת חייך ואפילו עתידך, חייבים להיות מעוצבים". ברקע של מעצבים אלה אין לימודים סדירים, בתי ספר ואוניברסיטאות. תרבות חובקת עולם, המושרשת בשגרת חיי יומיום מאפשרת להם לבטא כל שינוי שמתרחש, אותו הם מגלים ברגישותם, הם מעצימים אותו, והופכים אותו לשפה אומנותית, המוגדרת כ"אומנות רחוב".

הכותרת "MUTAGENESIS  " מסבירה את התפישה של ארנה ל"שיגעון" העולמי בנושא הטבע, שממלא מסגרות עד תום, או הופך להיות מוטציה, תוך כדי שהוא משנה חלקים מאופיו, אבל משאיר ללא פגע את התכונות הגנטיות שירש. הוא איחד בעבודותיו את התהפוכות העירוניות יחד עם נוסטלגיה טבעית, ובכך נתן מענה למודעות החובקת עולם בנושא האקולוגיה.

אומנות עכשווית
"אדם לא יכול לשרוד בבדידות. אנחנו מודעים אחד לשני, מזניחים את צרכינו האנושיים, אנחנו חיים בתקופה בה מעורבות חברתית גבוהה משכיחה את החסר. Artifacts of today הוא אוסף של תוצאות, הנובעות מהיעד שהצבתי לעצמי, שאמור לשנות התנהגות זו. על ידי פסלים, מודלים, רהיטים ואזורי מגורים אני מקווה, שאצליח להניע אנשים להגיב ולעשות זאת, להנהיג אותם חזרה לפנימיותם הטבעית" – Arne Quinze.

"שומרי החלומות" הוא אב טיפוס לאומנות אנרגטית, שבה משתתף כל אחד מהמבקרים, המשחרר וסופג אנרגיות שונות בה לוקחים חלק כל החושים

DREAMSAVER
שומרי החלומות – במעבר דרך "שומרי החלומות" חווים בקסם הקריסטלים, המסוגלים לאצור בתוכם את האנרגיה והחלומות של המבקרים באינטראקציה מכשפת. "שומרי החלומות" הוא אב טיפוס לאומנות אנרגטית, שבה משתתף כל אחד מהמבקרים, המשחרר וסופג אנרגיות שונות בה לוקחים חלק כל החושים: רחש של כעין שריקה עדינה והבזקי צבעוניות משתנה, המשתנים ומשנים צורה וצליל עם כל תנועה. זה מקפיא את הרגע, מבלי לאבד מהירות.

UCHRONIA
מיצג מדהים בגודלו המסמל את הממלכה, שאין בה גבולות, הטומנת בחובה את הרגשות האנושיים כולל פחד, וזה השורש למה שקורה כאן ועכשיו. מסר עתידי נמצא בכל אחד ממרכיביו של המיצג, וסיפור חבוי בכל פינה וסדק. מבנה השלד עשוי סרגלי עץ, המהווים אוטופיה ומסמלים את  מרוץ החיים האנושי. כל אחד מכפיסי העץ מסמל אינדיבידואל אחר. הפסל נבנה ונשרף כחלק מהמיצג בשנת 2006 במסגרת פסטיבל BURNING MAN במדבר נוודה שבארה"ב.

"כוחותיה הפראיים מתאיידים לעננים; צלליות נוצרות במהירותה; מבטי הערצה נוצצים ככוכבים מלווים את זוהרה, מונחים על ידי יצריה. MAGNA משדרת מסר מבלי אפילו להיות מודעת לכך"

MAGNA
מכונית העתיד שתוכננה על ידי קוורזה, המופעלת על ידי מרססים מגנטיים המתחברים לסביבה המגנטית. "כוחותיה הפראיים מתאיידים לעננים; צלליות נוצרות במהירותה; מבטי הערצה נוצצים ככוכבים מלווים את זוהרה, מונחים על ידי יצריה. MAGNA משדרת מסר מבלי אפילו להיות מודעת לכך". כך מתאר אותה קוורזה, וממשיך, "היא מייצגת את כל הסממנים, שמירו למבורגיני אוהב: היא הכי יפה, הכי אלגנטית והכי דומה לחיה קדמונית. השמים נפערים, כשפרץ אנרגטי מוביל אותה במרחב".

QUARTZ
כסא בעיצובו של קווינזה לחברת "מורסו"

OBLIVION
קווינזה בנה את פסל התאורה, שכמו לקוח מעולם השדים, טרולים, חד קרן ושאר יצורים היברידים, כעמלה לאפלוליות השכחה הגורפת. קווינזה מזהיר את המבקרים, הבאים לנוח ולנשום מחדש, שפה המקום יהפנט אותם, וקסמיו לא יאפשרו להם לעזוב.

TAG'LIATELLI
מהדורה מוגבלת של הכורסא בהשראת אטריות פסטה, בעיצובו של קווינזה.

SKYTRACER
המהירות והחושניות היעילה המצויים במים, הם חלק מהאבולוציה, שגרמה לקוורזה לעצב את SKYTRACER, המופעלת באמצעות חיכוך באטמוספרה, על ידי דחיפה, משיכה או מגע עם כל דבר אחר, הנמצא בסביבה. מעטה האולטרה-לייט מבטיח חסכון, יעילות מירבית ומקום לשני אנשים. בזבוז אנרגיה שייך לעבר, ועל ערפיח אין בכלל מה לדבר.

BOND
מייצג את עוצמת הברית, שממזגת שתי נשמות יחודיות. זו התגלמות פיזית של כנות וטוהר, שזוג מאוהב מבסס לאורך זמן. בונד הוא קשר ללא קצה, שמתהווה בין שני  אינדבידואלים, ויוצר טבעת מתמשכת, כאשר כל אחד מהשניים שומר על תבניתו האישית. בונד מבהיר את הצרוף הרעיוני של  החיזור: איזון איתן ללא שאיפה לסימטריה.

EXPERIENCE TRUCK
המשאית הניסיונית, כשמה כן היא, שייכת לחברת JAGA הבלגית, המייצרת מאיידים (רדיאטורים). על גוף בסיסי של מרצדס אקורד עיצב ובנה קווינזה פלטפורמה, שמכוונת להתנסות חדשה בתנועה. הקרון כולל חדר אירוח מרכזי, חדר אח"מים, מטבח ושירותים. 182 חלונות בשש צורות שונות יוצרים יחד קשת מרהיבה של צבעים. כשהקרון לא בנסיעה, מתמלאים מצבריו בחצר החברה, לה הוא שייך.

ROOM 26
כסא בעיצובו של קוניזה

GROENINGE MUSEUM
אודיטוריום בעיצובו של קוינזה עבור מוזיאון בעיר הולדתו , קורטריגק, בלגיה.

PUPPY LOVE
הכלב של חברת "מאגיס" בעיצובו של קוינזה

MAZE
שולחן אוכל

לבד ביחד. ביחד לבד. צרוף אינסופי, שמדרבן את המשתמשים לאינטראקציה, מחייב אותם לחקות את ההתנהגות ההתקפית של הצבי, שיש בה שתי העדפות, גירוד גב אל גב, או התייצבות חזיתית זה מול זה, הכל תלוי בשינוי הקונפיגורציה (תצורתו) של הצבי

DEER
לבד ביחד. ביחד לבד. צרוף אינסופי, שמדרבן את המשתמשים לאינטראקציה, מחייב אותם לחקות את ההתנהגות ההתקפית של הצבי, שיש בה שתי העדפות, גירוד גב אל גב, או התייצבות חזיתית זה מול זה, הכל תלוי בשינוי הקונפיגורציה (תצורתו) של הצבי.
מאפיין אורגני, הופך את המושבים לנעימים ורצויים בסביבה, מפתה אנשים להיות קרובים ביחד או להשתרע לבד על המושבים הרחבים והרכים. סדרת רהיטי DEER מעוצבת ומיוצרת עבור חברת מורסו האיטלקית.

POD
דוגמא לחלל מגורים בו עולמות מתחברים. למעשה, זהו מצב קיים של סביבה, המאפשרת לנמצאים בה את החופש והביטחון הבסיסי. מחד, POD מייצג את קליפת הגולם הפרטית, השומרת עלינו מפני החוץ והגירויים שבו, ומאפשר לנו לחזור לתמצית היותנו, מאידך, מסגרת POD מעודדת אינטראקציה דינמית ליצירה משותפת. זהו סוג מסוים של מראה, שבה אחד רואה דרכה את האחר. מקום שמאפשר לארגן את סביבת המגורים הטבעית בהתאם לצרכים.

BY THE POOL
כסא נוח לגינה או לצד הבריכה

MATRASS
רהיט מרבץ המיוצר במגוון גדלים וצבעים ומאפשר הרכבת פינת ישיבה ייחודית התאימה לפנים וחוץ

FLUQS
סדרת נעליי ספורט בעיצובו של קוינזה לחברת ONITSUKA TIGER היפנית.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

חדשות העיצוב

חלוצה בחדשנות ובקדמה כאן בישראל


האם הטכנולוגיה והקדמה פסחו על תחום של תכנון ערים, אדריכלות ובנייה? האם החלום של דירה מרווחת בעיר יישאר כחלום בלתי ניתן להגשמה? האם עלות החיים בעיר תמשיך לעלות על אף זיהום האוויר, פקקי התנועה, מערכות חינוך ובריאות טעונות שיפור? לכל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יש פתרון אחד המכיל את כל התשובות: עיר חכמה - חלוצה בתכנון ואדריכלות ערים

חדשות העיצוב

ממלאים את היומן: תערוכות חדשות ואירועי אמנות בארץ


המוזיאונים והגלריות נפתחו, ואנחנו יכולים למלא מחדש את מצבורי התרבות שלנו. התערוכות החדשות והאירועים המרגשים שמצפים לנו

תגובות

כתיבת תגובה