בניין ודיור

חדשות העיצוב  //  בתים מבפנים 2018: כל ההצצות שפשוט אסור לכם לפספס

בתים מבפנים 2018: כל ההצצות שפשוט אסור לכם לפספס

ביקור בבית של סנטה קלאוס, סיור בבית מרחץ וברחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית, הצצה לבניין הספריה הלאומית החדש וביקור במרכז לבריאות נפש: עשינו לכם סדר באירועים הכי שווים

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום:הבית בשביל הצוקים (צילום: גיא יצחקי)

הייתם מאמינים שכבר עברו תריסר שנים? הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים", שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בירושלים, מציין בסוף השבוע הקרוב 12 שנות פעילות רציפה ברחבי העיר ויכלול כרגיל ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים ומבנים ציבוריים מרתקים יתקיימו גם סיורים בנושאים שונים ובמקומות בלתי שגרתיים.

 

רוצים לראות עוד בתים מבפנים, הציצו לשנים קודמות:
בתים מבפנים 2017   |   בתים מבפנים 2016   |  בתים מבפנים 2015


 
בנוסף תתקיים השנה סדרה של דיונים על אופייה האדריכלי המיוחד של ירושלים ובמיוחד על ההחלטה ההיסטורית לבנות בה באבן בלבד ומשמעותה כיום בעידן שבו נבנים בעיר מגדלים מודרניים וסגנון הבנייה וטכנולוגיות הבנייה משתנות.
 
אז איך מחליטים לאן להגיע, למה להציץ ובמה להשתתף? הנה, עשינו לכם קצת סדר.
 


בית החולים הצרפתי וכנסיית סנט לואי


 
ביקור בבניין בעל חזית מפוארת המשלבת אלמנטים רנסנסיים ובארוקיים. המבנה הוקם לפני כ-130 שנה כבית חולים ונקרא על שמו של לואי התשיעי מלך צרפת. בסיורים הקצרים שיובילו האחיות הנזירות יסופרו תולדותיו של בית החולים המשמש כיום כהוספיס לחולים סופניים בני כל הדתות, והם יכללו ביקור בכנסייה ובאחד מחדרי המבנה שבו נחשפו לאחרונה ציורי קיר שצוירו בידי הרוזן הצרפתי דה-פיילא לפני כ-120 שנה.
 
לא תתאפשר כניסה לגג ולמסדרונות המחלקות.
 
כתובת: רחוב שבטי ישראל 2.
 
שבת, 20.10, 12:00-9:00. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.

סיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 

בית החולים הצרפתי וכנסיית סנט לואי (צילם: גיא יצחקי)
 

הבית בשכונת המערבים


ביקור בבית מגורים היסטורי בשכונת מחנה ישראל. הבית נבנה ב-1868 והיה אחד מכ-30 הבתים שבנתה לעצמה קבוצת יהודים יוצאי צפון אפריקה (מערבים) מחוץ לחומות העיר העתיקה. הבית בנוי מאבן ובעל תקרות קמורות ושתי קומותיו בנויות סביב חצר פנימית שבמרכזה גפן עתיקה. הוא נרכש לפני כעשור על ידי איש עסקים צרפתי, שופץ ועוצב כמתחם סוויטות בוטיק בשם Villa Mamilla.
 
כתובת: רחוב המערבים 11.
 
חמישי, 18.10, 12:00-10:00 ו-18:00-15:00 | שישי, 19.10, 14:00-10:00 | שבת, 20.10, 18:00-14:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. 
 
הבית ברחוב המערבים (צילום: באדיבות HOME VISION)הבית ברחוב המערבים (צילום: באדיבות גיא יצחקי)הבית ברחוב המערבים (צילום: באדיבות גיא יצחקי)


הבית של סנטה


הצצה לבית של סנטה קלאוס בירושלים, שנפתח לקהל לפני כשנה ושוכן בבית אבן ירושלמי טיפוסי לעיר העתיקה מהמאה ה-14. בבית בעל התקרות הקמורות וקשתות האבן מתגוררת זה 700 שנה משפחת קסיסי. בן המשפחה איסא קסיסי מוכר כ"סנטה" הירושלמי.
 
כתובת: רחוב סנט פיטר 2, העיר העתיקה.

שבת, 20.10, 16:00-10:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 

מגדל דוד 2021


איך מחדשים מצודה בת יותר מ- 3,000 שנה? כיצד ניגשים לאצור מחדש את תצוגות הקבע? איך מחדשים את אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים במדינה תוך שמירה על זהותו? מפגשים עם אילת ליבר, מנכ"לית ואוצרת ראשית מוזיאון מגדל דוד, ועם אדריכל יותם כהן-שגיא ממשרד קימל אשכולות – האדריכל הראשי של פרויקט השדרוג, שבהם יוצג הפרויקט הגדול בתולדותיו של מוזיאון מגדל דוד – שדרוג פני המוזיאון וחידוש תצוגת הקבע – שיֵצא לדרך בשנת 2019 וצפוי להימשך כשנתיים.
 
נקודת מפגש: בכניסה הראשית למגדל דוד.

שישי, 19.10, 10:00 ו-11:30. משך המפגש כשעה.
 
2 מפגשים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 

משכנה החדש של הספרייה הלאומית


סיור חוץ באתר ההקמה של בניין הספרייה הלאומית החדש ההולך ונבנה בימים אלו בקריית הלאום בירושלים, מול בניין הכנסת ובשכנות למוזיאון ישראל. במסגרת הסיור ייתן אדריכל אמיר מן, האדריכל האחראי על הפרויקט (בעיצובם של האדריכלים הבינלאומיים ז'ק הרצוג ופייר דה מרון) סקירה כללית על המבנה באמצעות הדמיות ובעזרת מודל המבנה הניצב באתר וממחיש בקנה מידה 1:1 את ביצוע חזיתות המבנה המיוחדות ואת חומרי הבנייה. הביקור יאפשר גם צפייה מרחוק בהתקדמות עבודות השלד של הקומות התת קרקעיות. הסיור מטעם מרכז המבקרים של הספרייה הלאומית.
 
הסיור מתקיים באתר בנייה וההשתתפות בו מותנית בציות להוראות הבטיחות באתר.
 
נקודת מפגש: שער אתר הבנייה ברחוב קפלן, סמוך לצומת הרחובות קפלן ורופין.

אדריכלים: הרצוג ודה-מרון (שווייץ); מן שנער אדריכלים (ישראל).

שישי, 19.10, 12:00.

סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.
 
 

הדירות הנעלמות מן העין


אדריכלית מלכי קסלר תציג את פרויקט הגמר שתכננה במסגרת לימודי האדריכלות בבצלאל, פרויקט מהפכני בגישתו המתמקד בתופעה ההולכת וגוברת בקרב החברה החרדית – מגורים בלתי חוקיים בחניונים תת קרקעיים.
 
בפרויקט התמקדה קסלר בשכונת רוממה כמקרה מבחן וסקרה מאות דירות בחניונים תת קרקעיים שיצרו לעצמם צעירים חרדים כדי להישאר בקרבת משפחתם וקהילתם. כמסקנה מהממצאים היא מציעה חזון לשימוש בתת הקרקע של ירושלים לצורך פתרון מצוקת הדיור, ומבקשת לא להתנגד לתופעה שמניעיה עוצמתיים אלא לתכנן אותה בצורה מושכלת ובאמצעות טכנולוגיות חדישות, כך שתאפשר לדיירי החניונים מגורים באיכות חיים סבירה הכוללת אור יום ופתרונות אוורור.    
 
כתובת: רחוב כנפי נשרים 31, קומה 2 (בשלוחה החרדית של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל).
 
חמישי, 18.10, 17:30. משך ההרצאה כשעה.

הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 

הבית בשביל הצוקים


ביקור בביתה של האמנית, היזמית ומעצבת הפנים רחלי מרטי, המשמש גם כגלריה של עבודות הפיסול והאמנות שלה. במפגשים בבית תציג מרטי את תהליך שיפוץ הבית שתוכנן ובוצע על ידיה וכלל עבודות שחזור של החלל המרכזי שנבנה לפני כ-200 שנה. הכניסה לבית בקבוצות של 20 איש בכל חצי שעה.

חמישי, 18.10, 15:30-13:00 | שבת, 20.10, 15:30-13:00.

בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
הבית בשביל הצוקים (צילום: גיא יצחקי)

הבית בשביל הצוקים (צילום: גיא יצחקי)הבית בשביל הצוקים (צילום: גיא יצחקי)
 

בעקבות בתי המלון של ירושלים במאה ה-19


היכן התאכסן וילהלם הראשון כשביקר בארץ הקודש? באיזה מלון בחר משה מונטיפיורי ללון? סיור בעיר העתיקה בין מוסדות הכנסת האורחים, אכסניות עולי הרגל ומלונות הפאר של ירושלים במאה ה-19. הסיור בהדרכת רעות אודם יעבור בין מלון אמדורסקי הישן ברובע הנוצרי, האכסניה הלותרנית, מלון פטרה ועוד.
 
נקודת מפגש: שער יפו.
 
שישי, 19.10, 12:00. משך הסיור כשעתיים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 

עם הפנים למאה ה-21


העיר העתיקה עוברת בשנים האחרונות פעולות שדרוג והנגשה מורכבות. בסיור עם עמי מיטב – מתאם הפרויקטים מול התושבים, הסוחרים והכנסיות ולשעבר אחראי משרד הביטחון על העיר העתיקה והר הבית – יוצגו הפרויקטים השונים שנעשו כדי להתאים את המרחב הבנוי בעיר העתיקה למאה ה-21 וכדי לגבש שפת רחוב אחידה תוך שמירה על ייחודה של העיר העתיקה גם לדורות הבאים, וכן המורכבויות בהבאת הפרויקטים לכדי ביצוע. הסיור יעבור גם ברבעים הנוצרי והמוסלמי.
 
נקודת מפגש: שער יפו.
 
חמישי, 18.10, 16:00. משך הסיור כשלוש שעות.

סיור ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
בית משפחת איל ברובע היהודי (צילם: גיא יצחקי)


סינדרום ירושלים


שני סיורים בהדרכת ד"ר גדי לובין מנהל בית החולים המרכז הירושלמי לבריאות הנפש איתנים כפר שאול, הפועל מאז 1951 במבני הכפר הערבי דיר יאסין לשעבר (גבעת שאול). בסיורים יסופרו תולדות המקום והם יעברו בין המבנים השונים של הכפר העומדים על תילם עד היום. הסיור יעבור גם בחדרי טיפול בבית החולים.
 
כתובת: מרכז בריאות הנפש כפר שאול, גבעת שאל. בווייז: כפר שאול, ירושלים.
 
שישי, 19.10, 12:00 ו-13:30.

2 סיורים ל 30 משתתפים ברישום מוקדם.
 
 

האקול ביבליק והכנסייה הדומיניקנית


בואו לגלות את אחת מפינות החמד הקסומות של מזרח העיר: המנזר והכנסייה סנט אטיין (סטפאנוס) של המסדר הדומיניקני שנחנך ב-1900 ומוסד לימודים אקדמי צרפתי המתמחה בתחומי המקרא והארכיאולוגיה. שניהם שוכנים בלב גן רחב ידיים המשתרע על פני כ-25 דונם, ובו גם אוסף מרשים של שרידים ארכיאולוגיים ושל קברים יהודיים מתקופת בית ראשון. הסיורים, בהדרכת צוות בית הספר, יכללו ביקור בכנסייה הבנויה על שרידים מהתקופה הביזנטית.
 
כתובת: דרך שכם 6.
 
אדריכל: Boutaub (צרפת), 1901-1898.
 
שבת, 20.10, 15:00 ו-16:00.

2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.
 
 

אבן ירושלמית 0.2 : כיצד לחשוב על בנייה באבן בירושלים היום


ערב שבמהלכו תועלה הבנייה באבן בירושלים על שולחן הדיונים: האם האבן היא עדיין רוח המקום? באלו אופנים יש לחשוב על הבנייה באבן בעיר הגדלה והמשנה את פניה במהירות ואף עתידה לצמוח לגובה?
 
שאלות אלו עמדו בבסיס מחקר מקיף שערכו התוכנית לעיצוב אורבני בצלאל והמרכז לעיצוב אורבני הפועל תחת אדריכל העיר ירושלים בשנה האחרונה. מטרת המחקר היא מעשית: להציע כלים לחשיבה מחודשת על האבן ועל מדיניות השימוש בה. זו הפעם הראשונה שתהליך העבודה יוצג במלואו לקהל הרחב, על היבטיו העירוניים, התכנוניים, התרבותיים והסביבתיים. לאחר הצגת הדברים יתקיים דיון בתובנות השונות ובכמה תרחישי עתיד אפשריים לנופים האורבניים של ירושלים ומקומה של האבן בהם.
 
דוברים: ד"ר אדריכלית אלס ורבקל, ראש המחלקה לארכיטקטורה, בצלאל; אדריכל ייטב בוסירה – DYCommonPlanning ואדריכל אורי שלום – סטודיו Stability.
 
כתובת: המרכז לעיצוב אורבני, בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה אפס, עיריית ירושלים.

חמישי, 18.10, 19:30.

דיון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות, המשווקת הגדולה בארץ של חברת אורגון, מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

שביל הצוקים
טוב ברור שהבניה והארכיטקטורה מיוחדים. התיקרות משגעות. גם הצבעוניות, איזה אומץ. יחד עם זאת, עמוס לעייפה. מי מנקה להם את הדירה הזו ? איך בכלל מנקים, יש גישה לרהיטים? בשורה התחתונה מאד יפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *