BVD

חדשות העיצוב  //  הטור של חדווה: אייקון תרבותי

הטור של חדווה: אייקון תרבותי

איך נראה האגף החדש במוזיאון תל אביב לאמנות ומה כל כך מיוחד בו? חדווה אלמוז בסיור מודרך

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: עמית גרון


אוהבים עיצוב? הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים למייל!

 
שפע חיוכים ומצב רוח מרומם ליוו את כניסתו של רון חולדאי למסיבת העיתונאים שהתקיימה באגף החדש של מוזיאון תל אביב באמצע השבוע שעבר, בה היו נוכחים עיתונאי אמנות, אדריכלות ותיירות מכל העולם. באנגלית צברית ברך חולדאי את אלה שעשו מלאכתם כאן וסיפר שראש העיר הראשון של תל אביב, מר מאיר דיזנגוף, ראה באמנות נכס חשוב לעיר ולמדינה כולה (שעדיין לא הייתה). 
 
בגלל חוסר תקציב ומקום הולם, שימש אז ביתו הפרטי של ראש העיר כאכסניה לאמנות, שבחלקה הגדול היה זה רכושו הפרטי. אושרו של רון חולדאי, מוצדק! האגף החדש של מוזיאון תל אביב הוא יצירת אדריכלות ברמה בינלאומית, שללא ספק תהפוך לאחד מהאייקונים שיזוהו בעולם עם תל אביב. הקונספט המודרני והעכשווי של המבנה משלים את מתחם התרבות העירוני, מוסיף למקום מראה חדשני ומעורר כבוד.
 
מוזיאון תל אביב
אייקון תרבותי. האגף החדש. 
 
לתכנון הבניין על שם שמואל והרטה עמיר נבחר האדריכל האמריקאי פרסטון סקוט כהן שגר ועובד בקיימברידג' שבמסצ'וסטס. הבחירה בפרסטון היא תוצאה של תחרות בת שני שלבים בניהולו של האדריכל יעקב גרובמן, בה לקחו חלק אדריכלים מובילים מישראל ומהעולם כשאפילו לסטודנטים מקומיים ניתנה אפשרות להשתתף בשלב הראשון של התחרות. 
 
תחילתו של המסע, שנועד להגשים את  חלומו של מי שהיה מנהלו של המוזיאון ולא זכה לראות בתוצאות – הפרופסור מוטי עומר ז"ל, החל בשנת 2003. שנתיים היו פרק הזמן בו הוחלט על האדריכל הנכון לביצוע המשימה, שנתיים נוספות נדרשו לתכנון מדוקדק ורק בשנת 2007 החלה הבנייה וההמתנה הארוכה מצדיקה את התוצאה.
 
חזית הבניין, שפונה לרחבת מתחם האמנות, עשויה מלוחות בטון אדריכלי יצוקות מראש, או בשפה המקצועית: "פריקאסטים". הלוחות, משולשים ומלבנים בגדלים שונים, יוצרים מראה בעל פרספקטיבה מדהימה והמבנה, על אף היותו ייחודי, משתלב היטב בסביבה ונוסך מיופיו על כל הרחבה, ששופצה גם היא בהתאם. מגדל המעליות שניצב במרכז הרחבה הוזז לצד ובכך נוצרה רחבה מרשימה או כמו שהאדריכל כהן אמר: "פיאצה איטלקית בתל אביב".
 
להבדיל מלא מעט מוזיאונים בעולם, בהם המראה החיצוני נעצר כאשר נכנסים לאולמות התצוגה הפנימיים, כאן ניכרת השפעת המעטפת גם בפנים. עיקר הקונספט ניכר במעברים המשולבים זה בזה, כשהם חושפים את תנועת הקהל הנע בין אולמות התצוגה. "חשוב היה לי להדגיש את תנועת המבקרים במוזיאון", מדגיש המתכנן, "זה דבר שמוסיף חיות לבניין ויוצר אינטראקציה בין האמנות לבין הקהל". באולמות התצוגה פינה המראה הקופסתי את מקומו לזוויות מעניינות שלא לוקחות מעוצמת תצוגות האמנות ויחד עם זאת ממשיכות את תחושת החדשנות המופגנת בחיצוניות הבניין.
 
מוזיאון תל אביב 
לוחות בטון אדריכלי יצוק מראש. מראה פנים של האגף החדש במוזיאון.
 
נאמן לבקשתו של מוטי עומר, נמנע האדריכל מהכנסת אור טבעי לאולמות התצוגה ואלה מוארים כולם בתאורה מלאכותית שניתנת לשליטה בהתאם לאופי התצוגות המיועדות. אך לעומת זאת במעברים חודר אור טבעי מרוכך המשנה בהתאם לשעות היום וזווית קרני השמש.
 
אבל ההפתעה הגדולה ביותר שמתגלה לעיני הנכנסים לבניין היא הגובה. כלפי חוץ גובה המבנה הוא כשלוש קומות, וכשנכנסים פנימה מתגלה גובה כפול. כלפי חוץ מגיע הבניין לכדי 13 מטר והפנים מתנשא לגובה של 27 מטרים. שלוש קומות של אולמות מרשימים נחפרו באדמה והמדהים הוא שאין תחושה של מוזיאון חפור, זאת בזכות תכנונו הגאוני של האדריכל שהשכיל להקנות למקום תחושה של מרחבים מוארים, התנהלות נוחה והחשוב ביותר – אווירה שמעוררת כבוד לא מנוכר.
 
לקראת פתיחת המוזיאון מוצגת במקום תערוכתו של האמן הגרמני אנסלם קיפר, אותה עוד הספיק עומר לאצור. זו תערוכה בעלת עוצמה ומיוחדת במינה ומומלץ בחום לבקר במקום, גם לאלה שביקור במוזיאון לאמנות זה לא כלול בשגרת יומם. עוד בונוס: לתושבי תל אביב הכניסה בחודש נובמבר היא ללא תשלום.
 
ביקרתם באגף החדש? מה דעתכם? ספרו לנו בתגובות

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות מבית אורגון מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *