BVD

חדשות העיצוב  //  השיפוצניקיות: 3 נשים שלא חוששות לשבור חומות

השיפוצניקיות: 3 נשים שלא חוששות לשבור חומות

אחת זנחה את התשוקה לנעליים, השנייה משלבת עם מקצוע טיפולי והשלישית כבר רגילה לתגובות: שיחה עם נשים שיפוצניקיות שבונות הרבה יותר מסתם סוכה

מאת: לימור קלר צילום:


 
 
שלומית אולי בנתה פעם בשנה סוכה, בעיקר אם אבא עזר לה, אבל יש נשים שלוקחות את עניין הבנייה ברצינות, הרבה מעבר לסתם סוכה, ולא זקוקות לשום תירוץ כדי לקדוח דיבלים, להרים בלוקים, להפיל קיר, לשפכטל או לסרגל אותו, והן, במו ידיהן, בונות ומשפצות כי בשבילן זה יום שגרתי ככל הימים. בואו להכיר שלוש נשים שלא מתרגשות מעוד יום מאובק מחוץ למשרד:
 
רונה מרקוביץ: "פעם הייתה לי תשוקה לנעליים. היום אני בעניין של כלי עבודה"

מהנדסת אווירונאוטיקה וחלל בוגרת הטכניון משנת 2004 שמעידה על עצמה שאף פעם לא בחרה בחירות קונפורמיסטיות בחיים. את הדרך שלה בתחום התחילה כששיפצה לעצמה את הבית והיום היא מעסיקה קבלנים ומצמידה את בעל המקצוע המתאים לכל פרויקט, מקטן ועד גדול, ומעורבת בכל שלב.
 
אישה בעולם של גברים: "למדתי שמשפט אחד עובד על כולם: 'מאני טוקס אנד שיט וורקס', כלומר שאם העבודה מקצועית, אם את מביאה תוצאות ויודעים שאפשר לסמוך עלייך, זה לא משנה אם אתה יהודי או ערבי, אישה או גבר. תמיד היה לי חלום להיות שיפוצניקית, זה היה בעיניי כמו חלום של ילד בן 5 לטוס לחלל וזה היה תמיד מקום נחשק אבל בלתי מושג ולא אמיתי. הייתה תקופה שלא עבדתי בה ושיפצתי וכאב לי להוציא 200 שקל על כל בעל מקצוע, אז התחלתי לעשות דברים לבד. הייתה לי סבלנות, שאלתי בחנויות של חומרי בניין וגיליתי שהדברים מאוד פשוטים. פעם הייתה לי תשוקה לנעליים והיום התשוקה היא לכלי עבודה".
איך משלבים עם אמהות?: "בתחילת הדרך זו הייתה מעמסה פיזית בלתי נסבלת. הייתי מגיעה ממוטטת ולא מסוגלת אפילו להכין אוכל. בעלי לשעבר עזר לי בזה המון, אבל מתחתי את הגבולות הפיזיים שלי עד הסוף. היום אני מעסיקה עובדים ומגיעה רק לצמתים הקריטיים, כך שאין בעיה. אני גם לא רוצה להסתובב להם בין הרגליים ולהפריע להם לעבוד".
ויתורים לאורך הדרך: "כשהעסק בבנייה, הרווח מאוד קטן לעומת העלויות, אז חיים בצמצום למשך תקופה. יש הוצאות שיווק, פרסום, נסיעות, פגישות עם אדריכלים וכלי עבודה עוד לפני שישנה איזושהי הכנסה".
איך התגובות?" "כולם מאוד מפרגנים לי. מתקשרות אליי בעיקר נשים, אבל גם גברים הייטקיסטים שאין להם זמן או ראש להתעסק עם שיפוץ ורוצים מישהו שאפשר לתת בו אמון, שלא ירמה אותם ויעשה עבורם את הפולואפ הדרוש".
 
"הייתה לי סבלנות". רונה מרקוביץ (צילום: אורית ארנון)
 
 
מיכל יקל: "הלקוחות מצפים שתגיע מולם גודזילה"

קבלנית כבר 30 שנה שהתחילה את דרכה כשפתחה נגרייה ומסגרייה, ולאחר שנולדו שלושת ילדיה עברה לתחום השיפוצים והבנייה של דירות ובתים פרטיים. עובדת עם צוות קבוע של בני 50 פלוס כבר 25 שנה ותמצאו אותה כל יום בשטח ולא רק בצד הארגוני.
 
אישה בעולם של גברים: "אנשי המקצוע מדברים באותה השפה, כך שאיתם מעולם לא הייתה בעיה, גם לא בקרב הפועלים הערבים, שהם רוב בתחום. מעולם לא נתקלתי בכוחנות או בחוסר היענות לבקשות שלי. יש עבודה, עושים אותה, ובזה זה נגמר. אגב, הנשיות מכניסה המון חיוביות לאווירה בבניין בעצם העבודה וההתנהלות מול הלקוח שהיא מאוד נשית, שקטה ושלווה. אין צרחות בבניין או סגנון מצ'ואיסטי שאני אלרגית אליו". 
איך משלבים עם אמהות?: "שלושת הילדים שלי נולדו לתוך מציאות שבה אמא קופצת באמצע הלילה כדי לתקן נזילה בצנרת. בחופשות הם היו באים אליי לעבודה לבקר, וגם היום הם תמיד מעורבים, כי העבודה היא ברמת השיח הביתי. הבית הוא חוויית יצירה בפני עצמה וכולנו אמנים ויוצרים, כך שהבית אף פעם לא היה רגוע ושלו, ואני עדיין מתייעצת איתם בפתרונות טכניים וירוקים. אני גם קבלנית וגם מבשלת, ואפילו טוב". 
ויתורים לאורך הדרך: "אף פעם לא הייתי במיינסטרים של גידול הילדים. כשהילדים היו בגן, הם נאלצו להתמודד עם שאלות על מה אמא עושה, והגננת אפילו הזמינה אותי לשיחה כי הילד סיפר שאימא שלו עובדת על טרקטור והיא הייתה בטוחה שיש לו אשליות. אין ספק שהעבודה שלי ייצרה חיים אחרים בהם אתה לא נמצא הרבה בבית, וגם חי עם פועלים שהם כמו המשפחה שלך, רואים אותם כל יום, שותים אצלנו את הקפה של הבוקר. זה לא עניין גדול עבורם, אבל זה כן קשה במדינה גזענית כמו שלנו, שלא מסוגלת להבין שפועל ערבי הוא בן אדם ולא עבד נרצע. אני אוהבת אותם כבני אדם, וסומכת עליהם מקצועית ואנושית. בניין זה עולם מאוד מיוחד עם דיוק בזמנים, דיוק בעבודה ולסמוך לגמרי מהבחינה המקצועית".
איך התגובות?: "דווקא הלקוחות הם אלה שמתפלאים שאישה היא הקבלנית. מחכים לראות גודזילה, אבל אני רגילה לחלוטין. זה אפילו עצוב שבשנת 2014 אני נאלצת להסביר מה תפקידי בכוח, מה אני עושה ולמה הגעתי לזה. גם אם רוב האנשים מגיעים אליי בעקבות המלצות, הם עדיין סקפטיים בהתחלה. אבל אחרי שנפגשים איתי, החשש עובר". 
 

"אני רגילה לחלוטין לתגובות". מיכל יקל (צילום: אלבום פרטי)
 
 
רחל צמח: "ללטף תינוק זה כמו לשפכטל קיר"

רחל צמח, מטפלת הוליסטית במקצועה, הרגישה לפני שש שנים שהיא צריכה למצוא אפיק הכנסה נוסף וגייסה את חיבתה לעבודות הטכניות. רשימה של ויצ"ו, שריכזה שמות של נשים שעוסקות במקצועות גבריים, תפסה את עיניה והיא החליטה להירשם ללימוד המקצועות. היום היא משפצת, מבצעת תיקונים קטנים ואפילו מעבירה סדנאות לנשים בהן היא מלמדת איך מתקנים ומחליפים ברזים ואסלות. אם זה לא מספיק, אז בעבר אפילו כיכבה בתוכנית הביקורות "יצאת צדיק" כשהופיעה כאינסטלטורית.
 
אישה בעולם של גברים: "אני בעיקר מעסיקה פועלים, אבל הם כבר התרגלו לנוכחות שלי. זה תחום קשה, עם הרבה נוכלות ועוולות, ובאיזשהו מקום אני באה לתקן. יש לי יותר אורך רוח שמאפשר לי להצליח ולתקשר עם נשים מבוגרות שלא מעוניינות להכניס אליהן הביתה גברים או נשים שנוח להן יותר לעבוד מול אישה. אני מסבירה כל דבר, מסדרת אחריי ולארג'ית בתיקונים נוספים". 
איך משלבים עם אמהות?: "אני משתדלת שלא לקחת עבודות ארוכות טווח, כדי להמשיך לטפל בבית במקביל לשיפוצים. אני טובה בשני התחומים, שמערבים עבודת ידיים. בשבילי ללטף תינוק זה כמו לשפכטל קיר ובערבים, כשאני חוזרת הביתה, אני לא נחה ורצה לבית הפרטי שאני בונה כבר שנה וחצי. מרכיבה סניטריה, עושה שפכטל אמריקאי, הכול. ממש פועל בניין".
ויתורים לאורך הדרך: "לא עשיתי שום ויתורים. יש לי שתי בנות שמפרגנות לי מאוד ונהנות מהעבודה שלי. כמו כל אישה עובדת אחרת, אני קמה בשש בבוקר, מכינה סנדוויצ'ים ויוצאת לעניינים שלי. אולי רק מבלה פחות".
איך התגובות?: "רוב האנשים בהתחלה מרימים גבה, אבל מתרגלים מהר ומקבלים את זה. התחום היום פתוח מאוד לנשים. הבעיה היא שלהרבה נשים אין עדיין אומץ לעסוק בו, אבל אני מקווה שבעתיד המצב ישתפר".
 

"רוב האנשים מתחילים מהרמת גבה. אחר כך מתרגלים". רחל צמח (צילום: אלבום פרטי)
 
 
 

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות מבית אורגון מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *