כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

חדשות העיצוב  //  חלומות שמתגשמים

חלומות שמתגשמים

תצוגת יחיד במסגרת שבוע העיצוב במילאנו היא חלומו של כל מעצב; מילאנו הייתה ותהיה עוד שנים, בירת העיצוב העולמי

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


בתמונה למעלה: Eero Aarnio – Swan XL – Black Swan. גרסה מוגדלת של מנורת הברבור.

בכל שנה נוסף במילאנו עוד אזור של תצוגה, מעבר לאיזור התערוכה, מרכז העיר ואזור טורטונה – שלושה מרכזים המשלימים זה את זה. מטרת המציגים בכל המרכזים היא אחת – לעורר תשומת לב שתגרום להגדלת מחזור המכירות.
פה ושם יש התייחסות לעיצוב כעיצוב. כזה הוא  ה- Sattalite, הממוקם סמוך לתערוכה, ומוקדש כולו למעצבים צעירים, שמציגים אבות טיפוס, ומקווים למצוא מקורות עזרה, כדי לעבור משלב הרעיון לשלב הביצוע.

מעצבי מוצר התחברו למעצבי רעיונות, כמו המעצב הנודע ארנו ארניו, שהציג את הברבור שלו בגרסת ענק יחד עם Ulla Maaria Engestrom  שהציגה לראשונה סטארט-אפ אינטרנטי, שדומה לויקיפדיה של העיצוב
 
מתחם אחד בבלעדיות של ה"סופר סטודיו", שהוקם בשנת 1983, סומן השנה באזור טורטונה במגמה להבליט בעיקר את המעצב והעיצוב במוצר, ופחות את המשווק ואת החלק המסחרי. הוחלט להציג את יצירות המעצבים תחת הכותרת המחייבת "מוזיאון לעיצוב מודרני". לשם כך סומן מתחם רחב ידיים, בו הציגו מעצבים, שזו להם הופעת בכורה בסופר סטודיו, לצד ידועי שם ומוכרים באירופה ובעולם. צוות המעצבים, שבראשו עמד מר קפליני, בחר והזמין מעצבים מכל העולם להשתתף במיזם, שכלל תצוגות יחיד וקבוצתיות. הסיור במתחם חייב רישום נפרד, ורק בעלי כרטיס מעבר הורשו להיכנס.
 
מעצבי מוצר התחברו למעצבי רעיונות, כמו המעצב הנודע ארנו ארניו, שהציג את הברבור שלו בגרסת ענק יחד עם Ulla Maaria Engestrom  שהציגה לראשונה סטארט-אפ אינטרנטי, שדומה לויקיפדיה של העיצוב.
היו מעצבים, שנוכחותם האישית עברה דרך עיצוביהם, ומילאה את כל החלל שהוקצע להם. אחד מהם היה, לגאוותי הרבה, אריק בן שמחון, שנבחר אישית על ידי מר קפליני להציג במסגרת הסופר סטודיו. בשנה שעברה השפיעה אופנת מעילי הרוח על אריק בעיצוב הקולקציה שלו, ואילו השנה בלט קו מצ'ואיסטי – אופנועים, שרירים ואגרסיה מנותבת לפעילות ספורטיבית, בעיצוב  רהיטי עור וטקסטיל בצבעי חום שחור ונקודות עור ואור בלבן.
 
בפתחו של המלון מוצגת לראווה מכונית בעיצוב עתידני, מוסתרת בין שלושה קירות. ללא שלטי הכוונה וחיצים מעורר העיצוב העתידני התעניינות רבה

ישראלית מפורסמת נוספת, אילה צרפתי, מפגינה נוכחות מרשימה במרחק שני בלוקים בהמשך רחוב טורטונה: שורת מנורות כתומות מובילה את הבאים אל תצוגת הקולקציה החדשה, המוצגת לצד מוצריה הקלאסיים של אילה צרפתי. אלה ממלאים את כל חלל הלובי של מלון Now, שהוסב למשך שבוע העיצוב למלון Aqva , שמה המסחרי של אילה צרפתי. את החלל עיצב מיכאל אזולאי בכישרון רב. החיבור בין השניים הפך את המלון לאבן שואבת. יצירותיה של אילה, המטשטשות את הגבול הדק שבין אמנות לעיצוב, זוכות להערכה רבה.
 
בפתחו של המלון מוצגת לראווה מכונית בעיצוב עתידני, מוסתרת בין שלושה קירות. ללא שלטי הכוונה וחיצים מעורר העיצוב העתידני התעניינות רבה. מאחורי העיצוב הזה והדרך בה הוא מוצג, עומדת נעמי קמפפל, ישראלית המנהלת את מחלקת העיצוב בחברת ."MGX"  נעמי, תואר שני בעיצוב מאוניברסיטת היינדהובן, אחראית על קולקציה שנתית קבועה של החברה ועל עיצובים על פי דרישה, שמגיעה מחברות מסחריות בנושאים שונים,כמו המכונית, ששייכת לחברת רנו.
 
העברית מהדהדת במספר ביתנים נוספים בתערוכה. בארמון הקריסטל של סברובסקי ובביתן של דיזל-מורוסו מוצגות יצירותיו של אריק לוי. אריק לוי, שעיצוביו מבוקשים על ידי חברות מסחריות רבות, יישאר תמיד ישראלי, גם אם הוא מבלה את רוב עיתותיו בחו"ל. הוא הדין חל ביחס לרון ארד. רבים חושבים שהוא אנגלי, אבל קשריו עם ישראל, שספוגים באהבה ואכפתיות, משמרים את שורשיו, ועל כך גאוותנו.
הקולקציות החדשות של החברות הידועות ממשיכות להדביק את הקודמות. דגמים מסוימים, שהצרכנים ברכישותיהם הטביעו בהם את חותם הקלאסיקה, ממשיכים לככב לצד החדשים. הצבעוניות ממשיכה לשמור על סקאלת גוונים בטוחים, ופה ושם יש, המעיזים בפרטי ריהוט בודדים, ומציבים כורסא או שרפרף בירוק , כתום או צהוב זוהר.
 
תערוכת תאורה או מטבחים מתקיימת אחת לשנתיים לסירוגין. השנה היה תור התאורה, וכתבה על התערוכה, שהוצגה השנה, תופיע באחד הגיליונות הקרובים (גם לעיצובים ייחודיים אחרים, שזכו לבידול ולכותרות בתערוכה יוקדשו כתבות בגליונות הקרובים).
ככלל, הורגש בשבוע העיצוב במילאנו השנה דילול במספר המבקרים בתערוכה, אולי בגלל המצב הכלכלי המעורער. פרישת המציגים על כל פני העיר לא אפשרה לראות הכול. התצוגות לא הצטיינו בהעזה, והבחירות היו, מה שנקרא, "על בטוח". קיימת צפייה לזריחתו של כוכב עיצוב חדש, שעדיין לא הגיע.
 
לסיכום, מלבד גאוות היחידה שמילאה אותי (ואם היו ישראלים נוספים שלא ציינתי את שמם, אשמח להתעדכן ולעדכן) התערוכה הייתה יפה ומעניינת, אך לא היו בה הפתעות מרגשות, אבל הספירה לשנה הבאה החלה, ואיתה הציפייה לבאות.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מעצבים חלון ראווה: העיצובים הנבחרים בפרויקט של חברת בלורן


מעצבים רבים שלחו הצעות לעיצוב חלון הראווה של ספריית החומרים של בלורן – אך רק 12 זכו להגשים את הרעיונות שלהם. המעצבת אינגריד גואטה עם עיצוב שיוצר משחק של פרספקטיבות

חדשות העיצוב

ברוך הבא למשפחה: ספר עיצוב חדש בהוצאת "בניין ודיור"


בערב השקה ביתי, מרגש ומותאם לרוח התקופה, הושק אתמול ספר העיצוב החדש "לעצב לאהוב לאכול"

חדשות העיצוב

בחברה טובה: בניין ודיור עושה גלים בעולם


אתר העיצוב הספרדי הנחשב EGUE Y SETA הציג את כתבות העיצוב הטובות ביותר שפורסמו בעולם, והנציג הישראלי: אתר בניין ודיור. גאים ונרגשים

חדשות העיצוב

כעוף החול: עיר עיצוב חדשה קמה לתחייה


עיר עיצוב עם מוקד מסחר ובילוי ענקי קורמת עור וגידים בימים אלה בפרברי ירושלים. האדריכל הבינלאומי, שלמה גרטנר, שתכנן בין היתר את תעלת הימים ובתי מלון ידועים באילת, משלב ב"דיזיין סיטי" תרבות חומרית אירופאית עם נופים ואקלים של המרחב המדברי

תגובות

כתיבת תגובה