בניין ודיור

חדשות העיצוב  //  יהי אור! פסטיבל האור בירושלים 2017

יהי אור! פסטיבל האור בירושלים 2017

ירח ענק, שפנים בגובה 10 מטר, בובת ענק אינטראקטיבית ועוד המון אור מחכה רק לכם בפסטיבל האור בירושלים. מערכת 'בניין ודיור' הפנתה את הזרקור אל הסטודנטים של בצלאל שמספרים על הפרויקטים שלהם ועל הקשר שהם מוצאים בין עיצוב לאור

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום: יח"צ


פסטיבל האור 2017, האירוע הבינלאומי בתחום אמנות האור, יתקיים בפעם התשיעית ברחבי העיר העתיקה בירושלים בין התאריכים 28.06.17 – 06.07.17. לראשונה בפסטיבל האור, הקהל לוקח חלק אקטיבי מהפסטיבל ולא רק צופה מהצד. עשרות המיצגים הינם אינטראקטיביים ומזמינים את הילדים והמבוגרים בתקופת החופש הגדול, להיות חלק משמעותי בפסטיבל. חידוש משמעותי נוסף הונהג השנה בפסטיבל האור, אשר יציג לראשונה למבקרים מסלול אחד ארוך ועשיר כך שהקהל יוכל ליהנות מכל המיצגים המוארים מבלי להחמיץ דבר. הפסטיבל מתקיים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים, משרד ירושלים ומורשת, ובניהול והפקת החברה העירונית אריאל. מנהלים אמנותיים: מירב איתן וגסטון צהר.
 
 
השר לירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין על הפסטיבל: "פסטיבל האור, ביוזמת ובתמיכת משרד ירושלים ומורשת, מהווה נדבך נוסף להפיכתה של העיר העתיקה ליעד תיירותי ותרבותי מועדף, גם בשעות הלילה. הפסטיבל, שמתקיים השנה בסימן 50 שנה לאיחוד העיר ירושלים, קורא למבקרים מכל הארץ לבוא ולהתרשם מיופיו של הלילה בעיר העתיקה וליהנות מן השילוב בין אמנות, אור ויופי. אנו נשמח לארח מבקרים מכל רחבי הארץ לקחת חלק בחוויה ייחודית זו. כמו כן נמשיך לקדם פעילויות תרבות ואומנות הפתוחות לקהל הרחב."
 
 
השנה יקיים הפסטיבל שיתוף פעולה ייחודי עם האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, במסגרתו סטודנטים הלומדים במחלקה לעיצוב תעשייתי, בקורס תאורה – פסטיבל האור, יציגו שבעה מיצגים ייחודיים המשלבים מחקר ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות, כמו הדפסת גופים גדולים במדפסת תלת מימד.
 
מנהל המחלקה לעיצוב תעשייתי, ספי חפץ על שיתוף הפעולה עם הסטודנטים: "המחלקה לעיצוב תעשייתי ,שמחה לקיים שיתוף פעולה עם פסטיבל האור ועם חברת Masivit . הקורס הינו ייחודי וייעודי שגובש ומונחה על ידי טל גור ושרית יודלביץ שבו פועלים הסטודנטים לתוךSite Specific  ומתוך חקירה עיצובית, טכנולוגית, ויוצרים גופי פעולה אינטראקטיביים מקוריים. שיתוף הפעולה הרב גופי מייצר לסטודנטים הזדמנות לעלות שאלות עיצוביות סביבתיות טכנולוגיות וכשכזה מהווה מעין מעבדה עיצובית."
 
יעל עקירב (25) + בר סגל (25), סטודנטית שנה ב'  לעיצוב תעשייתי

מה מחכה לנו? הפרויקט שלנו מתעסק במעבר בין דו מימד לתלת מימד וביצירת פרספקטיבה בעזרת קווים שטוחים. 
איפה החיבור בין אור לעיצוב בעיניך? ביכולת של האור ליצור נפחים, להגדיר חללים ובעיקר, ליצור חוויה אצל הצופה.
 
 
 דניאל גרבר (27) + רותם מיכאלי (27) 

מה מחכה לנו? מאות גופי תאורה קטנים , אשר נעשו בטכניקת 'וואקום פורמינג' המורכבים על גדר שנמצאת ברחוב, ויוצרים יחד משפט.
איפה החיבור בין אור לעיצוב בעיניך? בפרויקט שלנו השתמשנו בטכניקת vacum forming  שהיא טכניקה תעשייתית ידועה, וייצרנו את גופי התאורה היוצרים יחד אמירה.
 
 
מורן קרן צור (29) אמנית וסטודנטית לעיצוב תעשייתי, שנה ב' + מור אלעזר (26) סטודנט לעיצוב תעשייתי שנה ג'

מה מחכה לנו? במייצג יצרנו קו מתפתל תלת מימדי העשוי מצינורות להובלת מים. הכיראוגרפיה הנושמת של האור, כמו נשימתו של הים הייתה למקור השראתנו.
איפה החיבור בין אור לעיצוב בעיניך? במקום בו הופך האור לחומר פיסולי.
 
 
 
גלעד איצקוביץ + גון סטארק + סטפניה ריגוני

מה מחכה לנו?  ייצור אור, כזה שנוצר מהשראת העולם התת ימי והגיע להאיר גם מחוץ לו. 
איפה החיבור בין אור לעיצוב בעיניך? עיצוב הוא התשובה לרעיונות. כדי לייצר תהליך כזה אנחנו צריכים להשתמש בכלים מתווכים כמו למשל כלי עבודה בסדנא, שהם הפתרון המוכר, אבל מה קורה שמתחילים להשתמש בכלי בסיסי עוד יותר, כמו אור, בשביל יצירה? 
 
 
יוסי רוט  (26) + דניאל אלקיים (25), סטודנטים שנה ב׳ במחלקה לעיצוב תעשייתי 

מה מחכה לנו? שנדליר עם מכלי מים מוארים, אליהם מחוברים צינורות אוויר. על ידי כוריאוגרפיה מתוכננת מראש, אוויר מוזרם למכלים ויוצר מופע של בעבוע ואור.
איפה החיבור בין אור לעיצוב בעיניך? באפקטים הנוצרים מחדירת קרני האור דרך המים בשילוב אלמנט נוסף – תנועה. 
 
 
 
יעל רוזן (28)  + נבו בר (28), סטודנטים משנה ב' עיצוב תעשייתי

מה מחכה לנו? כל פחית היא כוכב כבוי בשנתו, אך בתוך הנברשת מתחבאת אנרגיה ותנועה שעשויה להעיר מדי פעם את הכוכבים לחיים ולחולל ריקוד נצנוצים אקסטרווגנטי.
איפה החיבור בין אור לעיצוב בעיניך? אור הוא הרבה מעבר למנגנון חשמלי שמאפשר לנו להיחשף למידע ויזואלי. בלעדיו אין צבע.
 
 
פרויקט של הבוגרים – מיצג 'נבגים'  הילה מור (26) ואלכסנדר גכט (30), בוגרים של המחלקה לעיצוב תעשייתי

אנחנו החממה הטכנולוגית של המחלקה לעיצוב תעשייתי. החממה מורכבת ממספר בוגרים שבחרו להמשיך בבצלאל כאסיסטנטים בקורסים השונים ובשיתוף פעולה עם המחלקה לעיצוב תעשייתי, לצורך בחינת היחסים שבין הטכנולוגיה לעיצוב, באמצעות תהליכי מחקר. גופי התאורה עוצבו בהשראת המבנה הנסתר של הפטרייה,  מבנה הפטרייה מורכב דפים דפים, דפים עשויים פלדה, נושאים על עצמם, גופי תאורה, כל גוף בעל מבנה ייחודי, מודפס בטכנולוגיית הדפסה תלת ממדית המאפשרת יצירת מבנים מורכבים. הגוף מפיץ מתוכו יחידות אור הקטנות – ה"נבגים" . חומרים: פלדה, יחידות תאורה מודפסות ב-ABS. טכנולוגיות: לייזר, הדפסת תלת ממד שימוש באור בעיצוב מאפשר "שליטה" בנראות הכללית. הדגשה של אזורים חשובים והחשכה של אחרים. שימוש בחומרים שונים שבולעים, מוליכים או מחזירים אור מאפשרים תפיסה של נפחים במרחב ויצירת אשליות ויזואליות שונות. בעבודה התמקדנו בעיקר בחוויה שנוצרת, במקור ההשראה- הפטרייה ממנה מופצים הנבגים. כשהרעיון הוא שפטרייה של אור מפיצה נבגים שמאירים (במקרה הזה מחזירים אור)
 
הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 28.06-06.07 (למעט יום שישי) בין השעות 20:00-23:00 , במוצאי שבת עד שעה 24:00.
הפסטיבל מיועד לכל הגילאים – הכניסה חופשית | לאתר הפסטיבל

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות, המשווקת הגדולה בארץ של חברת אורגון, מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *