BVD

חדשות העיצוב  //  ירושלים של מעלה: גגות העיר ירושלים כפי שלא נראו מעולם

ירושלים של מעלה: גגות העיר ירושלים כפי שלא נראו מעולם

הארוע ״מעל ומעבר״ שיתקיים במסגרת ״מקודשת״, פסטיבל האמנות הייחודי של ירושלים לקח על עצמו להחזיר את הגג לתודעה ציבורית. הציבור יוזמן לטפס אל גגות בשלושה מתחמים – בניין כלל, ככר ספרא והעיר העתיקה – כאשר על כל גג הצעה אמנותית מרתקת

מאת: צילום:


הארוע ״מעל ומעבר״ שיתקיים במסגרת ״מקודשת״, פסטיבל האמנות הייחודי של ירושלים לקח על עצמו להחזיר את הגג לתודעה ציבורית, להזמין את הציבור לעלות מעלה ולגלות את הפוטנציאל של כל בניין להמציא לעצמו קרקע חדשה, למצוא חיבור מחודש אל הטבע. הציבור יוזמן לטפס אל גגות בשלושה מתחמים – בניין כלל, ככר ספרא, העיר העתיקה – כאשר על כל גג הצעה אמנותית מרתקת.
 
והגגות יהיו לאמדת העיר. צלם: איל שטרן
 
מחפשים עוד מעוצבים לבילויי קיץ?
 
בנוסף, יתקיים כנס ״ירושלים של מעלה״ שבו יוצג חזון הגגות הירושלמי אליו שותפים גופים, ארגונים ותומכים רבים במטרה לקדם את מהפכת הגגות. אז תביטו למעלה, כנראה שיש שם גג שעדיין לא חשבתם עליו מספיק. 
 
כשעולים לתצפית שבקומה ה-14 של בניין כלל במרכז ירושלים מצפה לנו הפתעה – לכל עבר נפרס סביבנו מדבר. לא לזה מצפים כשנמצאים בליבה של עיר סואנת – ועדיין, על גגות העיר כמעט ולא נמצא סימן לחיים. שקט, דממה. פה ושם מבצבץ לו נווה-גג ירוק, בעל דירה שהחליט להפריח לעצמו גן על גג או בית מלון שאורחיו משתזפים ונשרפים בחום השמש. אך מרבית הגגות שוממים, וניתן לחלק אותם לשניים – גגות אדומים מכוסי רעפים, זכרון של פנטזיה אירופאית הממתינה לשלג שכנראה כבר לא יגיע, וגגות אפורים מצופי יריעות זפת, עמוסים תשתיות שונות, קולטי שמש, צלחות לווין ושאר מפגעים אסתטיים. 
 
לעומת זאת, אם נשים פעמינו לעיר העתיקה שם נטפס את דרכנו מעלה אל השמיים ואל האוויר הפתוח – יתגלה בפנינו עולם נפלא, עשיר ומגוון של שימושי גג שונים. מעיפי עפפיפונים ומפריחי יונים, גגות עליהם מבלים בשעות הערב הנעימות, מתקנים לתליית כביסה, ייבוש מזון בשמש, חקלאות ביתית זעירה, מסעדות. תצפיות ומה לא.  העיר העתיקה הינה דוגמא נפלאה לכך שהגג יכול לשמש כאדמה של אנשי העיר.
 
פרטים נוספים על הארועים:
מעל ומעבר – שבעה גגות # שבעה ימים # שבעה מבטי על אמנותיים על ירושלים
ירושלים של מעלה – כנס הגגות הירושלמי  29.8
גג צומח – יום עיון בנושא גגות ירוקים – יערך ב-30.8 
 
האמן והאדריכל פרידנסרייך הונדרטוואסר שתערוכת כרזות שלו תוצג בבניין כלל נהג לומר: ״מה שלבן משלג בחורף – צריך להיות ירוק בקיץ״ ואכן הבניינים שתכנן מכוסים לרוב יערות וצמחייה, ממעוף הציפור כמעט שלא ניתן לראותם. 
 
מעיינות מרפא בבאד בלומאו (Bad Blumau), אוסטריה; יצירתו הגדולה ביותר של הונדרטוואסר. צילום: ארכיון הונדרטוואסר
 
יערות על גגות כמו באירופה עדיין נדיר למצוא אצלנו – אבל בגג-עדן, מרכז ההדגמה וההשראה של מוסללה (אחד מארבעת מרכזי התוכן שבמרפסת: גג לעירוניות חדשה) ניתן למצוא דרכים מגוונות ופשוטות בהן כל אחד יכול ליצור לעצמו גן עדן פרטי, כולל לגדל תפוחים! 
 
 תפוחים בגג-עדן, צילום: מתן ישראלי
 
בעבודה אחרת, האמן רפרם חדד מזמין אנשים לפגישה בארבע עיניים בליבו של שדה שעורה על גג בניין בככר ספרא. על הגג האמן מייבש מפירות וירקות הקיץ אותם הוא מגיש יחד עם קוסקוס שעורה. 
 
בתמונה: מכינים את הגג לקראת הארוע. צילום: מתן ישראלי
 
על גג נוסף בככר ספרא  מוקם Jerusalem Vulcano, עבודה של תום פניני אשר יתפרץ מדי לילה,  דימוי מונומנטלי המשבש בכוח את קו הרקיע של העיר, מסמן אזור מפגש וסכנה, יורק עשן לפרצופה של עיר הקודש. 
 
הדמייה: מתן ישראלי

 

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות מבית אורגון מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *