כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  כיסא לכל ילד

כיסא לכל ילד

שירה דרך, בת שמונה, ואביה עמי, מעצב תעשייתי ומורה בכיר בבצלאל, מציגים תערוכה בבית הספר "בלפור" בתל אביב

מאת: מיה דבש צילום:


בבית הספר "בלפור" בתל אביב מתקיימת זה כמה שנים יוזמה מעניינת. בית הספר הקצה חלל לגלריה שבה מתקיימות כמה תערוכות בשנה של הורים וילדים תלמידי בית הספר. התערוכה שהתקיימה בחודש האחרון היא פרי שיתוף פעולה בין שירה בת השמונה, תלמידת בית הספר, לעמי דרך, מעצב תעשייתי ומורה בכיר בבצלאל.

כמו בכל הרעיונות הגדולים, לא ברור במוחו של מי הוא הנץ לראשונה. האגדה המשפחתית מספרת ששירה ביקרה יום אחד בסטודיו של אביה וראתה שם כיסא מיניאטורי שעשה עמי. היא התלהבה מאוד ורצתה לעשות תערוכה סביב עניין הכיסא. עמי חשב תחילה להכין כיסאות גדולים ששירה תצייר עליהם. ואילו שירה הציעה לעשות כיסאות מיניאטוריים.

הרעיון להכין כיסא לכל ילד בכיתה הוא הקונצפט של התערוכה. שירה הכינה סקיצות המתייחסות לחבריה לכיתה – מה מתאים לכל ילד ומה הוא יאהב בתור כיסא. היא ציירה סקיצות קטנות. עם הזמן הפרטים השתכללו, כי לא כל מה שצויר אפשר היה להעביר לתלת ממד.

"מה שמעניין הוא האופן השונה שבו ילדים והורים מסתכלים על אותם הדברים והיכולת המקצועית לתרגם זאת לאיזושהי אמירה"

התהליך, שארך כמעט חודשיים, היה מלא יצירה. "מבחינה דידקטית או בהיבט של יחסי אב-בת זה היה תהליך מפרה מאוד", אומר עמי דרך, "כי לי יש היכולת שלי וידע שצברתי ומצאתי את עצמי מחליט להניח לה לעשות דברים בדרכה. דברים שהיו בלתי אפשריים או מגוחכים ניסיתי להגביל ולהעביר לפסים ריאליים יותר"."מה שמעניין הוא האופן השונה שבו ילדים והורים מסתכלים על אותם הדברים והיכולת המקצועית לתרגם זאת לאיזושהי אמירה".

"אחת התגובות החשובות שקיבלתי", אומר עמי דרך, "היא שבדרך כלל הרבה הורים עושים דברים עם הילדים. כאן הדברים נעשו למען ילדים אחרים וזו בעצם בעיני תמצית המושג עיצוב – לעשות בשביל אנשים אחרים. גם אם הדברים בעצם מבטאים אותך עצמך

בנוגע לרוב הילדים זה היה פשוט, אשר לאחרים לא היה ברור לשירה מה הם באמת אוהבים ואז צריך היה לשאול אותם ולפעמים זה היה כרוך בפסיעה על גבול עדין: אם יש ילדה שאוהבת לצעוק, השאלה היתה אם כדאי להבליט את זה. אז כאן גויס הומור ונבנה כיסא מרמקולים של פלאפון.

תגובת הילדים היתה פנטסטית. "אחת התגובות החשובות שקיבלתי", אומר עמי דרך, "היא שבדרך כלל הרבה הורים עושים דברים עם הילדים. כאן הדברים נעשו למען ילדים אחרים וזו בעצם בעיני תמצית המושג עיצוב – לעשות בשביל אנשים אחרים. גם אם הדברים בעצם מבטאים אותך עצמך".

מה תעשו עכשיו בכיסאות?
"בבית הספר התלהבו מהתערוכה וחשבו להמשיך ולהציג את הכיסאות שם. אפשרות אחרת היתה להעניק לכל ילד מהכיתה את הכיסא שלו במתנה. ואולי אכסניה אחרת תרצה לארח את התערוכה".

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

חדשות העיצוב

חלוצה בחדשנות ובקדמה כאן בישראל


האם הטכנולוגיה והקדמה פסחו על תחום של תכנון ערים, אדריכלות ובנייה? האם החלום של דירה מרווחת בעיר יישאר כחלום בלתי ניתן להגשמה? האם עלות החיים בעיר תמשיך לעלות על אף זיהום האוויר, פקקי התנועה, מערכות חינוך ובריאות טעונות שיפור? לכל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יש פתרון אחד המכיל את כל התשובות: עיר חכמה - חלוצה בתכנון ואדריכלות ערים

חדשות העיצוב

ממלאים את היומן: תערוכות חדשות ואירועי אמנות בארץ


המוזיאונים והגלריות נפתחו, ואנחנו יכולים למלא מחדש את מצבורי התרבות שלנו. התערוכות החדשות והאירועים המרגשים שמצפים לנו

תגובות

כתיבת תגובה