כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

חדשות העיצוב  //  מהי עיר המחר

מהי עיר המחר

בעולם, שלא מחולק לארצות ומדינות, ייווצר מקום שוויוני; אדריכלים ומתכנני ערים יגנו על זכויות האזרח; ממשלות לא ישתמשו בידע האדריכלי לטובת האסטרטגיות המדיניות שלהן. הלוואי!

מאת: ורד כדורי צילום:


ב- 23 במאי השנה נפתחו דלתותיה של הביאנלה השלישית לאדריכלות בעיר רוטרדאם שבהולנד, וחשפה את קהל המבקרים לכול תחומיי העניין שבהם עוסקת האדריכלות של המאה 21 – ידע, נסיון, דו שיח והצעות תאורתיות ועיצוביות.

במה מיוחדת ניתנה השנה לאדריכלים צעירים ולסטודנטים לאדריכלות, שמטרת עבודתם הינה הצעת פתרונות שונים ברמה הגלובלית, הארצית והאיזורית לבחינת עתידה של העיר המודרנית, לאור הצרכים המשתנים של המאה ה-21

הביאנלה השנה עסקה בעיקר במחקרים, המעידים על התרחבותה העצומה של העיר. על פי המחקרים, מידי יום עוזבים 150,000 איש את אזור מגוריהם, ועוברים לעיר הגדולה הקרובה.  נכון להיום, יותר ממחצית תושבי כדור הארץ חיים בערים, ועד 2050 יגדל מספרם עד 75% מהאוכלוסייה. לכוחות הפוליטיים והכלכליים בעולם יש חלק חשוב בהתרחבות העיר, בהשפעת תהליך הגלובליזציה.

נתונים אלה היו המפתח לשאלה, שהוצבה השנה בפני מתכנני ערים ואדריכלים מכל העולם:  מהי "העיר של מחר". בתערוכה השנה הוצגו עבודות מכל רחבי העולם במוזיאונים ובמבנים המופרסמים של רוטרדם, כאשר הנושא המרכזי מעורר, כמובן, שאלות רבות בקרב אנשי המקצוע השונים, מתכנני ערים, אדריכלים, מתכנני הנוף ומהנדסים.

במה מיוחדת ניתנה השנה לאדריכלים צעירים ולסטודנטים לאדריכלות, שמטרת עבודתם הינה הצעת פתרונות שונים ברמה הגלובלית, הארצית והאיזורית לבחינת עתידה של העיר המודרנית, לאור הצרכים המשתנים של המאה ה 21.  15 קבוצות של אדריכלים צעירים מ – 15 מדינות עסקו במתן פתרונות ריאליים לאחד ההיבטים, המשפיעים על תנועת התפתחות העיר בעידן הנוכחי: ההתפתחות הפוליטית, ההתפתחות הכלכלית, הגירה, תיירות, כנסים וצרכנות. כל קבוצה הציעה פתרון אדריכלי, המתבסס על הסביבה הביתית שלו וכן, פיתוח של תפיסה אסטרטגית חיובית, או מיזעור ההיבטים השלילים בהתפתחות עירם. בין הערים, שהוצגו בתערוכה, היו רומא, סאן פאולו, יוהנסבורג, ביירות, טוקיו, סנטיאגו דה צ'ילה, ברצלונה, וכמובן, התפיסה ההולנדית להתרחבות העיר.

ארבעת המחקרים התאורטיים, שהוצגו בצורה ברורה ומרהיבה, היו גולת הכותרת של הביאנלה.
האתגר, שעומד בפני הממשלות, הוא להתמודד עם תנועה עצומה של אנשים לכיוון העיר, ולכן הבינאלה השנה הציבה בפני המתכננים הגדולים והדור הצעיר את האתגר הגדול והחשוב ביותר של המאה 21

תפיסה זו מציגה תוכנית שתהפוך את העיר ההולנדית למטרופלין בקנה מידה עולמי באמצעות חיבור בין הערים הגדולות. הדרך למימוש תוכנית זו היא על ידי מערכת כבישים ורכבות, המחברת באופן מהיר את כל הערים ליחידה אחת.
 
שאלה נוספת, שהועלתה לדיון במסגרת הביאנלה של רוטרדאם, עסקה בכותרת  "Another power- a better world". תערוכה זו הוצגה במוזיאון לאדריכלות ברוטרדאם (IAN) והופיעו בה ארבע קבוצות אדריכלים:

Santiago Cirugeda מסביליה, התמודד עם השאלה מנקודת המבט של התושבים. כל הפרויקט עסק בנושא של מגורים ואזורים ציבוריים, אשר צומחים מהצורך של המשתמשים ונבנים, למעשה, על ידם, ולא על ידי קבוצות או יזמים. הדרך שבה בחר הייתה מיצג על מה שהוא מכנה "בתי גורילה". למבקרים ניתנה האפשרות לגעת במיצג ובחומרים, וליצור את "המגדל" בעצמם.

מציג נוסף היה PUC מהמרכז הפטגוגי מניו יורק, שהציג חמישה פרויקטים בקופסאות צפייה מיוחדות. נקודת המוצא של עבודה זו הייתה, שפרויקטים חינוכיים, סובלנות ונסיבות מבוססים על ההנחה, שחופש הדמיון הוא לב הדמוקרטיה, והאדמינסטרציה חייבת לערב את החלומות ואת הפנטזיות של התושבים בעבודתה. הקבוצה גם פיתחה כלי לטווח הארוך, שהוצב על מנת לשנות את דרך, שבה אנשים תופשים את העיר, כך שהמודל הציג עיר, שנבנתה כולה על ידי המדינה, ולא על ידי יזמים פרטיים.

קבוצת Fact מאמסטרדאם הציגה עולם, שלא מחולק לארצות ומדינות, אלא מקום שוויוני, שבו שבו ממשלות לא ישתמשו בידע האדריכלי לטובת האסטרטגיות המדיניות, ואדריכלים ומתכנני ערים לא ישתמשו בידע שלהם לחלק איזורים, אלא יגנו על זכויות האזרח.

קבוצה נוספת מרוטרדאם Jeanne van Heeswijk and Dannis Ksapori הציגו סימולציה של שינוי סוציאלי באמצעות סדנאות לעיצוב המוני. הם מתחו ביקורת על איכות הסביבה הבנויה, והציעו חמשה פרויקטים עירוניים, היוצרים שינויים מהותיים. את כל החווייה הזו עוברת בחדר מעוצב באופן בסיסי וקצת ילדותי, כשבכל תחנת עצירה מוצג אחד הפרויקטים.

ארבעת המחקרים התאורטיים, שהוצגו בצורה ברורה ומרהיבה, היו גולת הכותרת של הביאנלה.
האתגר, שעומד בפני הממשלות, הוא להתמודד עם תנועה עצומה של אנשים לכיוון העיר, ולכן הבינאלה השנה הציבה בפני המתכננים הגדולים והדור הצעיר את האתגר הגדול והחשוב ביותר של המאה 21.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מעצבים חלון ראווה: העיצובים הנבחרים בפרויקט של חברת בלורן


מעצבים רבים שלחו הצעות לעיצוב חלון הראווה של ספריית החומרים של בלורן – אך רק 12 זכו להגשים את הרעיונות שלהם. המעצבת אינגריד גואטה עם עיצוב שיוצר משחק של פרספקטיבות

חדשות העיצוב

ברוך הבא למשפחה: ספר עיצוב חדש בהוצאת "בניין ודיור"


בערב השקה ביתי, מרגש ומותאם לרוח התקופה, הושק אתמול ספר העיצוב החדש "לעצב לאהוב לאכול"

חדשות העיצוב

בחברה טובה: בניין ודיור עושה גלים בעולם


אתר העיצוב הספרדי הנחשב EGUE Y SETA הציג את כתבות העיצוב הטובות ביותר שפורסמו בעולם, והנציג הישראלי: אתר בניין ודיור. גאים ונרגשים

חדשות העיצוב

כעוף החול: עיר עיצוב חדשה קמה לתחייה


עיר עיצוב עם מוקד מסחר ובילוי ענקי קורמת עור וגידים בימים אלה בפרברי ירושלים. האדריכל הבינלאומי, שלמה גרטנר, שתכנן בין היתר את תעלת הימים ובתי מלון ידועים באילת, משלב ב"דיזיין סיטי" תרבות חומרית אירופאית עם נופים ואקלים של המרחב המדברי

תגובות

כתיבת תגובה