כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  מעבר לצריכה

מעבר לצריכה

האם העיצוב הוא מעבר לערכים, למרחב, לנוחות, להיגיון, מעבר לנו?

מאת: מיה דבש צילום:


איננו רואים דברים כפי שהם, אנו רואים אותם כפי שאנחנו". דברים אלה של הסופרת הצרפתייה אנאיס נין היו המוטו של הביאנלה לעיצוב שהתקיימה בליסבון.

נושא הביאנלה, שהתקיימה בין 17 בספטמבר ל-2 בנובמבר, הוגדר BEYOND CONSUMPTION – "מעבר לצריכה". "הצעד הראשון בדרך לערער על מוסכמות הוא לשאול את השאלות הנכונות", הסבירו מארגני התערוכה. ואלה חלק מהן: אילו רעיונות ויצירות משקפים כיום את צורכי הלקוחות ונטיות לבם? באיזו מידה מעצבים משלבים רעיונות אלה בעבודתם? והצרכנים – עד כמה הם מודעים לנושאים אלה? האם העיצוב הוא מעבר לערכים, למרחב, לנוחות, להיגיון, מעבר לנו?

"המעצבים האלה עבדו או עובדים מתוך תחושת מחויבות עמוקה לעיצוב", אומר אד אניק, אוצר התערוכה. "המוצרים שלהם או התוצאות של עבודתם גורמים לנו להיות מודעים יותר לסביבה שבה אנו חיים"

בעניינים אלה הוזמנו לדון מומחים מרחבי העולם בתחומים של עיצוב תעשייתי, אדריכלות ועיצוב גרפי. כיתות האמן הרכיבו סמינר אינטנסיבי של שלושה ימים ובו 15 מרצים. עם המרצים נמנו ההיסטוריון והפרופסור לארכיטקטורה יהודה ספרן, המעצב רון ארד, המעצב הבריטי רוס לאבגרוב, ההיסטוריונית והפרופסור לארכיטקטורה ביאטריס קולומינה, המעצבת הצרפתייה מטאלי קרסט ועוד. במסגרת הביאנלה גם התקיימו בעיר אירועים רבים ובהם תערוכות, הרצאות ואירועי חוצות.

אחת התערוכות החשובות היתה: BRIGHT MINDS, BEAUTIFUL IDEAS, תערוכה בינלאומית המשלבת את עולמם היצירתי של כמה מעצבים קלאסיים – ברונו מונארי, צ'ארלס וריי איימס ושני מעצבים עכשוויים – מרטי גיו ויורגן ביי. מה שקושר ביניהם הוא גישתם לעיצוב ועיסוקם בו. "המעצבים האלה עבדו או עובדים מתוך תחושת מחויבות עמוקה לעיצוב", אומר אד אניק, אוצר התערוכה. "המוצרים שלהם או התוצאות של עבודתם גורמים לנו להיות מודעים יותר לסביבה שבה אנו חיים".

אניק מוסיף ומסביר כי "עולם העיצוב שרוי במבוכה. השוק מוצף במוצרים מיותרים, מעצבים וחברות שרובם הם חקיינים ויומרניים. הפרדה בין הקטגוריות השונות נעשית הכרחית. ערכים חדשים וישנים מתנגשים זה בזה". מהו היחס העכשווי הנכון לעיצוב – מהו עיצוב עכשווי? אלה השאלות העולות בתערוכה זו.

אד אניק, אוצר התערוכה: "המוצרים שלהם או התוצאות של עבודתם גורמים לנו להיות מודעים יותר לסביבה שבה אנו חיים"

למרות ההבדלים בתולדות חייהם, ברונו מונארי (איטליה 1907-1998), צ'ארלס וריי איימס (ארה"ב 1907-1978 ו-1912-1988), מרטי גיו (ספרד 1964) ויורגן ביי (הולנד 1965) חולקים כמה מאפיינים החיוניים לעיצוב. הם חוקרים ומטילים ספק בכל דבר ויש להם היכולת לערב פנטזיה, משחק ומחקר עם חזון.

תשומת לב מיוחדת עורר דווקא מרטי גיו, מעצב ספרדי רב כשרון והומור. גיו הציג תפישה מעניינת של "מזון מסובסד". הוא "יצר" חביתת תפוח אדמה עם לוגו של קלווין קליין. "הרעיון של מזון מסובסד הוא לגרום לחברות ענק לשלם על המזון, כך שאפשר יהיה לאכול בחינם", הוא מסביר. "הרעיון שאוב מתקופה קדומה שבה אנשים יכלו להסתובב באירופה ולאכול פירות מן העצים ולצוד חיות – תקופה שבה אנשים היו לגמרי חופשיים. פיתחתי את הרעיון של מזון מסובסד בתקווה שאנשים בני זמננו יוכלו להסתובב, לחיות ללא עבודה, להימנע מהמתח הכרוך בצורך להשיג מזון ולפתח את הרעיונות שלהם. מכיוון שאני מתייחס לטבע כמבנה שאפשר להבין דרכו את המציאות, המזון הזה יוכיח שהטבע היום הוא חברת הצריכה".

אחת התערוכות היפות בעיני היתה של האחים הברזילאים הומברטו ופרננדו קמפנה. רצפת חלל התערוכה כוסתה כולה בשברי פלסטיק צבעוניים; התחושה היתה של הליכה על חול. התערוכה הצבעונית והעשירה הציגה אובייקטים מעניינים ובהם ספה העשויה מבובות פרווה של ילדים.

עיצוב מקומי.

עם התערוכות שהוצגו בביאנלה נמנית גם VOYAGER 03, תערוכה נודדת של מעצבים פורטוגלים צעירים. 40 מעצבים, ארכיטקטים, אמנים, סופרים וצלמים הראו התייחסויות שונות לנושא המרכזי של הביאנלה.

S *COOL – במסגרת התערוכה הזאת הוצגו שבעה בתי ספר לעיצוב מפורטוגל. בין השאר הוצגה JUICY BOOBS – מסחטה לשני לימונים שעוצבה בידי DASEIN ולה שני ראשים ומגש האוסף לתוכו את המיץ. ואילו JUST BEG – עושה שימוש באובייקטים שהתרגלנו לזרוק כשסיימנו להשתמש בהם. כאן אלה טושים צבעוניים המשולבים בתיק, בעיצוב NAULILS LUIS.
במקביל לביאנלה התקיימה תערוכת IN NOVA – יריד מסחרי המציג ריהוט ועיצוב פורטוגלי,  שבו הוצגו גם פרויקטים שפותחו במסגרת מעבדת מחקר הממומנת על ידי היריד.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

חדשות העיצוב

חלוצה בחדשנות ובקדמה כאן בישראל


האם הטכנולוגיה והקדמה פסחו על תחום של תכנון ערים, אדריכלות ובנייה? האם החלום של דירה מרווחת בעיר יישאר כחלום בלתי ניתן להגשמה? האם עלות החיים בעיר תמשיך לעלות על אף זיהום האוויר, פקקי התנועה, מערכות חינוך ובריאות טעונות שיפור? לכל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יש פתרון אחד המכיל את כל התשובות: עיר חכמה - חלוצה בתכנון ואדריכלות ערים

חדשות העיצוב

ממלאים את היומן: תערוכות חדשות ואירועי אמנות בארץ


המוזיאונים והגלריות נפתחו, ואנחנו יכולים למלא מחדש את מצבורי התרבות שלנו. התערוכות החדשות והאירועים המרגשים שמצפים לנו

תגובות

כתיבת תגובה