כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  עיצוב קולינארי

עיצוב קולינארי

במקום להסתפק במזון מהיר, למה לא להשקיע בפריטי ריהוט ואביזרים משלימים עם קריצה, שיתבלו את הבית בקצת פלפל? קבלו גלריית מוצרים ושתי תערוכות שיעשו לכם תיאבון

מאת: ליעונה מנקלי צילום: יח"צ


שלל תוכניות בישול בטלוויזיה, שפים שהם סלבז ומודעות לדיאטת בריאות רק ממחישים את התחום שלאחרונה נדמה כאילו נטחן ונלעס עד דק. ולמרות זאת מתעוררים הרעב והתשוקה נוכח הפיוז'ן המרתק שנוצר מתחום הקולינאריה בשילוב תחום העיצוב.

כורסת המרשמלו בעיצובו של ג'ורג' נלסון עשתה היסטוריה בסוף שנות החמישים גם בגלל הדרך שבה הצליח להפוך את העיצוב בהשראת האוכל לפונקציונלי, בעזרת ניצול התכונות הנלוות לממתק: רכות וקלילות. גם המעצב הנודע, פייר פאולין, שהלך לעולמו לפני כשנתיים, יצר את כורסת הפטריה המפורסמת, שגם המבנה שלה, בהשראת הירק, הפך אותה לנוחה וארגונומית.

העיסוק היומיומי באוכל, ולו בשל העובדה שאנו זקוקים לו בכדי לשרוד, הפך את טרנד העיצוב בהשראת האוכל לכמעט מתבקש, ולכן הוא גם מצליח לחצות גבולות.

בהשראת האוכל הושקו לאחרונה גם שתי תערוכות מרתקות: "הבהלה לרעב", היא תערוכה ראשונה בטרילוגיה שתוקדש לנושא הרעב, אך אין הכוונה לרעב ברמה הקיומית, אלא רעב לצרכנות שהפך במרוצת הזמן לצורך. בהקשר זה מבקשת התערוכה לבחון את גבולות התשוקה והאובססיביות של האנשים לחפצים.

להבדיל מבעבר, אז היו החפצים קשורים קשר הדוק לתרבות ולמנהגים, היום אנחנו מוצפים בפרסומות ובאינספור פריטים שקורצים אלינו, גם אם אין אנו זקוקים להם או יכולים להרשות אותם לעצמנו. הפיתויים ממזערים את יכולת דחיית הסיפוקים שלנו, וכך יוצא שאנו מזינים את הרעב מחדש בכל פעם, ונכנעים לצריכת הייתר, ממש כמו בעיית ההשמנה שמתרחבת (תרתי משמע).

תערוכה נוספת בהשראת המזון היא "משחקים באוכל", בה נבחנת נקודת המפגש שבין אוכל לעיצוב. האוכל מיוצג כמשקף את פני המקום בו אנו חיים ואת התרבות שלנו, חושף מסורת ומחייה היסטוריה. מכיוון שכך, הוא מחובר היטב לחושים, לזיכרון ולתחושות שלנו.

כיום ניתן דגש מיוחד על אוכל אורגני, שאינו מעובד, פשוט וטרי. המעצבים, בהתאם למגמה המתכנסת, עושים כבוד לטבע ויוצרים חזות מרעננת שגורמת לנו להביט מחדש במוצרים שגרתיים, באופן שיחזיר לנו את ההתלהבות הבסיסית ממה שיש לנו.

תכשיטים מירקות, כלים מפרי הדר ומכשירים חשמליים אפויים הם רק חלק מהטעימות שצפויות לכם בתערוכה. בין האמנים המציגים: אורי זוננשטיין, יעל פרידמן, רועי וספי, ניר המאירי, אדווה נוח, ליאורה רוזין, מיכל המר, טל מרגלית ודני הוכברג. בנוסף, אירנה קרוננברג ואלון ברנוביץ, מבכירי מעצבי המסעדות בארץ, ידגימו כיצד מרכיבי המזון במסעדה מתרגמים לחומרי העיצוב.

"הבהלה לרעב" תוצג בגלריית החווה בחולון עד ה-3/3/2011. אוצרת: ניצה פרי.
רח' הנחושת פינת רח' המלאכה, א.ת חולון. טל': 03-5596590
שעות פתיחה: יום ג' 13:00-16:00; יום ו' 10:00-13:00; יום שבת 10:00-14:00
הכניסה חופשית
 
"משחקים באוכל" תוצג בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון עד ה-5.3.2011. אוצרת: מיה דבש.
רח' הרצפלד 31, חולון. טל': 03-6516851
שעות פתיחה: ג', ד', ה' 17:00-20:00; ו' ושבת 10:00-13:00
הכניסה חופשית

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

חדשות העיצוב

חלוצה בחדשנות ובקדמה כאן בישראל


האם הטכנולוגיה והקדמה פסחו על תחום של תכנון ערים, אדריכלות ובנייה? האם החלום של דירה מרווחת בעיר יישאר כחלום בלתי ניתן להגשמה? האם עלות החיים בעיר תמשיך לעלות על אף זיהום האוויר, פקקי התנועה, מערכות חינוך ובריאות טעונות שיפור? לכל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יש פתרון אחד המכיל את כל התשובות: עיר חכמה - חלוצה בתכנון ואדריכלות ערים

חדשות העיצוב

ממלאים את היומן: תערוכות חדשות ואירועי אמנות בארץ


המוזיאונים והגלריות נפתחו, ואנחנו יכולים למלא מחדש את מצבורי התרבות שלנו. התערוכות החדשות והאירועים המרגשים שמצפים לנו

תגובות

כתיבת תגובה