BVD

חדשות העיצוב  //  קארים ראשיד על השכונות החדשות בישראל: "הייתי מעצב אותן הרבה יותר טוב"

קארים ראשיד על השכונות החדשות בישראל: "הייתי מעצב אותן הרבה יותר טוב"

מעצב העל מבקר בארץ ולא מתרשם מהבניה החדשה בערים, לא מבין למה כולם רוצים קיר לבנים בסלון ועדיין מזהה המון פוטנציאל בקהל המקומי. ראיון מיוחד

מאת: מתן אברמוביץ', עורך אתר בניין ודיור צילום:


"באותו התקציב, ואפילו בעלויות נמוכות יותר, יכולתי לעצב את השכונות האלה כך שייראו הרבה יותר טוב", קובע מעצב העל קארים ראשיד בשיחה עם אתר בניין ודיור כשהוא מבקש להתייחס לתמונה של שכונת מגורים חדשה באחת מערי הארץ, מה שכולנו מכנים כאן 'פרויקט'. "קוביות בטון חסרות צבע ובתכנון שנראה על גבול הסובייטי עם חלונות קטנים כל כך? זו פשוט גניבה", הוא ממשיך, "מה שעצוב בעולם הזה שלנו הוא שאתה יכול לבנות משהו שייראה מגעיל ובאותה מידה גם יכול להיות מעניין אבל זה לא מה שעשו כאן". לטענתו של ראשיד, שמזוהה יותר מכל עם עיצוב צבעוני, לאו דווקא המונוכרומטיות והחד גוניות היא הבעייתית, אלא התכנון האדריכלי שכולנו מכירים ומחסור בפתחי חלונות ומרפסות ובתכנון הנוף שרוב השכונות מתגאות בו כל כך, או לדבריו: "יכולתי לעצב את השכונה הזו גם בצבע אפור והדיירים בה עדיין היו סובלים".

 

ראשיד בן ה- 53, שנחשב לאחד ממעצבי העל המובילים בעולם, הפך בשנים האחרונות לדמות שכמעט כל חובב עיצוב ישראלי מכיר, לא מעט בזכות דבקות בעיצוב צבעוני חסר פשרות והשאיפה להנגיש את התחום לכל מי שרק מעוניין, מה שהוא מכנה בשפתו "עיצוב דמוקרטי". את ביקורו הנוכחי והרביעי בארץ הוא מקיים כאורח של חברת HAP השקעות הישראלית עבורה הוא מתכנן בימים אלו שני פרויקטים למגורים שמיועדים למשקיעים בישראל וממוקמים בשכונת הארלם, וכשהוא מתבקש להתייחס לטעם הישראלי הוא מדגיש שהוא בהחלט מאמין שישראלים יכולים וצריכים לעצב בצבע ולא בתבניות קבועות מראש. 
 
 

(צילום: תומי הרפז)
 
 
אתה מתייחס לשאיפה לפריצת גבולות ולחגיגה של צבע ויופי בבית ועדיין אנחנו רואים, כאן בישראל לפחות, דבקות של בעלי בתים לתבניות ברורות של אי במטבח שכולו לבן, קיר לבנים בסלון וספה בצורת ריש. אתה מצליח להתחבר לטרנדים האלו?
"אני לא מסכים עם אף אחד מהם וגם אסביר למה. קודם כל, אני חושב שמטבחים צריכים להיות בעלי אופי ומלאי חיים והצבע הלבן הוא אמנם באמת נקי ויפה ולכן אני לא מתנגד אליו, אבל מטבח יכול להכיל גם צבע דומיננטי כלשהו או לפחות דקורטיביות כלשהי. מטבחים צבעוניים שתכננתי התקבלו כל כך יפה על ידי הדיירים כשהם הגיעו לבית והסגנון החיובי והאישי הזה מתחבר בדיוק למה שמטבח אמור לשדר – חיוניות והנאה של בישול. 
 
לגבי קיר הלבנים, אני בשוק. לבנים הם לא חלק מהשורשים העיצוביים של ישראל והאיזור והן בכלל הגיעו אל עולם עיצוב הבית במקור מלופטים שנבנו כך עקב תקציב נמוך וכך הושארו קירות חשופים. משום מה זה הפך לסגנון עיצובי, אבל הם נראים מלוכלכים ולא מאורגנים ולא נעימים. יש לי דרכים אחרות בהן אני מעדיף להתייחס לקירות. ובאשר לספה בצורת האות ריש? האמת היא שעיצוב כזה יכול להיות נחמד, אבל לא ממש פרקטי. אם מעוניינים לארח כמו שצריך, שתי ספות נפרדות שפונות אחת אל השניה נותנות מענה טוב הרבה יותר ועל הדרך גם מאפשרות לבחור בשתי ספות שגם נראות שונה ולא להציג רק סגנון אחד בחדר". 
 

אפילו בבית שלו הוא בוחר ספות שונות. הסלון הפרטי של ראשיד (צילום: נתן דביר)


כזה או כזה? מימין: שכונה ישראלית ממוצעת שהוצגה לראשיד, משמאל: הדמיית הבניין החדש בניו יורק 
 
ומה לגבי מגדלי יוקרה? זו אחת הביקורות הגדולות ביותר בישראל כלפי הבנייה החדשה.
"מגדלי המגורים הגבוהים ברחוב רוטשילד בתל אביב הם יוקרה? אני לא חושב ככה", הוא אומר, "אבל הם חלק מהתפתחות עירונית. אנשים לא חיים במגדלי שן ועיצובים חדשים יכולים וצריכים ליצור קהילות חדשה. אני מעצב חללים כדי ליצור לאנשים הנאה ולא שעבוד. החיים שלנו משתדרגים כשאנחנו חווים יופי, נוחות ותועלת שמשתלבים יחד ועיצוב צריך לכלול אותנו בחשבון ולייפות ולשפר את החברה. אני חושב שצמיחה טבעית ונכונה עבור עיר, ביחוד אם היא רוצה לעמוד בקצב של העולם המשתנה, ותלויה ביכולת שלה להיות פתוחה ולאפשר את הצמיחה הזו. ואני בהחלט יכול לומר שהיופי של כל עיר גדולה בעולם הוא להצליח לשלב בין כל תקופות הצמיחה האדריכלית שלה אחד לצד השניה וליצור קולאז' משלה. זו אורבניות וזוהי האקלקטיות של הנוף העירוני והמרקם שלו". 
 
ועדיין, אותה צמיחה מביאה לייקור כללי של שוק הדירות כאן ורבים הישראלים שלא מצליחים לרכוש לעצמם דירה.
"אני מוכרח לומר שאני עד ליותר ויותר פרויקטים צומחים שמצליחים גם להיות בעלי תקציב נמוך ועדיין להיות סופר מעוצבים. ממש עכשיו סיימתי לעצב מגדל במיאמי שכולל 127 דירות ונמכר לחלוטין בתוך חודש וחצי כשהמחיר הגבוה ביותר לדירת פנטהאוז עמד על 200 אלף דולרים (כ- 750 אלף שקלים; מ"א) ורוב הדירות נמכרו בחצי מהמחיר הזה ופחות. אני בהחלט יודע איך לעצב באופן שכזה ואם הייתי יכול הייתי מתכנן הרבה בתים שיהיו מעוצבים מאוד במחירים שאנשים יוכלו להרשות לעצמם להיות הבעלים שלהם".  
 
איך נראות דירות כל כך זולות במיאמי? צפו בסרטון על הבניין שראשיד תכנן:
 
 
במה עבודה עם לקוחות ישראלים שונה מלקוחות ממדינות אחרות?
"אני אוהב את זה שישראלים מתעניינים כל כך בתרבות ובעיצוב עכשווי. למעשה, זה נראה שיש לישראלים תשוקה לאמנות יותר מאשר לאנשים שמגיעים מתרבויות אחרות. אני סופג הערכה גבוהה מצד ישראלים לעבודות שלי לאורך השני והם גם מאוד נוטים לירידה לפרטים ובוחנים את העיצוב ואני אסיר תודה על כך, כי כך התוצאה הופכת לטובה יותר". 
 
אם תשאלו את ראשיד על הפרויקטים השונים שהוא מתכנן בעולם בימים אלה, בין אם בניו יורק ובין אם בפרבר בסנט פטרסבורג, אז אין ספק שמבחינתו הדגש בכל אלו הוא על תכנון נגיש שיצליח לגעת בכל אחד ללא קשר למעמד כלכלי. "הטעות הכי גדולה של אדריכלים היא שהם חושבים שככל שישקיעו יותר כסף בתכנון כך הם ישיגו את היוקרה שהם מחפשים. אני למדתי שאפשר להשיג בדיוק את אותה היוקרה אבל במחירים נמוכים הרבה יותר. זה עיצוב דמוקרטי בעיניי והיוקרה האמיתית בחיים היא החופש". 
 
אותו חופש עיצובי הוא גם כרטיס הביקור עמו מסתובב ראשיד בעולם כולו, וגם בישראל, כשהוא מנסה להעביר את המסר לכמה שיותר אנשים מסביב, ועדיין משום מה רובנו לכודים בתפיסות עיצוביות שמרניות הרבה יותר, בטח ובטח כשמדובר בבתים האישיים שלנו. בכל זאת מעוניינים לדעת איך מרגיש חלל שתכנן מעצב העל הצבעוני? כפי שזה נראה כרגע, יש לנו שתי אפשרויות עיקריות – או לקנות דירה ניו יורקית להשקעה או להמתין ולהתארח בעתיד ללילה במלון שהוא מתכנן בימים אלה ממש כאן בישראל. ואל דאגה, גם לתל אביב הוא מתכנן להקדיש בקרוב קעקוע מיוחד משלה. עכשיו אנחנו באמת על המפה.
 
הדמיית חדר שינה בעיצובו של ראשיד

 


עוד על קארים ראשיד:

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות מבית אורגון מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *