כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  קונכייה מוזיקלית

קונכייה מוזיקלית

חתיכת בד גדולה במיוחד המסתחררת בחלל יוצרת אולם קונצרטים אינטימי בצורת קונכייה, שאיננה מתחרה במוזיקה המתנגנת בו

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור צילום:


בחודש יולי האחרון התקיים במנצ'סטר פסטיבל תרבות בינלאומי, שכלל בין היתר מופעי מוזיקה, הצגות תיאטרון ותערוכות של אמנות פלסטית. חלל אחד בפסטיבל הוקדש לביצוע יצירותיו של יוהן סבסטיאן באך, ועוצב על ידי זהה חדיד. האדריכלית המוערכת קיבלה חלל בשטח 25×17 מטר והפכה אותו לאולם מוזיקה אינטימי ויוצא דופן בצורת קונכייה, הנוצרת מרצועת בד רחבה המסתחררת בחלל. הרצועה גדולת הממדים מלופפת על גבי מבנה מברזל המשתלשל מהתקרה, מבתרת את המרחב ובה בעת עוטפת אותו במטרה ליצור תגובה ויזואלית ליצירות המוזיקה הקלאסיות שהתנגנו בו. "עיצוב החלל מעצים את היצירות של באך, באמצעות שילוב עקבי מבחינה צורנית ומובנית כאחד", מציינת חדיד. "רצועת בד בודדה המתמשכת ומתערבלת סביב עצמה יוצרת שכבות של חללים ומאגדת בפקעת אחת את המופיעים על הבמה עם הקהל הצופה מנגד, במעין חלל נוזלי ואינטימי".

כדי לפתח דיאלוג צורני ודינמי בלתי נפרד מהפונקציה שלשמה הוזמנה חדיד, מתחשב המבנה מעל הכול במשקל ובאקוסטיקה. חדיד יצרה שילוב מעניין של אובייקט מרחף עם אספקטים של אדריכלות עכשווית, המזמינים את הנכנס לאולם לאכלס את המקום ובמקביל לחקור אותו.
בתחילת העבודה על הפרויקט בנתה חדיד מודלים מוקטנים מחומרים שונים כגון פלסטיק, מתכות ובדים, ובחנה כיצד אלו משפיעים על צלילים של כלי מוזיקה שונים המתנגנים בסביבתם וכיצד הם מגיבים להם. לבסוף נבחר בד בהיר, שקוף למחצה ודמוי קרום (ממברנה), מאחר שהוכח כי איננו משנה או פוגם באיכויות הצליל. הבד יוצר מראה קליל שאינו מתיימר להתחרות בסימפוניות אלא מעניק להן כבוד. גם המושבים השחורים (191 במספר) ופסנתר הכנף השחור שעל הבמה מתקשרים באותה השפה.

הפרויקט המעודן מהווה מעטפת הולמת למעמד ואיננו גונב את תשומת הלב של המבלים במקום. "חדיד מביאה באופן עקבי רעיונות מאתגרים ומחדשים", מציין אלכס פוּטס, מנהל פסטיבל מנצ'סטר. "מדהים לראות איך הפרויקט הוגשם ולחוות בתוכו מופעים אינטימיים של יצירותיו של גדול המוזיקאים".
אולם הקונצרטים הקונכייתי, הנהנה מיצירות בארוקיות, לא נתפס בעיני חדיד כמבנה חד-פעמי, לכן הרכבתו פשוטה וישנה אפשרות להשתמש בו שוב באירועים דומים.
 
לידים:
1. אולם מוזיקה אינטימי ויוצא דופן בצורת קונכייה נוצר מרצועת בד רחבה המסתחררת בחלל
2. חדיד יצרה שילוב מעניין של אובייקט מרחף עם אספקטים של אדריכלות עכשווית
3. בד בהיר, שקוף למחצה ודמוי קרום (ממברנה), הוכח כי איננו משנה או פוגם באיכויות הצליל
4. הפרויקט המעודן מהווה מעטפת הולמת למעמד ואיננו גונב את תשומת הלב של המבלים במקום

עוד בנושא

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

חדשות העיצוב

חלוצה בחדשנות ובקדמה כאן בישראל


האם הטכנולוגיה והקדמה פסחו על תחום של תכנון ערים, אדריכלות ובנייה? האם החלום של דירה מרווחת בעיר יישאר כחלום בלתי ניתן להגשמה? האם עלות החיים בעיר תמשיך לעלות על אף זיהום האוויר, פקקי התנועה, מערכות חינוך ובריאות טעונות שיפור? לכל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יש פתרון אחד המכיל את כל התשובות: עיר חכמה - חלוצה בתכנון ואדריכלות ערים

חדשות העיצוב

ממלאים את היומן: תערוכות חדשות ואירועי אמנות בארץ


המוזיאונים והגלריות נפתחו, ואנחנו יכולים למלא מחדש את מצבורי התרבות שלנו. התערוכות החדשות והאירועים המרגשים שמצפים לנו

תגובות

כתיבת תגובה