כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  שבוע העיצוב בירושלים 2017 מתחיל היום

שבוע העיצוב בירושלים 2017 מתחיל היום

מגוון רחב של תערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות אשר לכולן מכנה משותף אחד "איים" – 150 מעצבים, מעל 40 פרויקטים יתחקו אחר איים של אינפורמציה, שונות, דמיון ויעניקו לכל אלה דימויים ויזואלים מעולם העיצוב העכשווי – כל אלו מתכתבים עם אייה של העיר ירושלים

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום: יח"צ


שבוע העיצוב ירושלים 2017 יתקיים בין התאריכים: 8-15 ביוני ברחבי שכונת טלביה, תחת התמה "איים" יושקו שורת אירועים, מופעים ומגוון רחב של תערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. כ-150 מעצבים ומעצבות ישתתפו השנה בכ-40 תערוכות ופרויקטים, שיוצגו במרחב הציבורי, בבית הנסן, במוזיאון הטבע, במוזיאון לאמנות האיסלאם ובמבנה התעשייתי הענק של מרכזת בזק שנסגרה, שבה תוצג התערוכה המרכזית לשנת 2017.
 
 WeMakeCarpets. Crayon Carpet-photo by-Boudewijn Bollmann
 
MARCH oreflector park photo by electromgnetico
 
ענת ספרן, המנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים, וטל ארז, האוצר הראשי של האירוע, מספרים: "אנו שמחים במיוחד לבשר על השקתן של ארבע תכניות רב שנתיות שצפויות להתקיים מעתה בכל  שנה במתכונות דומה: 'תכנית הצוותים הבינלאומית', שבמסגרתה, צוותו השנה חמישה מעצבים ישראלים לחמישה מעצבים מאירופה, ליצירת חמישה פרויקטים שיהוו את לב התערוכה המרכזית; 'זירות עיצוב' רב תחומיות שייצרו חלל אירועים מרכזי ומפתיע.  פרויקט 'היסטוריה מקומית׳ שישים דגש על יוצרים משמעותיים מהיסטוריית העיצוב הישראלי; ותכנית העסקים הקטנים, שבמסגרתה יצוותו מעצבים לשורת עסקים קטנים בסביבת לב האירועים.
 
השנה מתמקדים אירועי שבוע העיצוב ירושלים בשכונת טלביה העשירה במבני תרבות, באוצרות אדריכליים ובמבנים נטושים מסקרנים. אחד היתרונות הגדולים של קיום שבוע העיצוב בעיר הוא הגישה לאתרים ייחודיים שיש לעיר להציע. אם בשנה שעברה נפתחה לציבור וילה שרובר המיתולוגית, השנה ייחשף החלל התעשייתי של מרכזת בזק שנסגרה שהוכשרה לטובת התערוכה המרכזית. במסגרת התערוכה זו יציגו חמישה צוותים בינלאומיים, שכוללים מעצבים מתחומי עיצוב שונים שעבדו יחד בישראל ובאירופה. בין השאר, יציגו יהונתן הופ ופטר אורנטופט (Peter Orntoft) דגם תלת מימד של קרחון אמיתי ששוכן באנטרקטיקה, ומצוי בשלב אחרון של היפרדותו מהיבשת והפיכתו לאי שינדוד ברחבי הימים בעולם. 
 
מה הקשר בין שרץ ימי לכלכלה יהודית מפוארת? מה בין חמשת האיים לאורך חופי ישראל, לתעשייה עתיקה משגשגת?  עומר פולק, מעצב תעשייתי, בוגר בצלאל (2013) זוכה פרס משרד התרבות בתחום העיצוב (2016), מתחקה בעבודתו שתוצג לראשונה בשבוע העיצוב ירושלים, אחר חילזון ימי נסתר שגדל באיי ישראל, והיווה בסיס לתעשייה ענפה ומפוארת של בגדי קודש ומלוכה בעת העתיקה. הפרויקט מספר את סיפורם של חמישה איים, חילזון אחד, ומלאכה עתיקה שסודה נעלם ונמחק בשל מאבקי יוקרה ומעמד עד שנחשף מחדש על ידי רבנים וחוקרים, והיא מתקיימת היום בית מלאכה אחד בכפר אדומים.
 
מתוך הפרויקט אי תכלת. עומר פולק. צילום: סטודיו עומר פולק
 
לצידם יוקמו שלושת איי העיצוב כחלק מתכנית "זירות דיסציפלינריות": אי עיצוב גרפי בהובלתם של גיא שגיא ומיכל סהר, אי עיצוב אפנה בהובלתם של האחים מוסלין ואי עיצוב מוצר בהובלתו של איתי אהלי. כל אי יתפקד כחלל תצוגה דינמי ואינטראקטיבי, ותוצריו יהוו חלק אינהרנטי ממנגנון האירוע. כך לדוגמה, אי עיצוב המוצר ישנה את פניו במהלך השבוע מיער פרא של חומרי גלם המדמה את המשאבים המוגבלים שמציע אי בודד, לזירת התרחשות תרבותית. אהלי, בשיתוף קבוצת מעצבים, ייצר במקום אובייקטים חדשים לעיני קהל המבקרים ולשימושם.
 
בבית הנסן יושק בשיתוף מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב והתכנית ללימודי אוצרות בשנקר פרויקט שנקרא "היסטוריה מקומית", בתערוכה שעוסקת בפעילותו של האוצר האגדי של מחלקת העיצוב והאדריכלות במוזיאון ישראל, איזיקה גאון. במסגרת התערוכה שאצרו יובל סער וגלית גאון הוזמנו המעצבים אוהד בנית (סטודיו Mishmaacool), אמנון אילוז (סטודיו Re-Levant), טל צור (iota), עזרי טרזי (סטודיו טרזי) ורונן בבלי (סטודיו מג׳נטה), ליצור עבודות חדשות ולהגיב לחמש תערוכות איקוניות שאצר גאון במוזיאון ישראל. עוד יציגו בבית הנסן: קולקטיב we make carpets ההולנדי וסטודיו גרוטסקה הירושלמי, בתערוכה משותפת שאוצרת אנג׳ליק ספנניקס מגלריית MU, איינדהובן. התערוכה תכלול שטיח ענק עשוי מחפצים יומיומיים ועבודות עיצוב גרפי חדשות; תערוכת עיצוב ליטאי עכשווי, שעוסקת בחיי היום יום כשהיום קצר וחשוך.
 
 רונן בבלי, סטודיו מג'נטה. צילום: לי זכאי. מתוך איזי.קה
 
מימין: איה בנטור ובילי רגב. פיקשונל קוקלטיב. צילום: איתי בנית
 
מימין: טל ארז אוצר ראשי, איילת דרור מנהלת כללית ענת ספרן המנהלת האמנתית
 
 כמו כן, תוצג בבית הנסן תערוכה ביוזמת התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, בשם ״הסטודיו האוטרקי״. התערוכה, שאוצר יהונתן הופ, תציג מעצבים שהסטודיו שלהם מכיל את כל צרכיהם – מחומרי הגלם ועד לכלי הייצור שבהם הם משתמשים. מידי ערב בקולנוע הנסן יוקרנו מבחר סרטי עיצוב בינלאומיים לצד סרטים מקומיים, זאת במסגרת שת״פ עם פסטיבל סרטי העיצוב והאדריכלות של מילאנו, ובתמיכת המיזם לקולנוע ולטלויזיה של ירושלים. בעליית הגג תיפתח "אסופה" חנות פופ אפ שתציע בין השאר פרטי מרצ'נדייזנג של האירוע, ומבחר מוצרים של המעצבים המשתתפים. 
 
הגינה שלי אריאל לאביאן, מתוך הסטודיו האוטרקי – תואר שני עיצוב תעשייתי בצלאל. צילום אריאל לאביאן
 
מוזיאון הטבע הוותיק, שוכן בבית אבן ישן, שנבנה במאה ה 19. באולמות התצוגה של מבנה היסטורי זה, יציגו האקדמיות שלוש תערוכות שישתלבו במוצגי הטבע והחי ההיסטוריים. האקדמיה בצלאל תציג את התערוכה "מדעי החיים" שאוצרים: ליאורה רוזין וטל גור. בתערוכה רב מחלקתית, יציגו עבודות סטודנטים בולטות מהשנים האחרונות ויוצבו בחלל המוזיאון (העשיר במוצגים שונים מתחום מדעי החיים – פיזיולוגיה, גאולוגיה, בוטניקה וזואולוגיה…) בהתייחסות לאופיים של חדרי התצוגה ומתוך ניסיון לקיים דיאלוג רעיוני וויזואלי בין השניים. דיאלוג נוסף ייווצר בין העבודות מן המחלקות השונות בבצלאל עצמן, אשר יוצגו בסמיכות זו לצד זו, בהתייחסות לדמיון גנטי ביניהן ולהשפעות ההדדיות בין התחומים השונים הנלמדים במוסד.
 
החוג לעיצוב תעשייתי מכליל מכללת הדסה ירושלים יציג את התערוכה "איי תרבות: פרשנות מקומית לתרבויות העץ של יפן, אפריקה וארצות-הברית". בתערוכה יוצגו שלושה איים הבנויים על עקרונות תרבותיים וטכניקות עיבוד עץ הנפוצות ביפן, אפריקה, וארצות-הברית. בעבודתם ידגימו המציגים חלק מההיבטים התרבותיים, האמנותיים, הדתיים, ההגותיים והעיצוביים המאפיינים כל יבשת. הנחיה ואוצרות: פרופ׳ קני סגל וד״ר יונתן ונטורה. המרכז האקדמי ויצו חיפה יתכתב עם התמה בעבודות אנימציה אשר יוצרו בקורס מיוחד המיועד לנושא שבוע העיצוב, בהובלתו של ראש החוג לתקשורת חזותית, ירון שין (ג׳ובוי). 
 
נאוה טרגין. עיצוב תעשייתי מכליל, מכללת הדסה ירושלים – אי האקדמיות במוזיאון הטבע. מכללת הדסה ירושלים
 
ולמה לעצור בירושלים?

עוד בנושא

חדשות העיצוב

בת מצווה לילדה עם בעיות בריאות – סושי פירות הוא הקינוח בשבילה


תגידו שלום לפיצות ולחטיפים. מגשי פירות מעוצבים הם האטרקציה החדשה של מסיבות בת המצווה

חדשות העיצוב

התגעגענו אז באנו: חוזרים לאירועי העיצוב במילאנו


אחרי הפוגה כפויה וממושכת, אירוע העיצוב הגדול "סלונה דל מובילה" שוב איתנו וצפוי להיות מרגש מתמיד. עכשיו רק נשאר להחליט אם לטוס לאיטליה או להצטרף לפלטפורמה הדיגיטלית

חדשות העיצוב

עיצוב, שיתוף וקיימות – כל הסיבות לחכות ל"סופרסלונה"


אם תשאלו את המארגנים, אירוע הסופרסלונה נועד לסמל את הרנסנס של עולם העיצוב. אם תשאלו אותנו, הוא השיג את המטרה

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

תגובות

כתיבת תגובה