BVD

חדשות העיצוב  //  תעשו מקום: פתרונות מגורים חדשניים בניו יורק

תעשו מקום: פתרונות מגורים חדשניים בניו יורק

לא רק בישראל סובלים ממצוקת דיור, גם בניו יורק מתמודדים לא מעט עם הבעיה. תערוכה חדשה בתפוח הגדול מציגה פתרונות דיור חלופיים כגון מיקרו-לופט ויחידות דיור מודולריות. בקרוב בתל אביב?

מאת: צילום:


בימים אלו מוצגת במוזיאון העיר ניו יורק תערוכה בשם "יצירת מקום – מודלים חדשים לדיור של ניו יורקרים רווקים" שמביאה מערך של פתרונות ארכיטקטוניים חדשניים המתאימים טוב יותר לצרכי הדיור החדשים שמתגלים בעיר.

 

מיקרו דירה (צילום: אתר nArchitects)

 

דירות ישנות, צרכים חדשים

 

ארגון המחקר CHPC של העיר ניו יורק מציג בתערוכה כיצד מדיניות העיר והחלוקה לאזורים בה בולמות התפתחות של אופציות דיור חדשות לאוכלוסייה המגוונת. המחקר מגלה את הנתונים המעניינים הבאים:
6% ממשקי הבית הם של מגורים משותפים בין מבוגרים ללא קשר משפחתי ביניהם;
10% ממשקי הבית הם של משפחות חד הוריות;
15% הם של זוגות ללא ילדים;
18% הם של מבוגרים עם קשר משפחתי ביניהם;
18% הם של משפחות גרעיניות עם ילדים
33% ממשקי הבית הם של מבוגרים הגרים לבד.
אם כן, בעוד שרק 18% מהדירות בניו יורק משכנות משפחות גרעיניות עם ילדים, הרגולציה בעיר ממשיכה לעודד בניה שמתאימה למשקי בית מסורתיים אלו.

 

מיטת-קיר שחוסכת מקום בדירה (צילום: מוזיאון ניו יורק)

 

אסור לבנות דירות קטנות ואסור לגור בדירה עם 4 שותפים

 

הבנייה של דירות קטנות (פחות מ-37 מ"ר) היא כיום אסורה באזורים רבים בניו יורק ובנוסף, ישנו איסור טכני ליותר משלושה מבוגרים ללא קשר משפחתי ביניהם לגור יחד. בהתאמה לאיסורים אלו ואחרים, ניו יורק היא עיר אשר קשה מאוד למצוא בה דיור ברמה נאותה, שאיננו יקר, ובעוד אוכלוסיית העיר צפויה לגדול ב-600,000 אנשים במשך 20 השנים הבאות, נשאלת השאלה היכן הם יגורו? כיצד העיר תיצור מקום בשבילם?

 

אדריכלים: לכל העסקים ובעלי המקצוע

מעצבי פנים: לכל העסקים ובעלי המקצוע

 

כיום רק 1.5% מהדירות המוצעות להשכרה בניו יורק הן דירות סטודיו או דירות חדר. כתוצאה מכך, הרבה ניו-יורקרים, ביניהם מהגרים, רווקים, זקנים וסטודנטים, נאבקים להתאים עצמם לדיור שתוכנן להתאים לדור הקודם. הרבה מהם מוצאים עצמם שוכרים חללים המחולקים באופן לא חוקי ולא בטוח, על מנת למצוא לעצמם דיור בעיר.

 

כהשלמה לפרסום תוצאות המחקר, ובשיתוף עם ליגת האדריכלים של העיר ניו יורק, התערוכה במוזיאון ניו יורק מציגה פרויקטים רעיוניים שבאים לתת פתרון למצוקת הדיור בעיר, תוך מחקר של טיפוסי דיור שונים, כמו מיני-סטודיו לרווקים, אופציות חדשות למגורים משותפים ויחידות עזר למשפחות מורחבות.

 

מיקרו-לופט ויחידות מודולריות

 

אחד הפרויקטים המעניינים נקרא "בית של אחד" (A Home Of One's Own). מדובר בבניין מגורים בו ממוקמות יחידות מיקרו-לופט המיועדות לרווקים ולמשפחות קטנות. הפרויקט מובא על ידי קבוצת עיצוב בהנהגת פטר גלוק, שתכננה פרויקט אשר מכפיל את הצפיפות הנוכחית של דירות ניו יורק. בבניין 20 יחידות דיור, 21.5 מ"ר כל אחת – קטנות יותר מדירות סטודיו טיפוסיות, אך תקרתן מתנשאת לגובה 4.5 מטרים, כך שהן מאפשרות קומת גלריה. היחידות מאורגנות לאורך גינה צידית דקה, החוצצת בינן לבין הבניין השכן ומאפשרת כניסת אור ואוויר ליחידות. לבניין מתוכננים שטחי שירות משותפים בכל קומה, הכוללים חדר כביסה, חלל משחק לילדים ושולחנות עבודה משותפים.

 

 מיצג "בית של אחד" בתערוכה (צילום: סיוואנה אופיר)

 

 

 

"מיקרו-ניו-יורק שלי" (My Micro NY) הוא עוד פרויקט מעניין המוצג בתערוכה, מאת קבוצת האדריכלים nArchitects, שזכתה בתחרות אותה הנהיג ראש העיר בלומברג לתכנון הבניין ברחוב 27 במנהטן. הבניין הזוכה יהיה בן 9 קומות אשר יכילו 55 מיקרו-יחידות מודולריות בגדלים משתנים הנעים בין 23-34 מ"ר כל אחת. כל יחידה תנשא לגובה 3 מטרים ותכלול חלונות גדולים ומרפסת שתאפשר אור ואוויר. 40% מהיחידות יהיו מיועדות לניו-יורקרים בעלי הכנסה נמוכה עד בינונית. הבניין יכלול מקומות מפגש משותפים לדיירים ולאורחיהם באזור הלובי הגדול והמעוצב וכן על גג הבניין, בו תמוקם גינה ולאונג'. קומת הקרקע תוקצה לשימושים ציבוריים שונים, כמו בית קפה, חלל הופעות, הרצאות ופעולות יצירתיות נוספות. הבניין יהיה מוכן לאכלוס כבר בשנת 2015 ובכך הוא מוכיח כי האלטרנטיבה לדיור המסורתי אפשרית גם בעתיד הקרוב.

 

 

(צילום: אתר nArchitects)

 

(צילום: אתר nArchitects)

 

(צילום: אתר nArchitects)

 

ומה אצלנו?

 

גם בתל אביב קיים ביקוש עצום לדירות קטנות אשר שונות במהותן מהדירות שהתאימו לביקוש של הדורות הקודמים. אמנם קיימים מספר פרויקטים בעיר המציעים דירות קטנות (כגון "מגדל פלורנטין", בניין בגן החשמל ותכנית אבן גבירול לדירות קטנות, אשר אושרה לאחרונה על ידי העירייה), אך רוב הדירות הקטנות בעיר הן דירות המחולקות באופן לא חוקי ולא פונקציונאלי בדרך כלל, מאחר והן לא תוכננו למטרה זו מראש. אולי נציגים של עיריית תל אביב ועיריות נוספות בגוש דן צריכים לבקר בתערוכה בתפוח הגדול.

 

התערוכה מוצגת בניו יורק עד 15 בספטמבר 2013

 

דירות  קטנות מעוצבות בתל אביב:

דירת החלומות שלי: 25 מ"ר, עיצוב אישי ונוף לירקון

בתקציב מוגבל: קטנה ומשופצת בתל אביב

דירה בתל אביב: צבעוניות משפחתית מעוצבת
 

עוד בנושא

חדשות העיצוב

עוצמה, נשיות ועיצוב


ההתרגשות מהוצאתו לאור של הספר "הכוח הנשי" הגיעה לשיאה בערב ההשקה הנפלא. עד שתדפדפו את הספר בעצמכם, אתם מוזמנים להתרשם מהתפעלותם של חלוצי הקוראים

חדשות העיצוב

בלי צל של ספק : המגמות החדשות בעולם הווילונות


ענק הוילונות מבית אורגון מספקת את פתרונות ההצללה האיכותיים, המעוצבים והחדשניים ביותר – וזה בדיוק מה שהחלון שלכם צריך

חדשות העיצוב

לובשת לבן: תל אביב חוגגת 100 שנות באוהאוס


לקראת אירוע הפתיחה של בית ליבלינג בתל אביב – קצת על העיר הלבנה, והרבה על מה שמצפה לכם בסוף השבוע המרגש וגדוש הפעילויות

חדשות העיצוב

חדשות העיצוב: מהדורת הקיץ


חודשי הקיץ מביאים איתם, פרט לחום ולחות גם אירועי עיצוב רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנשים טסים, מטיילים ומחפשים עיצוב חדשני ומרגש שייתבל להם את החופשה ולכן במקומות רבים מתקיימים בחודשים אלה שבועות העיצוב. בנוסף זו גם תקופת הגשות הגמר של בוגרי התארים לאדריכלות ועיצוב פנים ואין עיצוב חדשני יותר מעיצוב של סטודנט בפרויקט הסיום שלו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *