כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  אקדמיה בינלאומית

אקדמיה בינלאומית

סקרנות, רגישות, פתיחות ואהבה הן ארבע מילים שיכולות לסכם את דרך יצירתה של המעצבת הבינלאומית פאולה נבונה

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: Enrico Conti


את התואר באדריכלות ועיצוב קיבלה המעצבת האיטלקייה פאולה נבונה בפוליטקניקום במילאנו, שבו למדה בשנותה-70 היא רוחשת הערכה רבה לעיר מילאנו, שבה נמצא היום הסטודיו שלה.

נבונה החלה ללמוד אדריכלות מתוך אקט מרדני נגד אביה, שלא ראה בזה מקצוע הולם עבורה. מילאנו, העיר שבה למדה, החלה לשעמם אותה עד מהרה, ובמהלך לימודיה היא עברה לפירנצה כדי לפגוש מעצבים אנרכיסטים בעלי חזון שחושבים אחרת מהנהוג באקדמיה.

הפגישה עם עולם עיצוב אחר מהנלמד באקדמיה החדירה בה את הרצון לחקור ולדעת, לגלות עולמות חדשים

היא מצאה את המעצבים שעבורם חומרי גלם יכולים להיות בכל מקום והם אינם מחפשים רק את מה שנחשב לחומרים טובים. הם ממחזרים, הופכים טכנולוגיה מקובלת לפנטזיה שמתממשת, מורדים בקיים, הופכים את הקיטש למשהו ייחודי ועושים את השונה מהמובן מאליו.

הפגישה עם עולם עיצוב אחר מהנלמד באקדמיה החדירה בנבונה את הרצון לחקור ולדעת, לגלות עולמות חדשים שיוסיפו לה יכולת חשיבה שתעזור לה בעיצוב מוצרים, בתים, מתחמי בתים ותכנון ערים.

מיד עם סיום הלימודים וקבלת התואר היא נסעה לקמרון באפריקה עם חבר אתאולוג שחקר עמים נוודים. במשך שנים היא חיה בקרב שבטים בקמרון ובנתה איתם מאות בקתות בוץ למגורים. "בבקתות שלכאורה נראות אותו דבר יש הבדלים משמעותיים בקישוטיות, המייחדים בקתה אחת מהאחרת", אומרת נבונה.

 שהותה באפריקה לא סיפקה את יצר הסקרנות שלה לגילוי עולמות נוספים, והיא המשיכה במסע היכרות למזרח הרחוק. היא נדדה בין הודו, אינדונזיה, תאילנד, הפיליפינים, וייטנאם, סין והונג קונג ופגשה אינספור אנשים מעניינים שיצרו דברים מיוחדים ובלתי צפויים. במפגשים אלה, שבהם היא סיפרה להם על אירופה והתרבות המערבית, נולד פרויקט משותף שלעולם לא היה בא לעולם אם הייתה נשארת במילאנו.

מיד עם סיום הלימודים וקבלת התואר היא נסעה לקמרון באפריקה, חיה בקרב השבטים ובנתה איתם מאות בקתות בוץ למגורים

 אחרי תקופת חיים במזרח הרחוק חזרה נבונה למילאנו והקימה שם את הסטודיו שלה. שם פגשתי אותה לריאיון אישי מרתק.

 הגעתי לאחת החצרות האופייניות למילאנו, שהזמן נתן בה את אותותיו. נאחזתי במעקה חלוד ורעוע כאשר עליתי במדרגות שחוקות שהובילו אותי פנימה לסטודיו הענק, שפעילות קדחתנית הורגשה בו גם בשעת ערב מאוחרת.
 אישה גדולה, תרתי משמע, קיבלה את פניי. פגישה שהייתה אמורה להימשך כחצי שעה נמתחה לשעות, והעניין גבר עם כל דקה שחלפה.

אני בטוחה שנבונה סיפרה את סיפור חייה והסבירה את הפילוסופיה שלה פעמים רבות, ולמרות זאת, ההתלהבות שלה וסקרנות מתמדת שנראה כי לעולם לא תבוא על סיפוקה נתנו לי הרגשה שאני האדם הראשון שלו היא מספרת את קורותיה.

נבונה אמנם ביססה את מיקומה במילאנו, שבה הקימה את הסטודיו שבו היא יוצרת ובונה, אולם היא ממשיכה לנדוד בעולם. הנסיעות הן דרך חייה, ובהן היא מחפשת ומוצאת שורשים המאפשרים לה להרגיש כמו בבית בכל מקום שאליו היא מגיעה.היא אינה מחפשת רק את הנראה לעין, אלא תרה אחרי טעמים, ריחות ואנשים המאפיינים כל מקום שאליו היא מגיעה.

שהותה באפריקה לא סיפקה את יצר הסקרנות שלה לגילוי עולמות נוספים, והיא המשיכה במסע היכרות למזרח הרחוק

 "אני לא יוצרת מדרג של אובייקטים ואין לזה עבורי ערך של זמן", אומרת נבונה. "היכולת שלי לקלוט דברים במקומות שונים בעולם מאפשרת לי לחבר את הכול ליצירה הרפתקנית ומעניינת ללא קשר לזמן".

 "לעתים אנשים חושבים שמעצב הוא אמן", היא מביעה את דעתה על תחום העיצוב. "עבורי, אמן הוא אדם שמביע את עצמו דרך האישיות שלו ורגשותיו, אך  מעצב הוא יותר כמו אקרובט סיני המסובב ערמה של צלחות באוויר.

לדעתי מעצב חייב להתברך במידה רבה של מזל, אבל בגדול זו עבודה. עבודה שמצריכה התחדשות כל הזמן, יצירה מעניינת שיש בה אתגר יום יומי והזדמנות נהדרת לקשרים עם אנשים ומצבים שונים, שלפעמים הם חלשים, לפעמים חזקים, אבל תמיד בלתי נשכחים".

 במהלך הביקור תכננתי לראות מסעדה שנבונה עיצבה במילאנו. לפני הפגישה איתה תיארתי לעצמי מקום רחב ידיים מעוצב בטרנדים האחרונים המוכרים בעולם העיצוב העכשווי, אחרי הפגישה איתה כבר לא ידעתי למה לצפות וההפתעה לא איחרה לבוא.

 מקום קטן ובו רצפת טרצו מיושנת, שולחנות מצופים פח מלוטש, אוסף של כיסאות שונים, צבעוניות אקלקטית ואלמנטים של קיטש עם תחושה של מסר סמוי, הממלאים את המקום הגדוש גם באנשים.

 נבונה היא התגלמות מוחלטת של אישיות מלאה בעושר של מידע וידע הבאים לידי ביטוי, לא אחת, עם שמץ של אירוניה. היא מסוגלת ליצור פריט עיצוב אלגנטי ורציני ולצדו שולחן עשוי כלטאה או הדום המעוטר בעין מחייכת, צפרדע או דג.

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

יעל שביט – המעצבת ששמה את השלמות במרכז


יעל שביט תמיד חלמה להתפרסם בזכות תחום העיסוק שלה – והיום היא באמת נחשבת לאחת ממעצבות הפנים המובילות והמוכרות בארץ

מעצבים מעניינים

יפעת אברמסון – המעצבת שחיה את החלום


מאז שהיא זוכרת את עצמה, יפעת אברמסון רצתה להיות מעצבת פנים. היום, אחרי שלמדה והתמחתה בתחום, היא מנהלת סטודיו בוטיק לעיצוב, ומגשימה חלומות גם עבור אנשים אחרים

מעצבים מעניינים

גלית בלוריאן – המעצבת שבאה להשאיר חותם


ברגע שבו גלית בלוריאן נחשפה לתחום האדריכלות, היא הבינה שזה מה שהיא רוצה לעשות. "החלום שלי הוא לעזור לאנשים להפוך ארבעה קירות לבית"

מעצבים מעניינים

בדרך שלה: המורשת של זאהה חדיד


חמש שנים עברו מאז פטירתה הפתאומית של זאהה חדיד, אבל הפרויקטים שהיא תכננה עוד ממשיכים להיבנות ולהפתיע את עולם האדריכלות

תגובות

כתיבת תגובה