כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  בקצב הצב

בקצב הצב

תערוכת היחיד של טל גור במוזיאון תל-אביב הציגה חשיבה החדשה של מעצב, היוצר לא רק את המוצר, אלא גם את החלל שסביבו.

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


טל גור, בוגר בצלאל, מתגורר בגבעתיים, הסטודיו שלו נמצא בקיבוץ גלגל שבבקעת הירדן, ועבודותיו מצויות באוספים של גלריות ומוזיאונים בארץ ובעולם. גור נחשב לאחד היוצרים הבולטים והמשפיעים בעיצוב המקומי והבינלאומי.

עד לאחרונה נודע גור בעבודותיו הנעשות בטכניקת הרוטציה, שבה עיצב תבניות שלתוכן יצק פלסטיק. שיטה זו היא איטית למדי, ולא כל כך חסכונית. בעקבות שהות של מספר חודשים ביפן, שם העשיר את ידיעותיו בסדנאות יצירה בנייר, פורצלן ובמבוק, גברה הערכתו לחומר ולהשתלבותו בחלל, והוא החליט לשנות את טכניקת העבודה שלו ולבחור בדרך אחרת, שבה החלל, שנמצא סביב המוצר ובתוכו, מהווה חלק מן היצירה. בעבודותיו העכשוויות של גור ניכרת דרך החשיבה החדשה שלו, כאשר חלק מהמוצגים כאילו נוצרו בעבודת יד, ובכולם ניכרת ההשראה שמקורה בטבע.

בתערוכת היחיד במוזיאון תל אביב )שננעלה לא מכבר( הציג גור את הכיוון החדש שלו תחת הכותרת: "הצב צוחק עלי". "יש בצב משהו שגורם לי לעצור  את הקצב, שמוכתב היום בעולם", אומר גור, "הצב הוא בעל חיים עתיק יומין. צורתו ודרך התנהגותו, מסמלת  כוח, מסתורין ויכולת הישרדות, בניגוד לקצב המיוחס לו, ואולי דווקא בגללו. פניו המחייכים, מעוררים מחשבות על אפשרויות ופרופורציות אחרות להתנהלותם של דברים".

גור ממשיך לשלוף דוגמאות מהטבע כדי להמחיש את החידוש בגישתו לעיצוב. למשל, המושג 'סחף סחורות'. "הסחף בטבע יוצר דבר והיפוכו", הוא מסביר, "מצד אחד הוא מפרה שטחים במיוחד בדלתות של נהרות, ומצד שני הוא מכסה ופוגע באדמות טובות". הכוונה שמאחורי "סחף הסחורות" מצביעה, לדברי גור, על התופעה הכלכלית-פוליטית חברתית שנולדה בעקבות השינוי בכללי הסחר העולמי: "העיצוב נעשה במקום אחד בעולם, הייצור – במקום אחר, והשיווק מתרכז בנקודות אחרות שעל גבי הגלובוס", אומר גור, זה יוצר סחף של ייצור מהיר וזול, אבל האומנים, בעלי הידע והכישרון הייחודי, המופגן בעבודת יד אישית, נדחקים לקרן זווית ומקומם בעולם מצטמצם".
דבריו של גור נאמרו בשלווה ללא טרוניה או ביקורת, אלא, כציון עובדה, שאולי גם מסבירה את הנהירה לעבר הוינטג' ואת הצורך העולמי בעיצוב אינטימי ואישי.

 

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

המעצבת שהתחנכה בפריז – הכירו את גילה בל פרי


כבת לאבא קבלן, היה ברור לגילה בל פרי שהיא תעסוק גם כן בעולמות התכנון והעיצוב. כיום היא כל כך אוהבת את המקצוע שלה, עד שלעיתים היא שוכחת שמדובר בעבודה

מעצבים מעניינים

שבי מזרחי – המעצב שמקפיד על טאץ' אישי


עם עשרים שנות ניסיון בתחום, מעצב הפנים שבי מזרחי מצליח להעניק ללקוחותיו עיצוב מדויק שלוקח בחשבון את כל הפרטים הקטנים

מעצבים מעניינים

עופר בן אברהם - המעצב שלא מפחד להעז עם כל רעיון


מעצב הפנים עופר בן אברהם הוא מסוג המעצבים שרואים את החלל ומיד יודעים מה הוא צריך. כשניתן האות, מתחיל מסע ליצירת האמנות שלו

מעצבים מעניינים

עידוא כספי – המעצב שאוהב להתחבר לסביבה


הדבר הראשון שעידוא כספי עושה כשהוא מגיע לסטודיו הוא להסיט וילונות ולהכניס את הנוף. החיבור הזה בין החוץ לפנים, ניכר גם בעבודות שלו שמשלבות מרכיבים מעולם הקיימות

תגובות

כתיבת תגובה