כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  בקרוב על המדף? מבחר עבודות בוגרי עיצוב תעשייתי שכדאי להכיר

בקרוב על המדף? מבחר עבודות בוגרי עיצוב תעשייתי שכדאי להכיר

גם השנה, תערוכות הבוגרים של קורסי עיצוב המוצר השונים מציגות לא מעט רעיונות מקוריים. הנה 5 רעיונות שהיינו שמחים לראות על המדף

מאת: שני הררי צילום: יח"צ


לפעמים נדמה שבמציאות בה אנחנו חיים, של שפע, מגוון, טכנולוגיות חדישות ואינפלציה בכל הנוגע למוצרי צריכה שונים, הדבר האחרון שחסר הוא עוד מעצבים תעשייתיים שיפתחו מוצרים חדשים. ועדיין, תחום העיצוב התעשייתי מגרה ומסקרן סטודנטים רבים, ומדי שנה בתצוגות הבוגרים של המחלקות בבתי הספר ובמכללות מתגלים כשרונות חדשים, המצאות חדשניות ונקודות מבט מפתיעות על עולם העיצוב, על חפצים ומוצרי צריכה וגם עלינו – שצורכים אותם. 

 
פרויקטים של סטודנטים בוגרים נעים בדרך כלל על הקו המחבר בין מסחריות לאמנות, וכל סטודנט, בהתאם לנטיותיו האישיות , ממקם את עצמו ואת עיצוביו איפשהוא על הציר הזה. השנה אספנו דווקא עבודות של סטודנטים שמתאפיינות בהיותן מוצר גמור ושלם, שהיינו שמחים , אם הדבר היה מתאפשר, לקחת מיד הביתה ולהשתמש בהם. הנה לפניכם:
 
 
די לקיפוח השמאליים

שם המוצר: r/l
מאחורי הקלעים: אלון בוכהולץ, סמינר הקיבוצים


מה: אז נכון שרוב אוכלוסיית העולם משתמשת יותר ביד ימין מאשר בשמאל, אבל אותו אחד שמוגדר כאיטר יד ימינו בדרך כלל מתקשה למצוא מוצר מיוחד עבור יד שמאל ובו בדרך כלל גם הימנים לא יכולים להשתמש. והנה, סדרת מוצרים בסיסיים לחלוטין אבל חיוניים לשימוש יומיומי שמתאימים לאחיזה גם לשמאליים וגם לימניים. פרויקט הגמר הזה כולל סדרה של מוצרים כאלה- בעיקר לשימוש משרדי או ביתי: מספריים, פותחן בקבוקים, פותחן קופסאות, סכין יפנית ומחדד. בוכהולץ הקפיד לשמור על שפה עיצובית ואסתטית אחידה בכל המוצרים ועל סימון ברור על כל מוצר של אופן וכיוון השימוש לשמאליים, או לימניים. 
 
בא לנו לקנות כי: אנחנו שמאליים! 
 
 
 
תערוכת הבוגרים של סמינר הקיבוצים תוצג בנמל יפו בין ה- 10 ל- 27 ביולי 2013
 

מתחילים להשקיע בגינה הסינטטית

שם המוצר: Robogreen
מאחורי הקלעים: מורן תם, מכון אבני
 
מה: מי שהתנסה בטיפוח מדשאה סינטטית בגינה הביתית – לרוב מתוך מחשבה על חיסכון במים ושעות עבודת גננות – יודע שלא מדובר ב"הנחת- שכחת". כדי לקבל מראה של דשא טבעי עד כמה שאפשר נדרשות לא מעט פעולות מתישות. מורן תם החליט לנסות לפתור את מצוקתם של בעלי מדשאות סינטטיות, שמעונינים מצד אחד בדשא ירוק, נקי ומבריק, ומצד שני לא מוכנים להשקיע חיים שלמים בעניין. Robogreen, הרובוט שפיתח, הוא שילוב של שואב אבק עצמאי שניתן לתכנות מראש ומנקה דשאים סינטטיים על ידי יניקה ודחיסת אוויר בו זמנית. המבנה של הרובוט הירקרק מאפשר לו להגיע אל עומק סיבי הדשא והוא מונע על ידי גלגלים מחורצים, גוף הרובוט עשוי פלסטיק, הוא מצויד במיכל נשלף לפסולת , סוללה נטענת ובפס מברשת המקיף את פתח היניקה ומסרק את סיבי הדשא. את כל חלקי הרובוט פיתח ושיכלל תם בעקבות ניסיונות ניקוי ושאיבה רבים בסוגי דשא סינטטי שונים והתוצאה- יש לומר, נראית מבטיחה.
 
בא לנו לקנות כי: שואב האבק הרובוטי כבר הפך לבן בית ועכשיו הגיע תורה של הגינה להתפנק בחידוש טכנולוגי. 
 

(צילום: שי פרדו)
 

(צילום: שי פרדו)
 
תערוכת הבוגרים של מכון אבני תוצג לקהל הרחב בין ה- 11 ל- 21 ביולי 2013 בחלל התצוגה של מכון אבני
 
  
 
גנטיקה מהזן החדש

שם המוצר: מתכת קרמית
מאחורי הקלעים: עינת קירשנר, המכון הטכנולוגי חולון
 
מה: אם לא ידעתם, זה הזמן לגלות שאבקת מתכת ואבקת קרמיקה עוברות שתיהן תהליך שריפה בטמפרטורה דומה בדרך להיות מוצר, והמידע הזה הוא שגרם לקירשנר להחליט לחקור את החומרים וליצור סדרת כלי הגשה ונוי שמשלבים את שניהם יחד. אחרי מחקר לא קטן פיתחה קירשנר טכניקה לשימוש במגנט כדי להשפיע על אבקת ברזל וטכניקה להשפעה על המסה של נחושת. הכלים שיצרה קירשנר מתאפיינים באסתטיקה אורגנית, ונראים כמו יצורים שמשתנים ומתפתחים לאורך זמן, כשצורת הכלים עצמם נוצרה בהשראת כלי בית מסורתיים וכלי מעבדה מודרניים. שוב, שילוב בלתי שגרתי.
 
בא לנו לקנות כי: יש משהו כובש ויפיפה בשילוב שבין הקרמיקה החלקה לבין המתכות הדוקרניות וגם לאור העובדה שאופי החומר והטכניקה שלקחו חלק בעיצוב הכלים מוצא חן בעינינו. 
 

(צילום: חנה כצנלסון)
 

(צילום: חנה כצנלסון)
 
תערוכת הבוגרים של המכון הטכנולוגי חולון תוצג לקהל הרחב בין ה- 11 ל- 24 ביולי 2013 בבניינים 6, 7        
 
משהו לנוח עליו

שם המוצר: מסע ומסה
מאחורי הקלעים: נטע טסלר, החוג לעיצוב טקסטיל שנקר
 
מה: אמנם יש לנו כאן עיצוב טקסטיל ולא תעשייתי, אבל לאור רב התחומיות וההשקה בין הדיסציפלינות השונות בעולם העיצוב כיום, אנחנו מרגישים חופשיים לגמרי לכלול ברשימה גם פרויקט ממחלקת עיצוב שכנה, מה גם שטסלר פיתחה, למעשה, סדרת מוצרים לכל דבר ועניין, אלא שנקודת המוצא שלה היתה טקסטילית. בפרויקט הגמר הזה מוצגת קולקציה של רהיטי טקסטיל שנולדו מתוך מחקר חומרי וצורני של עולם הימאות. אז מה יש לנו כאן? כריות רצפה ושרפרפים שמזמינים ישיבה והשתקעות אך גם ניתנים לניוד ברחבי הבית. הצורות העגולות, המעוגלות, הרכות והפיתולים הלכאורה אינסופיים, כמו גם השימוש שעשתה טסלר באריג פשוט ובטבעות-אחיזה מעץ טבעי, מביאים לידי ביטוי אינטליגנטי ומובהק את הקונספט שהוגדר בתחילת העבודה על הפרויקט, ובנוסף לכך- יוצרים סדרת מושבים מקורית, מסקרנת ומפתה.
 
בא לנו לקנות כי: הם מתאימים לנו בול לפרקט בסלון ויהיה כיף לנחות עליהם בסופו של יום ארוך. 
 
 
 
 
המכשיר שלעולם לא תזרקו 

שם המוצר: Appliances
מאחורי הקלעים: טל מאיה, המכון הטכנולוגי חולון
 
מה: פרויקט הגמר של מאיה טל  עוסק בצמצום כמות המכשירים החשמליים שמחזיק האדם הממוצע במטבח ומנסה להתמודד עם זריקה לפח של כל מכשיר חשמלי שמתקלקל בו חלק. כמענה לתופעה הלוואי שמאפיינת את תרבות השפע הצרכנית פיתחה טל מערכת מודולארית שמכילה מגוון חלקים להרכבת מכשירים שונים ומשמשים ליותר מפונקציה אחת וניתנים להחלפה, תיקון, או שדרוג, מתוך שאיפה, כאמור, לצמצם את מעגל הקניה והזריקה. למעשה, מדובר בשתי פלטות חשמליות מחממות שניתן לחבר יחד או לעבוד בנפרד ואליהן לחבר חלקי מכשירים אחרים ולשדרג אותן. לדוגמא, ניתן להוסיף "ראש" מחמם ולהפוך את המכשיר לסוג של טוסטר אובן או לאפשר חימום עילי לתבשיל שכבר הוכן בסיר על הפלטה החשמלית. המערכת מגיעה עם מספר סירים העשויים מזכוכית ומותאמים גם לבישול וגם לפעולות הבלנדר, הקומקום וחימום העליון. 
 
בא לנו לקנות כי: יש לנו חולשה למוצרים מודולאריים, במיוחד כשהם חוסכים לנו כסף ומקום על השיש.
 
 
 
תערוכת הבוגרים של המכון הטכנולוגי חולון תוצג לקהל הרחב בין ה- 11 ביולי עד ה- 24 ביולי 2013 במתחם המכון
 
 

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

יעל שביט – המעצבת ששמה את השלמות במרכז


יעל שביט תמיד חלמה להתפרסם בזכות תחום העיסוק שלה – והיום היא באמת נחשבת לאחת ממעצבות הפנים המובילות והמוכרות בארץ

מעצבים מעניינים

יפעת אברמסון – המעצבת שחיה את החלום


מאז שהיא זוכרת את עצמה, יפעת אברמסון רצתה להיות מעצבת פנים. היום, אחרי שלמדה והתמחתה בתחום, היא מנהלת סטודיו בוטיק לעיצוב, ומגשימה חלומות גם עבור אנשים אחרים

מעצבים מעניינים

גלית בלוריאן – המעצבת שבאה להשאיר חותם


ברגע שבו גלית בלוריאן נחשפה לתחום האדריכלות, היא הבינה שזה מה שהיא רוצה לעשות. "החלום שלי הוא לעזור לאנשים להפוך ארבעה קירות לבית"

מעצבים מעניינים

בדרך שלה: המורשת של זאהה חדיד


חמש שנים עברו מאז פטירתה הפתאומית של זאהה חדיד, אבל הפרויקטים שהיא תכננה עוד ממשיכים להיבנות ולהפתיע את עולם האדריכלות

תגובות

כתיבת תגובה