כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  העיצוב של פטריק ג'ואה

העיצוב של פטריק ג'ואה

תערוכת רטרוספקטיבה של המעצב פטריק ז'ואה, דמות מרכזית בעולם העיצוב הפריזאי והבינלאומי, הוצגה במרכז פומפידו בפאריס

מאת: אור רוזנבוים צילום:


פטריק ז'ואה (Patrick Jouin), בן 43, נחשב למוביל בדור הביניים של העיצוב האירופאי. כבר בתחילת הקריירה שלו הוא הסתמן כסיפור הצלחה. הוא למד  בבית הספר היוקרתי לעיצוב בפאריס, ENSCI, עבד עם פיליפ סטארק ושיתף פעולה עם הגלריה לעיצוב VIA. לפני כעשור פתח סטודיו עצמאי הנושא את שמו. בדומה לסטארק, גם ז'ואה מאמין בחיבור בין קלאסיקה ומודרניזם ובתפיסה שהעיצוב נועד לקהל יעד רחב ולא רק לבעלי אמצעים. הצלחתו של ז'ואה בביסוס  מעמד מרכזי בסצנת העיצוב העולמית ניכרת בתערוכת היחיד שהוצגה לו במוזיאון במרכז פומפידו בפאריס.

ז'ואה מאמין בחיבור בין קלאסיקה ומודרניזם ובתפיסה שהעיצוב נועד לקהל יעד רחב ולא רק לבעלי אמצעים

תערוכת הרטרוספקטיבה סקרה את מהות העיצוב של ז'ואה מרגע ההשראה ועד המוצר הסופי. בתערוכה הוצגו מוצרים, מודלים, קטעי וידאו, פיסות חומרים, רשימות וצילומים המתחקים אחר תהליך היצירה של ז'ואה ומנסים להראות כיצד רעיון הופך לאובייקט עיצוב.

התערוכה הציגה את מגוון הפעילויות של ז'ואה, שמאמין בעיצוב כולל החובק את כל תחומי החיים. בחזונו מדגיש ז'ואה את חשיבות ההיבט הפרקטי של המוצר, לצד השקעה פרטנית בחומרים ובעיצוב המינימליסטי המאפיינים את עבודתו. בתערוכה הוצגו רהיטים וכלים שעיצב ז'ואה לחברות עיצוב גדולות כמו אלסי, קסינה וקרטל, לצד אובייקטים מעוצבים לשימוש יום יומי כמו כף שוקולד שעיצב לחברת נוטלה או עוגת גלידה בצורת פתית שלג שעיצב להאגן דאז. כמו כן, פרויקטים של עיצוב פנים שז'ואה תכנן עבור חנויות אופנה, בתי כלבו פריסאיים כמו גלרי לאפייט, מסעדות שף וגם בתים פרטיים.

התערוכה הציגה את מגוון הפעילויות של ז'ואה, שמאמין בעיצוב כולל החובק את כל תחומי החיים

מקורות ההשראה לעיצובים שהופיעו בתערוכה כוללים מראות עירוניים, בעיקר מפאריס, לצד נופי טבע וצמחים. ביצירותיו של ז'ואה ניכר קו עיצובי נקי ומדויק, המתאים לאופי החיים המודרני בעיר, עם אזכורים מהטבע כמו אלמוגים, ענפי צמחים, חלוקי נחל וקונכיות. הצורות הטבעיות מופשטות ממורכבותן ומקבלות פרשנות חדשה, המדגישה את כוחה של הצורה הפשוטה והמינימליסטית. בחירת החומרים מגוונת מאוד, אך תמיד עכשווית ומעודכנת. ז'ואה, שיוצר בחומרים שונים כמו עץ, זכוכית, ופלסטיק, מפגין את כישוריו באיכויות גבוהות ובעידון מפתיע. בהוא משתמש בשיטות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לו לקשר בין רעיון מינימליסטי, השראה טבעית ונוחות מודרנית.

אחת הסדרות המעניינות שהוצגו בתערוכה היא אוסף של מנורות זכוכית מוראנו איטלקית, שהפכו תחת ידיו של ז'ואה ממוצר מסורתי ונדוש להצהרה מודרנית חפה מקישוטיות מיותרת. בועות או מקלות זכוכית שקופה שוברים את אור המנורה ומדגימים את הפשטות האלגנטית של הזכוכית. עוד פריט המזוהה עם הסגנון העיצובי של ז'ואה הוא Optic, סדרת קוביות פלסטיק שעיצב לקרטל, המזכירות קוביות קרח צבעוניות. למרות, ואולי בזכות, פשטות הצורה והחומר, הקוביות יכולות להשתלב בחללים שונים ולמלא שימושים רבים, ככיסא, כספרייה או כשולחן. הסדרה מדגישה את הקשר ההדוק בין עיצוב ופס הייצור התעשייתי, כחלק מחזון עיצובי הקורא להפצת פרטי עיצוב עכשוויים בכמויות גדולות לקהל הרחב. עוד סדרה מצליחה היא Solid, שבה כיסאות ושולחנות העשויים רצועות פלסטיק שכמו נאספו במקרה, היוצרות צורה קלילה וגרפית. ז'ואה קורא תיגר על המרחק בין העיצוב הגרפי הדו-ממדי לעיצוב המוצר התלת-ממדי ומוכיח את האינטראקציה בין החומר לצורה, בין הקו לנפח.

מקורות ההשראה לעיצובים שהופיעו בתערוכה כוללים מראות עירוניים, בעיקר מפאריס, לצד נופי טבע וצמחים

לא לחינם התערוכה הציגה את ז'ואה כמעצב עכשווי מאוד, קובע טרנדים בצרפת ובעולם. בדומה למעצבים רבים כיום, ז'ואה מנסה להציע תשובות מלאות חן והומור לצרכים פונקציונאליים נפוצים, על ידי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. כף מריחת השוקולד שעיצב לנוטלה מאפשרת מריחה יעילה, אך גם ליקוק מהנה. סיר הפסטה שעיצב לאלסי מאפשר להניח את כף הערבוב על ידית הסיר, ופותר בכך בעיה של בשלנים רבים. הפילוסופיה העיצובית של ז'ואה מושפעת מרעיונותיו של סטארק, השואף להביא פריטי עיצוב איכותיים ופשוטים לכל בית ברחבי העולם. חשיבות השימוש היום יומי ניכרת גם בפרויקטים שז'ואה תכנן לחוצות העיר פאריס, כמו Velib, אופניים עירוניים להשכרה שממלאים את העיר. להם נוספו מעמדי אופניים, שירותים ציבוריים ומנורות רחוב, המתייחדים בשילוב של קו עיצובי פשוט ונקי, נוחות ושימושיות. העיצוב הפריסאי שלו משתלב בנוף האורבני בלי להעיק על המתבונן.

התערוכה במוזיאון פומפידו הדגישה עוד היבט המאפיין את היצירה של ז'ואה,  המתח התמידי בין מסורת חדשנות. סקירת מקורות ההשראה של ז'ואה, שבהם פיסות חומרים, מכתבים, קטעי וידאו ותמונות, מגלה את הקשר שלו למסורות העיצוב האירופאי. רבים מפריטי העיצוב של ז'ואה הם פרשנות אישית לעיצוב קלאסי. למשל כורסת ז'ול ורן, המחברת מושב במראה רטרו מלוטש עם רגלי ציפור מפתיעות. סוד הפופולריות של ז'ואה טמון בעיצוב אלגנטי, מפתיע ומשעשע, המעניק פרשנות אישית למוכר ולאהוב.

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

עידוא כספי – המעצב שאוהב להתחבר לסביבה


הדבר הראשון שעידוא כספי עושה כשהוא מגיע לסטודיו הוא להסיט וילונות ולהכניס את הנוף. החיבור הזה בין החוץ לפנים, ניכר גם בעבודות שלו שמשלבות מרכיבים מעולם הקיימות

מעצבים מעניינים

ענבר קרפר-סרנוביץ – המעצבת שלוקחת השראה מהעולם


אחרי שנים שבהן התגוררה ועבדה בארצות הברית ובהודו, המעצבת ענבר קרפר יודעת להביא לכל פרויקט רמת דיוק גבוהה, ניסיון עשיר והרבה יצירתיות

מעצבים מעניינים

חני אברהמוף – המעצבת שמנצחת על כל התזמורת


היא מדריכה קורסים ייעודיים לאדריכלים והנדסאים, משקיעה באופי וביופי הבית ובעליו ולא שוכחת שום פרט, מגדול ועד קטן. תכירו את המעצבת חני אברהמוף

מעצבים מעניינים

הכר את המעצב: ז'אן לואי דניוט, מעצב העל שלא מפחד משילובים


עם השכלה אקדמית מן השורה הראשונה, חוש אסתטיקה מולד ונכונות לשלב בין סגנונות, ז'אן לואי דניוט פילס את דרכו לרשימת מעצבי העל של כל הזמנים

תגובות

כתיבת תגובה