כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  זאהה חאדיד בסינסינטי

זאהה חאדיד בסינסינטי

האדריכלית זאהה חאדיד מציגה לראשונה תכנון למוזיאון, תוספת לגורד השחקים שתיכנן האדריכל פרנק לויד רייט

מאת: אורית קאופמן צילום:


זאהה חאדיד, האדריכלית ממוצא עירקי, היא דמות מפתח בתחום הנשלט רובו ככולו בידי גברים. עד לאחרונה התפרסמה בעיקר על סמך האיורים המרתקים שלה לפרויקטים דמיוניים ואף דבק בה הכינוי "מלכת הפרויקטים הלא-בנויים".

לאחרונה נפתחה בגלריה באזור הסוהו הניו יורקי תערוכה המציגה את הפרויקט הבנוי של חאדיד בארצות הברית, Center For Contemporary Art  The Rosenthal בסינסינטי.
המבנה ממוקם במעין מפגש רחובות באזור הדאון טאון הסואן של סינסינטי. יש לו שתי חזיתות מעניינות המדגישות את מיקומו. החזית המערבית מדגישה את התוכנית הבסיסית של המבנה על ידי שימוש בקווים מאורכים בעלי נפח. החזית המזרחית נראית ככמה יחידות מפוסלות בעלות נפחים שונים המדגישים את הקווים האחידים והמאורכים של החזית הסמוכה לה. הפרויקט הזה נחשב בעולם האדריכלות לאחד המבנים החשובים שנבנו במאה האחרונה בארצות הברית.

בתערוכה מוצגים פרויקטים נוספים בתהליכי בנייה, בשלבי תכנון ובנויים, המוצגים בעזרת כמה מודלים ושרטוטים יוצאי דופן הנראים כיצירת אמנות לשמה. בין הפרויקטים: מוזיאון לאמנות מודרנית ברומא ותחנת רכבת בשטרסבורג, גרמניה.

לראשונה מוצגת הצעתה של חאדיד למוזיאון לאמנות אדריכלות ועיצוב סמוך ל-Tower Arts Center Price, גורד השחקים משנת 1956 שתיכנן האדריכל פרנק לויד רייט. בזכות עיצובה של התערוכה, המבקרים חשים כמי שמתהלכים בתוך בנייניה של חאדיד. ההסברים לפרויקטים הודפסו על גבי הרצפה וכך נאלצים המבקרים לחוש את הסביבה האנכית. המסקנה היא שלדידה של חאדיד, מבנה החיים המודרניים הוא הבסיס לאדריכלות עכשווית בינלאומית.
 

התערוכה מתקיימת עד 26 ביולי, 2003, ב: Artists Space ב-38 Green St, N.Y.

 

 

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

יעל שביט – המעצבת ששמה את השלמות במרכז


יעל שביט תמיד חלמה להתפרסם בזכות תחום העיסוק שלה – והיום היא באמת נחשבת לאחת ממעצבות הפנים המובילות והמוכרות בארץ

מעצבים מעניינים

יפעת אברמסון – המעצבת שחיה את החלום


מאז שהיא זוכרת את עצמה, יפעת אברמסון רצתה להיות מעצבת פנים. היום, אחרי שלמדה והתמחתה בתחום, היא מנהלת סטודיו בוטיק לעיצוב, ומגשימה חלומות גם עבור אנשים אחרים

מעצבים מעניינים

גלית בלוריאן – המעצבת שבאה להשאיר חותם


ברגע שבו גלית בלוריאן נחשפה לתחום האדריכלות, היא הבינה שזה מה שהיא רוצה לעשות. "החלום שלי הוא לעזור לאנשים להפוך ארבעה קירות לבית"

מעצבים מעניינים

בדרך שלה: המורשת של זאהה חדיד


חמש שנים עברו מאז פטירתה הפתאומית של זאהה חדיד, אבל הפרויקטים שהיא תכננה עוד ממשיכים להיבנות ולהפתיע את עולם האדריכלות

תגובות

כתיבת תגובה