כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  חולשה ורגשות בעיצוב

חולשה ורגשות בעיצוב

כבשים לבנות עומדות במעגל למרגלות עץ מזכוכית שקופה בגוון אדום על רקע משחקי אור ומים – זו הכותרת לתיאוריה של שיגרו יוצי'דה

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


הוא עמד בגרביים על שטיח לבן וחילק הוראות אחרונות לצוות מקימי מיצג הזכוכית, שמסמל את השקפתו על העיצוב העולמי העכשווי. שיגרו יוצ'ידה, אדריכל ומעצב, קיבל את פניי בחיוך נעים, אך מסויג, מלווה במתורגמנית.

לשאלתי הראשונה: מה הוא מעדיף, מבני אדריכלות או עיצוב פנים ורהיטים, הייתה תשובתו הקצרה מלווה  בארשת של שעמום: "עיצוב פנים ועיצוב רהיטים".  אך מרגע, שביקשתי ממנו לפרט ולהרחיב את תשובתו, כל יתר שאלותיי היו מיותרות. {imgFromGallery}

שיגרו יוצ'ידה בן 63, חי את העיצוב מזה 41 שנים, כיוצר וכמורה. הוא לא תחום בגבולות יפן בלבד, וער להשפעה הדו-כיוונית בין יפן לעולם המערבי. על חלק מתוצאות השפעה זו יש לו מה לומר: המאה ועשרים, לדעתו, הייתה עידן של התגברות על חולשות. על דגלו של הדור הייתה חרוטה סיסמא של כוח שבאמצעותו תיבנה חברה חזקה. עוצמה זו יצרה סביבה קונסטרוקטיביות מוגבלת וחסרת חופש. פריטי עיצוב יומיומיים הפכו להיות תעשייתיים, וייצורם ההמוני נבע משכלתנות, המבוססת על  יעילות. מבנה החשיבה המודרנית הניע את העולם לחברה קפיטליסטית, שהערך החברתי העליון שלה הוא רדיפה ללא הגבלה אחרי רווח אישי. "למעשה אנחנו לא כל כך חזקים", הוא אומר, "אנחנו ארעיים, גחמנים, עדינים ושבריריים. העולם שלנו מנוהל בצורה שונה מהשכלתנות המודרנית".

"חולשה זו תמצית האסתטיקה, שמניעה רגשות, הנובעים מאהבה, עצבות, בדידות ושבריריות. אנחנו לא צריכים לשמור את רגשותינו בתוך עצמנו, כי אנחנו לא כל כך חזקים"

מיצג ה"חולשה", המסמל את דעותיו של שיגרו יוצ'ידה, בא להראות את היפה והשקט המצוי בנו, שאותו אנו מגדירים לא אחת במשפטים שמאחוריהם מסתתרת התיאוריה כולה, כמו: "משהו קטן ומיוחד"  או "משהו רך ולא מוגדר"  מילים, שאי אפשר לומר על משהו גדול ומוצק.
במילה 'חולשה' יש יותר מפירוש מילולי. היא  מעוררת אסוציאציה של רגשות, כמו הכבוד שאנו רוחשים לחילופי עונות השנה, ריחות המעוררים שברי זכרונות, מוסיקה מהעבר החודרת לתת מודע, בחורה שקוע במחשבות בבית קפה בשעת בין ערביים, הקו הדק שבין לילה ליום, או בית עזוב ומט לנפול.
"חולשה זו תמצית האסתטיקה, שמניעה רגשות, הנובעים מאהבה, עצבות, בדידות ושבריריות. אנחנו לא צריכים לשמור את רגשותינו בתוך עצמנו, כי אנחנו לא כל כך חזקים". בתום המונולוג הנרגש ביפנית בתרגום לאנגלית, הצגתי שאלה אחרונה: האם ה"חולשה", אותה אתה מחפש בעולם המערבי, מצויה אצל היפנים?

ותשובתו: "היא הייתה מצויה פעם".

 

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

מעצבת השבוע: הכירו את נדין כהן


נדין כהן היא מאותן נשים אמיצות שבעיצומה של קריירה מצליחה החליטה לחשב מסלול מחדש ולהגשים חלום. מאז הפכה למעצבת פנים פעילה, היא יוצרת עבור הלקוחות סביבות מגורים נעימות, מוארות וצבעוניות. הצצה לעולמה של מעצבת שמאמינה שמפתח להצלחת כל פרויקט טמון בתשומת הלב לצרכים, בהגינות, הכלה ופתיחות.

מעצבים מעניינים

כשתכננה את המטבח הבינה שכל הבית קטן עליה - הכירו את מעצבת הפנים אורטל סלאמה


מעצבת הפנים אורטל סלאמה לא באמת נחה, חלק מהרעיונות הכי טובים שלה מגיעים דווקא משעות השינה והמנוחה, היא פשוט קמה איתם בבוקר והופכת אותם למציאות.

מעצבים מעניינים

בחירת השף - המעצב גיא סירוטה


מעצב הפנים גיא סירוטה לא שוכח את ההנאה שהפיק מציור ופיסול בילדותו, כיום הוא בעליו של עסק עצמאי לאדריכלות ועיצוב אשר זכה בפרסי עיצוב בינלאומיים יוקרתיים.

מעצבים מעניינים

צריכים חוות דעת שנייה על תכנית הבינוי שלכם? הכירו את מיכל ברעם, יועצת מומחית בתחום


למה חשוב לקבל חוות דעת נוספת על תכנית אדריכלית קיימת? כל תכנית אדריכלית מעלה שאלות ותהיות, מיכל ברעם מאפשרת לכם לעבור את שלב ההתלבטות יד ביד עם אשת מקצוע שתדע לכוון לפתרונות מקצועיים וישימים כך שתחזרו אל האדריכל שלכם מגובשים והחלטיים

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...