כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  חנות קטנה ומטריפה: ההוט קוטור של המזרח הרחוק פוגש את שוק הפשפשים

חנות קטנה ומטריפה: ההוט קוטור של המזרח הרחוק פוגש את שוק הפשפשים

תאילנד והודו משתקפות ב"סמבטיון" ביפו באמצעות מראות צדפה, שרפרפי פסיפס ארוג, נברשות של נשות הכפר ושולחנות מנייר ממוחזר. השיק – של ארמונות והיכלי מהרג'ות, השוק – יפואי טיפוסי

מאת: לימור קלר צילום:


מי אנחנו: "סמבטיון", חנות-גלריה הוט קוטור של ריהוט, חפצי נוי ומוצרים בסגנון המזרח הרחוק, מלאכת יד של מעצבי עילית מהמזרח שנראים כמו שילוב בין ארמונות מלכים, היכלי מהרג'ות ומקדשים של הודו ותאילנד, לבין הקווים הנקיים והחזון האקולוגי והחברתי של המעצבים הצעירים שיוצרים במדינות אלה. תמצאו שם שידות ומראות משובצות צדפה בוהקת ומעמדי נרות מעלי פח מרוקע, כיסאות ושרפרפים בסגנון הג'ונגל האסיאתי שמושביהן פסיפס ארוג של בד משומש, נברשות ענק קלועות בטכניקות מסורתיות של נשות הכפרים מתאילנד, שולחנות קפה העשויים ניירות משומשים ואהילים מכדורי נייר עיתון תאילנדי ממוחזרים. החנות היא פרי שיתוף פעולה בין שתי משפחות יהודיות מצרפת – ז'ק בסרה, יזם צרפתי שמתגורר בישראל, וז'ק ונטלי גונתר, עורכת דין ופסיכולוגית. שניהם מחלקים את זמנם בין פריז, ניו יורק וישראל ומתכוונים לעלות לארץ.
 
 
 
 
 
למה "סמבטיון": השם לקוח מהמסורת היהודית. נהר הסמבטיון הוא נהר אגדי, שמעבר לו הוגלו עשרת השבטים האבודים, והנהר השוצף שומר עליהם מכל משמר עד בוא הגאולה. 
 
תקישו בווייז ותגיעו: תנחום 2 יפו (פינת עמינדב)
 
 
אצלנו עובדים: אלה כהן, שמנהלת את החנות.
 
שנים בביזנס: חצי שנה.
 
יום ארוך: ראשון 17:30-12:00, שני עד רביעי 17:30-11:00, חמישי 19:00-11:30 ושישי מ-10:00, אבל תמיד עדיף לתאם מראש.
 
זמן לנשימה: אלה: "עוד לא הספקנו".
 
 
 
הקשר האישי שלנו לתחום העיצוב: "נטלי התעסקה בעיצוב כל חייה, אם בבתים שקנתה ועיצבה בעצמה ואם בגלל שהסתובבה בעולם ורכשה פריטים". 
 
קרדיט על עיצוב החנות: אדריכלית אפרת זילברמן, שתכננה את ביתה של נטלי לפני כמה שנים. היא מגיעה מדי פעם, ואחראית על העיצוב יחד עם נטלי ואלה. 
 
 
 
החנות היא בשבילנו: "גישור על פני מקומות המגורים והקריירות הנפרדות שלנו; הגשמת חלומות ואהבות במסעות שהפגישו אותנו עם תרבויות אסיה הסובלניות והרוחניות, ועם אנשים מלאי חום שמצויים באמנות האושר של חיי היומיום; עם חפצי נוי ורהיטים שתופסים את מבטינו בכל נסיעה; עם יפו שהקסימה אותנו כבר מהביקור הראשון בארץ בשלל פניה, ריחותיה וקולותיה; וכמובן, עם ישראל, המקום היחיד שבו אנחנו מגשימים את החלום".
 
 
 
חנות עם השראה בשבילנו: "Good Earth ההודית וגם Kedtawa ו-Bua Bhat התאילנדיות, שמהן אנחנו מייבאים. הן מדגישות אחריות סביבתית ושימוש בר-קיימא בחומרים ממוחזרים וטבעיים יחד עם יזמות חברתית, משום שהן עובדות בתנאי סחר הוגן עם תושבי הכפרים הסמוכים שיוצרים את אמנותם המסורתית. יחד עם זאת, הרבה מהפריטים אצלנו הם טעם אישי שלנו. יצרו כאן משהו שונה שלא קיים במקום אחר, כמו במוזיאון".
 
אם לא היינו פותחים את החנות, היינו היום: "ממשיכים בעיסוקינו – נטלי כפסיכולוגית ועורכת דין, וז'ק כיזם – וממשיכים לחלום".
 
 
 
סימנו וי על: "חנות שמעניקה תחושה אחרת מהמוכר בישראל ובשוק הפשפשים בפרט. גם כשאנשים עומדים בחוץ ולא נכנסים פנימה, רואים עליהם את ההתפעמות. החנות היא 'וואו', ואנשים מרגישים בה כמו בתוך יער. הבאנו יופי, הדר ויוקרתיות למקום כמו יפו, שאנחנו מאמינים בטיפוחה".
 
לקוח שלא שוכחים: "מפתיע אותנו שתיירים מפריז ומגרמניה מגיעים אלינו ובוחרים כאן מוצרים, למרות שלכאורה הם יכולים להשיג הרבה דברים יפים בארצם. זו אסתטיקה שמדברת לאנשים מכל מיני סוגים". 
 
 
 
פייר, לא יכולים לסבול: "שהמצב הביטחוני ביפו גורם לאנשים להירתע מלהגיע, ולא בצדק, כי יפו מאוד רגועה".
 
למי היינו מאפשרים לנהל את החנות במקומנו: "לקוקו שאנל, שנטלי מושפעת ממנה במשך כל חייה והיא גם קניינית גדולה שלה עוד מהתקופה שבה הייתה סטודנטית והוציאה על המוצרים שלה את כל המשכורות שלה".
 
החלום שלנו הוא שהחנות: "תישאר אינטימית, פינת חמד עם טאץ' יוקרתי שמביא בשורה, ולא תהפוך לרשת ענקית. גם אם כל הבית הוא איקאה, אנחנו מאחלים לכל אחד שיהיה בו פריט אחד שלנו".
 
 
 
 
 
גם לכם יש חנות קונספט לעיצוב קטנה ומטריפה? כתבו לנו ואולי נבוא לבקר 
 
 

רוצים להמשיך לטייל בחנויות עיצוב קטנות?
 
 

 

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

יעל שביט – המעצבת ששמה את השלמות במרכז


יעל שביט תמיד חלמה להתפרסם בזכות תחום העיסוק שלה – והיום היא באמת נחשבת לאחת ממעצבות הפנים המובילות והמוכרות בארץ

מעצבים מעניינים

יפעת אברמסון – המעצבת שחיה את החלום


מאז שהיא זוכרת את עצמה, יפעת אברמסון רצתה להיות מעצבת פנים. היום, אחרי שלמדה והתמחתה בתחום, היא מנהלת סטודיו בוטיק לעיצוב, ומגשימה חלומות גם עבור אנשים אחרים

מעצבים מעניינים

גלית בלוריאן – המעצבת שבאה להשאיר חותם


ברגע שבו גלית בלוריאן נחשפה לתחום האדריכלות, היא הבינה שזה מה שהיא רוצה לעשות. "החלום שלי הוא לעזור לאנשים להפוך ארבעה קירות לבית"

מעצבים מעניינים

בדרך שלה: המורשת של זאהה חדיד


חמש שנים עברו מאז פטירתה הפתאומית של זאהה חדיד, אבל הפרויקטים שהיא תכננה עוד ממשיכים להיבנות ולהפתיע את עולם האדריכלות

תגובות

נראה יפה ומיוחד
נראה יפה ומיוחד

מהמם ומיוחד מאוד! שאו ברכה והצלחה!

כתיבת תגובה