כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מעצבים מעניינים  //  רגע לפני הסוף

רגע לפני הסוף

מנהלת פורום עיצוב פנים שלנו, מעצבת הפנים נורית גפן, מספרת על שלב הגמר ומעניקה עצות מנסיונה העשיר

מאת: נורית גפן, מנהלת פורום עיצוב פנים צילום: שי בן אפרים


יש לכם עוד שאלות לנורית? אל תהססו לפנות לפורום עיצוב פנים שלנו.

בשעה טובה ומוצלחת הבניה הסתיימה, והבית הגיע לישורת האחרונה. חודשים של תכנון, התלבטויות ורכישות חלפו והגיע השלב המכריע לו ציפיתם כל כך – שלב האספקות וההתקנות, שלב הפיניש של הבית.

גם כאן לתכנון חשיבות מכריעה – סדר התקנות לא נכון בבית יפגע בהתקדמות, יפגע בפריטים שחלקם פגיע מאוד, ויגרום לנזקים ולמפח נפש.

השלב הזה נעשה לרוב תחת לחץ של זמן, כי הרי כל העיכובים הסתכמו והגיעו לרגע זה בו חייבים לפנות את הבית הקודם. גם התקציב מוצה עד תום. מי זוכר את עצותי ונסיונותי לשכנע להשאיר תקציב לגופי תאורה ואביזרים, כדי שהבית יולבש כמו שצריך וכל עבודת התכנון והבצוע יקבלו את מגע הקסם, שהופך בניין לבית של ממש.

מרחק הזמן ממועד ההזמנות מוסיף אף הוא רכיב של הפתעה בעת האספקה, לא תמיד זוכרים בדיוק מה שנבחר וגרוע מזה לא תמיד האספקות הן באיכות שהובטחה.

ההתקנות בבית נעשות בשלבים, וגם אם מגיע לדוגמה מטבח מושלם, לא תמיד הוא יראה כך בהעדר התמונה הכוללת. הוסיפו לכך את הציפיות הגבוהות וההתשה של תהליך הבניה ותקבלו מתכון ברור לאכזבה..

אז ראשית, התאזרו בסבלנות ואורך רוח ושנית נהלו את התהליך נכון ואל תאיצו אותו. גם כניסה מוקדמת לבית תוסיף קושי, ואם ניתן, האריכו את התקופה ותנו לבית להסתיים כמו שצריך. כל איש מקצוע שיכנס לביתכם לאחר המעבר לבית יפריע לכם יותר.

אז איך עושים את זה נכון?
1. תאמו את זמני האספקה. ראשית תאמו מראש את כל זמני האספקה. עיכוב של אחד יגרור שרשרת עיכובים.

2. קודם כל ארונות (ושימו לב לפרקט). ראשונים יגיעו ארונות המטבח וארונות האמבטיה ואם ניתן, ארונות הקיר. אם במטבח או בחדרים יש רצפת עץ, היא כמובן תקדים אך תכוסה בלוחות גבס למניעת שריטות. את חזיתות הארונות יש לכסות על מנת להגן עליהם בהמשך התהליך בו הבית עמוס בעלי מקצוע וכלי עבודה.

3. כלים סניטריים ומשטחים במטבח ובאמבטיה. רק לאחר התקנת ארונות המטבח והאמבטיה ניתן למדוד ולספק את המשטחים במטבח ובחדרי הרחצה, אז יגיע האינסטלטור לחבור כיורים ברזים מדיח ולהתקנת האסלות (כדי שאתם תהיו היחידים להשתמש בהם). זה השלב להזמין מדידה של מראות ומקלחונים, ולהתקין אביזרי תליה בחדרי האמבטיה.

4. דלתות פנים (ושימו לב לרצפה). רק לאחר התקנת הפרקט ניתן להתקין דלתות פנים. אנשי הפרקט ישובו בשנית לאחר התקנת כל הארונות והדלתות להשלמת הפנלים. רצפת אבן יש ללטש כשהבית נקי ורק צוות המלטשים עובד בבית ללא הפרעה.

5. תאורה. כדאי להמתין עם התקנת גופי התאורה לאחר המעבר לבית למניעת שבירה בעת ההעברה.

6. וילונות. גם וילונות יותקנו בסוף כשהבית אוכלס (למעט וילונות האפלה אם ישנם, כדי שהלילה הראשון בבית לא יסתיים מוקדם מהצפוי)

7. תיקוני צבע. אחרון יש להזמין את הצבעי לתקוני צבע בקרות, ובמיוחד לסתימת חורים ולגימור מושלם אחרי התקנת גופי התאורה. אל תשכחו שדוקא שם מתרכז האור ויודגשו כל המקומות שלא תוקנו כראוי.

חשוב: למרות שהגעה לשלמות היא כמעט בלתי אפשרית, כדאי לזכור שדברים שנבחרו בחדרי תצוגה וקטלוגים נראים בשטח אחרת (לפעמים אפילו טוב יותר), אבל מנגד אסור גם לוותר ויש לגייס כוחות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. לא פעם אני עומדת מול לקוחות שעייפו ורוצים לסיים את הבית במהירות, ומבקשת רק עוד קצת זמן ורק עוד מעט התעקשות, כי דברים שלא יעשו עכשיו לא יעשו לעולם.

עם הרבה תכנון ואורך רוח יגיע הבית להשלמה כפי שראוי לו וכפי שראוי במיוחד לדייריו.

יש לכם עוד שאלות לנורית? אל תהססו לפנות לפורום עיצוב פנים שלנו.

עוד בנושא

מעצבים מעניינים

עליזה כהן – המעצבת שמתחברת לכל חלל


בתור ילדה היא רצתה להיות דיילת אוויר או ממציאה, ובסוף הגיעה לעיצוב פנים – תחום שמשלב מבחינתה את שני החלומות. פגישה עם המעצבת עליזה כהן

מעצבים מעניינים

יעל שביט – המעצבת ששמה את השלמות במרכז


יעל שביט תמיד חלמה להתפרסם בזכות תחום העיסוק שלה – והיום היא באמת נחשבת לאחת ממעצבות הפנים המובילות והמוכרות בארץ

מעצבים מעניינים

יפעת אברמסון – המעצבת שחיה את החלום


מאז שהיא זוכרת את עצמה, יפעת אברמסון רצתה להיות מעצבת פנים. היום, אחרי שלמדה והתמחתה בתחום, היא מנהלת סטודיו בוטיק לעיצוב, ומגשימה חלומות גם עבור אנשים אחרים

מעצבים מעניינים

גלית בלוריאן – המעצבת שבאה להשאיר חותם


ברגע שבו גלית בלוריאן נחשפה לתחום האדריכלות, היא הבינה שזה מה שהיא רוצה לעשות. "החלום שלי הוא לעזור לאנשים להפוך ארבעה קירות לבית"

תגובות

כתיבת תגובה