כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מבנים ציבוריים  //  לילדים בלבד

לילדים בלבד

מבנה משנות החמישים היווה בסיס לתכנון גן פעוטות ייחודי, המחולק לארבע כיתות לגילאי שנה וחצי עד ארבע

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור צילום: עמית גרון


נירית שם טוב, אשת חינוך, חלמה על הקמת מקום ייחודי לילדים בלבד. בחזון החינוכי שלה ראתה נירית מקום מתוכנן בגובה עיניהם של הילדים, מותאם לצרכיהם הפונקציונאליים והנפשיים. מקום, שישרה אווירה נינוחה, אסתטיקה, ותפיסת חלל, המאפשר לילדים תנועה חופשית ונוחה, אך גם פינות אינטימיות בעלות עניין ומעוררות סקרנות.

הנתונים הבסיסים היו: מבנה צנוע וקטן משנות החמישים, הניצב על שטח של דונם בשכונת מורשה שברמת השרון.
היעדים, שניצבו מול האדריכלים היו: להרחיב את המבנה, תוך שמירה על פשטות וניקיון צורני, ולשלב  אותו בנוף הסביבתי של השכונה הוותיקה, כשהוא חף מראוותנות ומניקור עיניים. כך תוכנן מבנה מזמין, מואר, חדיש ומעודכן טכנולוגית, אך ב"טעם של פעם". חלוקת החללים בפנים הותאמה לפעילויות הכיתות לפי צרכים יומיומיים ואירועים משותפים לכל הכיתות, לאורחים המוזמנים בחגים ולאירועים מיוחדים של הגן.

חלל הגן מעוצב כזירת משחקים מלאה גירויים, מאתגרת, מפעילה את הדמיון, ומאפשרת לילד לבדוק גבולות ולהתנסות

במרכז הגן, שהוא גם קו התפר בין המבנה הישן לתוספת החדשה, יש חלל גדול רב תכליתי וממנו יציאה לרחבת סיפון עץ )דק( חיצוני. ארבע כיתות מקיפות את החלל המרכזי, כשלכל אחת מהן יציאה ישירה לחצר קטנה, שהיא למעשה חלק מהחצר ההיקפית, הסובבת את הגן.
שרית שני חי, מעצבת חדרי ילדים מזה 51 שנים, ראתה בעיצוב הגן אתגר גדול והזדמנות ליישם את התמחותה בעיצוב מבנה ציבורי, שמיועד לילדים רבים.

"התייחסותי העיצובית לחלל הגן היא כזירת משחקית, מלאה גירויים, מאתגרת, מפעילה את הדמיון ומאפשרת לילד לבדוק גבולות ולהתנסות" מסבירה שרית את משנתה, "את שנות הילדות יש לחגוג תוך מתן כבוד לילד, הצבתו במרכז, תוך התחשבות בצרכיו. וזאת על ידי ראיית הדברים בגובה עיניו של הילד, הן במובן ארגונומטרי והן במובן המטפורי, כלומר לחשוב כמו ילד.

היא מילאה את החללים בתוכן, שהותאם לדרישות החינוכיות של נירית שם טוב: חלל הכניסה, שהוא הלובי המרכזי, משמש כמקום מפגש, אזור האכלה והפעלת חוגים בליווי פסנתר. בספריה, יש מעגל קריאה, העשוי מכורסאות ילדים מרופדות סקאי, ובמרכזו שולחן עגול. מכונית עץ גדולת ממדים משמשת גורם משחקי פיסולי.

עיצוב נעשה תוך התחשבות מלאה בצרכי הילדים ומנקודת מבטם. הוא פונה לצד הפונקציונאלי ולצד הרוחני של הקניית ערכים וחוויות

בחדר היצירה הצמוד יש ארונות אחסון בעלי ידיות עץ מגולפות ביד בצורת כלי עבודה, שולחנות פורמייקה מאורכים וספסלים תואמים.
בחדר ה"ג'ימבורי" הצמוד משטחים ורהיטים רכים. במסדרונות המובילים לחדרי הכיתות יש לכל אחד מהילדים ארונית מעוטרת בספרה אדומה.
כל אחת מארבע הכיתות מוקדשת לנושא, שמוגדר על ידי דלתות הארונות, המיועדים לאחסון המזרונים לשעת השינה:

בחדר הים מעוצב הארון כצוללת עם צהרים מעוגלים, כוננית הצעצועים נראית כמגדלור, הדומי דגים מכתרים סירת מפרש רכה ומשוטים, ולידה שזלונג לוויתן עם פרצוף מחייך. לא נפקד מקומה של סוכת המציל, פיראטים ומלחים. לוחות השעם לתליית יצירות הילדים מעוטרים במוטיבים של צוללנים.

על אף מראהו העשיר של הגן הכתיבו שיקולי התקציב שימוש בחומרים חזקים, יציבים אך לא בהכרח יקרים

חדר התחבורה  מיועד לשכבת הגיל הבוגרת. הארון עשוי כאוטובוס. מתוך ספריית צעצועים גיאומטרית נשלף שולחן טואלט עם מראה, ולוחות השעם מעוטרים במוטיבים של רכבות.

חדר טבע מיועד לשכבת הגיל הקטנה ביותר. חזית הארונות מעוטרת בעצי תפוחים, במרכז החדר מבנה, שעוצב כמשק, חווה וסביבו הדומי פרחים נמוכים בצבעים ססגוניים וברווזי פוף. לוחות היצירה מעוטרים בדמויות של סנאים מגולפים בעץ.

בחדר ארמונות ביתי הארון מעוצב כטירה, ומשמש רקע לגורמים משחקיים כמו: ארון תחפושות עם מראה גדולה, בית בובות וריהוט ביתי כפינת מטבח, מקרר, תנור, פינת רופא. כל הרהיטים עשויים בעבודת יד משילובי עץ, פורמייקה ואפוקסי.

הגן מאכלס כ- 70 ילדים, המחולקים לארבעה קבוצות. לכל קבוצת גיל כיתת אם, ובמהלך היום מתקיימת רוטציה בין החדרים, המאפשרת לכל הילדים ליהנות מכל הנושאים.

שלושה גוונים עיקריים שולטים בגן, כחול, לבן ואדום. אלה משתלבים בגוון הטבעי של העץ. למיעוט הגוונים כוונה כפולה, ליצור אווירה שמחה, תוך שמירה על רוגע ושקט צורני. הגן משתלב בנוף הסביבתי של השכונה הוותיקה, חף מראוותנות וניקור עיניים, מואר, חדיש ומעודכן טכנולוגית, אך ב"טעם של פעם".

עוד בנושא

עיצוב מבנים ציבוריים

נגרות מעוצבת: מצעצועי ילדים לבתים יוקרתיים


הודות לשיתוף פעולה בין שחר סלע למעצבות פנים, בית הספר הזה הפך לסביבת למידה מעשירה, מפתחת ומלאת אסתטיקה

עיצוב מבנים ציבוריים

עושים עסק: עיצוב חנויות ומתחמים קמעונאיים


בעידן האינטרנט וקניות האונליין, הנראות של החנויות הרגילות מקבלת חשיבות עליונה. חברת 'קורן פתרונות חזותיים' מבינה זאת, ומקימה מתחמים שעושים חשק לזוז מהמחשב

עיצוב מבנים ציבוריים

מעצבים תקווה: עיצוב מבנים מעצימים למען הקהילה


בכוחו של עיצוב לחולל מהפכים משמעותיים והרמוניים לא רק בסביבת מגורים, אלא גם במוסדות ציבור למען הקהילה. בית נוער בפתח תקווה והוסטל לנפגעי נפגש בעפולה ממזגים יחדיו ערכים, שמחה וצמיחה

עיצוב מבנים ציבוריים

בחזרה לביה"ס: החינוך מתחיל בעיצוב


משה בן דוד ותמר קאסוטו הם בעלים של משרד אדריכלות לילדים ונוער המתמחה בעיצוב גני ילדים ובתי ספר, וגם, במקרה, בעל ואישה, וגם מורים בעצמם (נחשו איפה הכירו). "תמיד מדברים על תנאי ההעסקה של המורים, אבל אף פעם לא מדברים על סביבת העבודה שלהם", הם אומרים. תסתכלו איך הם בחרו לעצב חדר מורים, ויש גם הסברו למה

תגובות

כתיבת תגובה