כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מבנים ציבוריים  //  מסע בארץ השכול: על חלקו של העיצוב בזיכרון הלאומי

מסע בארץ השכול: על חלקו של העיצוב בזיכרון הלאומי

חלק משמעותי מהנצחת הנופלים הוא בעיצוב אנדרטה שתחבר את המבקרים בה אל הסיפור האנושי. מסע בין שש אנדרטאות שמציגות אדריכלות שמצליחה לעמוד באתגר

מאת: טל אברמוביץ' צילום:


 

בארץ שיודעת שכול שלא מסתיים טבעי שיוקמו גם לא מעט אתרי זיכרון להנצחת אלו שנפלו, ובאמת יש לנו כאן לא מעט אנדרטאות לציון ואזכור אירועים שונים בהיסטוריה ההגנתית-לאומית של ישראל. חלק מההנצחות מסתיימות בגל אבנים פשוט אבל חלקן מייצרות מבנים ארכיטקטוניים מרשימים בפני עצמם. 

 
בין אם הן משמשות להנצחת חייל בודד או את חלליה של חטיבה או יחידה שלמה, מציגות האנדרטאות הללו סגנון עיצובי מובהק ומאחוריו מסר או סיפור על האסון שהתרחש גם החומרים מהם הן עשויות בדרך כלל, כמו אבני גיר או סלעים, מסמלים חוזק או גבורה. הצטרפו אלינו לביקור בשש אנדרטאות שמצליחות גם להנציח את הנופלים וגם להעביר מסר אדריכלי:
 
 
אנדרטה לזכר נופלי השייטת: זכרון מתחת למים

כדי לבקר בכל חלקי האנדרטה הזו, שהוקמה לזכרם של הנופלים באסון השייטת בלבנון, תאלצו להצטייד במכלי גז וחליפות צלילה פשוט כי חלקה העיקרי ממוקם שלושים מטרים מתחת לפני הים, מול החוף בישוב שבי ציון. האנדרטה התת ימית משמשת כיום כאתר צלילה, בו ניתן לצפות בספינת סטי"ל ישנה בשם אח"י כידון שהוטבעה בשנת 1999 אחרי שיצאה משימוש ועליה מוקמו 12 כיסאות עם שמותיהם של חללי האסון. מי שלא יוכל לצלול יוכל להתרשם מחלק אחר של אותו אתר ומאנדרטה נוספת שהוקמה על חוף הים ומציגה שניים עשר עמודי סלע שנשענים זה על זה, כרמז לאחוות הלוחמים שנפלו באסון.
 

(צילום: אבישי טייכר, cc-by-sa 2.5)
 

(צילום מסך)
 
 
אנדרטת אסון המסוקים: מים וסלעים מזכירים את הנופלים

73 לוחמים איבדה המדינה באסון התעופה שזכה לכינוי "אסון המסוקים" והאנדרטה שממוקמת בסמוך לבית העלמין של קיבוץ דפנה בו ארע האסון מנסה להעביר את תחושת האובדן הנוראה שמתלווה לטרגדיה. האנדרטה מורכבת מסלעי גיר ובריכות מים עומדים שנועדו לסמל את האומץ והחוזק של החיילים שקיפחו את חייהם באסון. כאמור, במרכז המקום ניצבת בריכת מים עגולה ובתוכה חקוקים שמות 73 הנספים, ומסביבה שבילים שמרכיבים יחד ציור של מסוק ועליהם 73 אבני גיר בגובה אדם. 
 

(צילום: אילנה שקולניק)
 
אנדרטת אוגדת הפלדה: עוצמת הבטון

האנדרטה האדירה הזו, שנוצרה על ידי אדריכל ישראל גודוביץ' במלאת עשור למלחמת יום כיפור, מנציחה את 174 חיילי אוגדת הפלדה שנפלו באותה מלחמה. האנדרטה הוקמה בעיר ימית שבסיני בתקופה בה ישראל שלטה בחצי האי, אך עם פינוי סיני לאחר הסכם השלום עם מצריים, היא פורקה עד היסוד והוקמה מחדש במיקומה הנוכחי לצד כביש 232 שבחבל שלום. במרכזה של האנדרטה, שמשתרעת על שטח של 15 דונם, ניצב מגדל תצפית בגובה 25 מטרים שבנוי מחמישה חצאי גלילים עשויים בטון חשוף ובראשו מרפסת ממנה ניתן להשקיף על הסביבה. את המגדל סובבים 400 עמודי בטון נוספים, עליהם ממוקמים חלקי רכבי שריון או כלי נשק ממתכת שמסמלים את עמוד האש ההולך לפני המחנה.
 

(צילום: אבישי טייכר)
 
אנדרטת חטיבת הנגב: לזכר משחררי הנגב

במעלה גבעה מעל לבאר שבע יצר הפסל דני קרוון אנדרטת הנצחה  מרשימה לזכר 324 לוחמי חטיבת הנגב שנפלו במלחמת יום העצמאות. העיצוב הייחודי שלה, שמשווה לה מראה של בסיס צבאי נטוש, מחזיר את מי שמבקר בה חזרה בזמן לתקופת מבצע "יואב" בו שחררו חיילי החטיבה את הנגב וכבשו בחזרה את באר שבע. מסביב למבנה מגדל שמירה מנוקב מפגזים בגובה חמישים מטרים ניצבים 18 מבני בטון חשוף בגוון אפרפר וקיר שעליו חרוטים משפטי חיבה לנגב. 
 
 
אנדרטת מצודת יואב: משולשים ובטון

למרות שהיא קרויה על שמו של חייל אחד – הלוחם יצחק דובנו (ששם הצופן שלו היה יואב) שנפל במלחמת העצמאות, האנדרטה מנציחה 774 חללים מחטיבת גבעתי. האתר, שנבנה על ידי יחיאל ערב, נראה ממש כמו מצודה בזכות שני משולשי בטון גדולים שניצבים זה אל זה, כאשר ביניהם משולש נוסף שראשו קטום, ועל חזיתו סמלי כל יחידות החטיבה. בקדמת האנדרטה מוצב מעמד להנחת נר זיכרון עשוי אבן ולצידו מונף דגל ישראל. מבנה משטרת עיראק סווידאן שנכבש מידי המצרים במלחמת העצמאות ניצב כאן גם הוא ונראה כמו מבנה אפל, שטוח ואופקי שעומד בניגוד גמור אל מול קירות ההנצחה הגבוהים והבהירים, תכנון שמסמל עוד יותר את חוזק הלוחמים. 
 

(צילום: Math Knight)
 
אנדרטת דגל הדיו: הנצחה של תמונה

בשונה מרוב אתרי הזיכרון הממלכתיים בארץ, דווקא האנדרטה הזו זוכה ללא מעט מבקרים בימות השנה ולא רק ביום הזכרון, פשוט כי היא ממוקם ממש ליד הקניון המרכזי של העיר אילת. קל להניח שרוב האנשים שחולפים לידה לא בהכרח מבינים שמאחורי העיצוב המרשים עומד סיפור של גבורה. האנדרטה מורכבת מפסל מתכת ואף מבנה ארכיוני של משטרת אום אל רשרש שעמדה כאן לפני העיר אילת, ומנציחה רגע אחד שנתפס בזיכרון הקולקטיבי כניצחון הציוני במלחמת העצמאות- הנפת דגל דיו מאולתר לאחר כיבוש העיר על ידי לוחמי חטיבת הנגב. הפסל, אשר נעשה על סמך תמונה שצולמה במאורע ההיסטורי על ידי הלוחם מיכה פרי, מהווה זיכרון אחרון לרגע ההוא, ואמנם מציגה תעתיק של תמונה אך תכנון שמשאיר לא מעט רושם על המבקר.
 

(צילום: ויקפדיה)
  

עוד בנושא

עיצוב מבנים ציבוריים

נגרות מעוצבת: מצעצועי ילדים לבתים יוקרתיים


הודות לשיתוף פעולה בין שחר סלע למעצבות פנים, בית הספר הזה הפך לסביבת למידה מעשירה, מפתחת ומלאת אסתטיקה

עיצוב מבנים ציבוריים

עושים עסק: עיצוב חנויות ומתחמים קמעונאיים


בעידן האינטרנט וקניות האונליין, הנראות של החנויות הרגילות מקבלת חשיבות עליונה. חברת 'קורן פתרונות חזותיים' מבינה זאת, ומקימה מתחמים שעושים חשק לזוז מהמחשב

עיצוב מבנים ציבוריים

מעצבים תקווה: עיצוב מבנים מעצימים למען הקהילה


בכוחו של עיצוב לחולל מהפכים משמעותיים והרמוניים לא רק בסביבת מגורים, אלא גם במוסדות ציבור למען הקהילה. בית נוער בפתח תקווה והוסטל לנפגעי נפגש בעפולה ממזגים יחדיו ערכים, שמחה וצמיחה

עיצוב מבנים ציבוריים

בחזרה לביה"ס: החינוך מתחיל בעיצוב


משה בן דוד ותמר קאסוטו הם בעלים של משרד אדריכלות לילדים ונוער המתמחה בעיצוב גני ילדים ובתי ספר, וגם, במקרה, בעל ואישה, וגם מורים בעצמם (נחשו איפה הכירו). "תמיד מדברים על תנאי ההעסקה של המורים, אבל אף פעם לא מדברים על סביבת העבודה שלהם", הם אומרים. תסתכלו איך הם בחרו לעצב חדר מורים, ויש גם הסברו למה

תגובות

כתיבת תגובה