כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מקומות בילוי ופנאי  //  אוכל ותרחישי תאורה

אוכל ותרחישי תאורה

"אנחנו כמעצבים צריכים להתאים את המקום לאוכל המוגש בו ואת הנכנסים למסעדה, יש להעביר למצב צבירה אחר". מיכאל אזולאי

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: יח"צ


כניסתו של מיכאל אזולאי לעולם העיצוב הייתה דרמטית מאוד. למרות אהבתו הגדולה לריקוד ולדרמה, הוא עלה על הבמה לא כשחקן או כרקדן, אלא כבונה וכמייצר של תפאורות. משם הדרך לעיצוב פנים הייתה קצרה. עד מהרה החל אזולאי להתמקד בעיקר בתכנון ובעיצוב של מקומות בילוי, ובהם מסעדות, מועדונים, אולמות נשפים ובתי מלון, וגם עיצוב חנויות, מכוני כושר ובתים פרטיים.

למרות אהבתו הגדולה לריקוד ולדרמה, אזולאי עלה על הבמה לא כשחקן או כרקדן, אלא כבונה וכמייצר של תפאורות

משהו מהבמה נשאר טבוע באזולאי לנצח. כמו ששחקן נכנס בכל פעם לתפקיד אחר, אזולאי, לקראת כל פרויקט חדש, גולש לאווירה המתאימה למקום, מכניס את עצמו לתפקיד האורח ויוצר את הקונספט, שעובר בעזרת יועצים לשלב היישום. ההשראה, שמגיעה אליו מכיוונים בלתי צפויים, מתנקזת בשלב המעשי לתועלתו של הלקוח הסופי. לדעתו של אזולאי, לעיצוב חללים תפקיד משמעותי ביותר בהגברת הנאתו של הלקוח מהמקום שבו בחר לבלות. העיצוב אינו רק תומך במהות של המקום, אלא גם יוצר אותו.

"אנחנו כמעצבים צריכים להתאים את המקום לאוכל המוגש בו  ואת הנכנסים למסעדה, יש להעביר למצב צבירה אחר", מסביר אזולאי. "במקומות בילוי שממוקמים ברחובות סואנים או במרכזים תעשייתיים המעבר בין החוץ לפנים חייב להיות דרסטי ודרמטי".

לסגנון העיצוב של אזולאי אין הגדרה אחת, ומה שמאפיין אותו בעיצוב החללים הוא הטוטליות

לסגנון העיצוב של אזולאי אין הגדרה אחת, ומה שמאפיין אותו בעיצוב החללים הוא הטוטליות. ראשית הוא מתחבר עם בעלי המקום ומבין את רצונם, אך מעבר לזה, והחשוב יותר, הוא רואה לנגד עיניו את הלקוחות שיגיעו לבית הקפה, למסעדה או למלון, מה חשוב לספק להם ואיך העיצוב שייעשה על ידו יעניק להם את מלוא ההנאה מהמקום.

אזולאי מעיד על עצמו שהוא נהנתן, שתמיד יעדיף מלון מיוחד המציע הרבה מעבר למיטה ולארוחת בוקר שגרתית,  ושהמסעדה שיבחר להעביר בה את זמנו הפנוי חייבת להציע לו יותר מהכתוב בתפריט. "כדי סתם להיות שבעים אפשר לקחת טייק אוויי או להכין סנדוויץ' בבית", מדגיש אזולאי את חשיבות העיצוב כגורם משפיע על רמת ההנאה של האורחים במקומות בילוי והנאה.

על אף ביקוריו התכופים במסעדות, בבתי מלון, במועדונים וכדומה, את ההשראה לעיצוביו המיוחדים הוא מקבל במקומות בלתי צפויים,  שיכולים להיות סרט, כמו "עליסה בארץ הפלאות", ספר, הצגה או טיול בטבע. ההשראה הנוחתת עליו, גם אחרי 20 שנים של יצירה, מלווה תמיד בהתרגשות הממשיכה ללוות אותו לאורך כל העשייה.

בכל פרויקט חדש, עם הצגת הקונספט המרכזי נאספים סביב השולחן כל בעלי התפקידים שיכולים לתרום להצלחתו של הפרויקט, אדריכלים העובדים במשרד, מומחי תאורה, גרפיקאים, יועצי קול ועוד. דעותיהם של כולם משוקללות לתוצאה הסופית שמוצגת בפני הלקוח

אזולאי בעל הרעיונות הוא מאמין גדול בשיתופי פעולה. בכל פרויקט חדש, עם הצגת הקונספט המרכזי נאספים סביב השולחן כל בעלי התפקידים שיכולים לתרום להצלחתו של הפרויקט, אדריכלים העובדים במשרד, מומחי תאורה, גרפיקאים, יועצי קול ועוד. דעותיהם של כולם משוקללות לתוצאה הסופית שמוצגת בפני הלקוח, ולרוב מתקבלת אצלו ללא שינויים. אם הלקוח מבקש שינויים הם נעשים בהדרכתם של המומחים.

אחד מהפרמטרים שקובעים את העיצוב במסעדה, זה, מן הסתם סוג האוכל המוגש במקום ורמת המיוחדות שלו, לדוגמא במסעדת שף בה המנות המוגשות הן הדומיננטיות במקום, העיצוב יהיה שקט וישמש כרקע בלבד.(צ'ארלי) במקום שמשנה את אופיו בהתאם לשעות הפעילות בו, הריהוט יהיה דרמטי יותר והפריטים שיבחרו יותאמו לתרחישי תאורה משתנים (פושקין, האומן 17).

גם כשמדובר במסעדות שהן חלק מרשת, משתדל אזולאי להעניק לכול אחת אופי משלה, ולו בזכות העובדה שהאחת ממוקמת בירושלים והשנייה בתל-אביב (ריבר בתל-אביב ובירושלים).
 
מיכאל אזולאי, נהנה מכול רגע של עשייה, ומבטו מופנה לעתיד, לפרויקט הבא ולזה שיבוא אחריו, כי לפי דבריו,"במקצוע העיצוב אין שיאים", אומר אזולאי. "בכול פרויקט מגיעים לשיא חדש, יחד עם זאת תמיד חלמתי לעצב מתחם נופש, הכולל  אלמנטים רבים של אירוח ומסעדנות וגם פרטיות, כפי הנראה שבקרוב חלומי יתגשם".
 

מה שבטוח, אנחנו על אזולאי, עוד נשמע .

 

עוד בנושא

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

תופסים שקט – ביקור במלון הבוטיק VILLA SPACE


מלון הבוטיק VILLA SPACE במושב אמונים מציע חוויית אירוח אחרת ומזמין את האורחים ליהנות מלינה מפנקת, אוכל איכותי וניתוק חיוני מלחצי היומיום

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

בין המשקולות: חדר כושר באווירה אורבנית


עיצוב חדר כושר הוא אתגר לא פשוט, שמצריך חלוקת חלל מדויקת, עמידה בתקנים והרבה מחשבה על חוויות המשתמש. חדר הכושר הזה הצליח לעמוד בכל המשימות והוא אפילו עושה חשק להתאמן

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

המלון שמפגיש בין עבר להווה


בתקופה העות'מנית המבנה הזה שימש כבית המכס. היום ניצב שם מלון סופיה, שמצליח לשלב בין יסודות עתיקים לקו עיצוב עכשווי

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

כפר הנופש שהביא את מקסיקו לאילת


החופש הגדול שוב איתנו, וזה בדיוק הזמן לקבל הצצה לכפר הנופש החדש U SPLASH RESORT של פתאל, שמצליח להיות גם מלון, גם פארק מים, וגם נווה מדבר באווירה מקסיקנית

תגובות

כתיבת תגובה