כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מקומות בילוי ופנאי  //  גורקי בר

גורקי בר

האדריכלים אירנה קרוננברג ואלון ברנוביץ עיצבו בר חושני בשפה עיצובית המבוססת על הפתעות וניגודים

מאת: אריה ברקוביץ' צילום: יהונתן רשליין


בר מקסים הוא גורקי. למרות שמו, אין כוונות ספרותיות מאחורי הבר. הגלגול החדש של מסעדת “פסטלינה” ברחוב אליפלט בדרום תל אביב הוא מועדון חברים המציע בר עשיר. מי שזוכר את “פסטלינה” ובמיוחד את מנות האנטיפסטי שלה, לא יזהה את המקום בעיצובו החדש. האדריכלים אירנה קרוננברג ואלון ברנוביץ חוללו בו שינוי קיצוני המתאים לייעודו הנוכחי.

לאחר תחקיר בברים מקצועיים בניו יורק, הקנו האדריכלים למקום תחושה של דינמיקה משופעת ניגודים, היוצרים זרימה ואינטימיות יחד עם פתרונות יצירתיים לכל הפונקציות שהמקום דורש.

אף על פי שהשטח הפיסי הנתון אינו גדול במיוחד, יש מרחב מחיה נוח המחולק לאזורי ישיבה אינטימיים וכאלה דינמיים יותר. אפקט הגודל מושג דרך מגוון האזורים, הצורות והחומרים, שלפעמים מצטרף אליהם אלמנט הגובה. השפה העיצובית הרווחת היא של יצירת הפתעות וניגודים: עגול וזוויתי, גבוה ונמוך, מתכתי ורך. כל אלה מעניקים למקום אופי ייחודי.

הבר, שהוא לבו של "גורקי", הוא גם מרכז החזון העיצובי של האדריכלים. צורתו היא של מלבן ארוך והישיבה סביבו מאפשרת זוויות ראייה שונות של החלל והמתרחש בו

הבר, שהוא לבו של “גורקי”, הוא גם מרכז החזון העיצובי של האדריכלים. צורתו היא של מלבן ארוך והישיבה סביבו מאפשרת זוויות ראייה שונות של החלל והמתרחש בו. הבדלי הגובה שנוצרו עקב צורת המבנה לא הוסתרו במכוון ומשמשים את האדריכלים ליצירת מתח ודינמיקה סביב הבר. כמו כן הם מסייעים לחלוקת החלל לאזורים בעלי אווירה עצמאית. להדגשת החלוקה והאזורים השונים משמשת התאורה הדרמטית, המאירה את החללים כלפי מעלה.

לכאורה, הצבעוניות הכהה של המקום, קירות ועמודים בגוון משי מתכתי, הממדים הקטנים של החלל והמסות הכבדות של המבנה היו אמורים להעיק. אלא שהאדריכלים פתרו את הבעיה בדרך אסתטית ויעילה. המסות כמו צפות על גבי משטחי אור המרחפים באוויר, מה שיוצר תחושה אוורירית וקלילה. הבר על כל כובד משקלו מונח על גבי משטח אור. אל תחושת הריחוף של הבר מצטרף מדף המשקאות התלוי מעליו. גם כאן, למרות המשקל העצום של המדף על תכולתו – יותר מטון – הוא נראה קליל, שכן הוא תפוס בנקודות אחיזה בלתי נראות.
מפגש מעניין אחר בין חומרים אפשר לראות בבר המשני הקטן יותר. בר העץ פוגש מראה צרה בחיבור לקיר, מפגש המקנה לו תחושת המשכיות אין-סופית, בעוד שקצהו רגל עץ נשית וחטובה מקבעת את מעמדו בחלל.

גופי תאורה דמויי כוסות עם להבת נר מהבהבת, המונחים בתוך נישות קטנות בקיר, מאירים רכות את הדרך. בקצה המעבר אריג קטיפה חוצץ בין עולם היום לעולם הלילה

בר מבוסס בדרך כלל על יצירת עולם מנוגד לחיי היום יום: מסתורי, חושני, קסום, עמום ורב ממדי. האדריכלים שהיו מודעים לצורך הזה חברו למתכנן התאורה רן טרוים ממשרד LTK, ששב באותה עת מניו יורק בה עבד כמה שנים ולחברת MORE AUDIO, האחראית לסאונד המחשמל המקבל את פני המבלים כבר בכניסה. הבאים מהלכים בשרוול צר הבנוי מקירות בצבע כהה שמתעגלים ברכות פנימה.
גופי תאורה דמויי כוסות עם להבת נר מהבהבת, המונחים בתוך נישות קטנות בקיר, מאירים רכות את הדרך. בקצה המעבר אריג קטיפה חוצץ בין עולם היום לעולם הלילה. מעברו השני נחשף הבר, שאשליה אופטית הנעזרת במראה ענקית הנשענת על קיר בקצהו הנגדי של החלל, מכפילה את עומקו.

הישיבה נחלקת לכמה אזורים ובמרכזם הבר. כל אחת מצלעותיו מהווה אזור ישיבה עצמאי בעל אופי ייחודי. מסביב, ולאורך קירות החלל, אזור ישיבה נמוך ומרופד המחולק לפינות ישיבה על ידי משענות גב גבוהות הסוגרות סביבה אינטימית ואקוסטית. עוד צמודים לקירות כמה מקומות ישיבה סביב שולחנות אור גבוהים ובר קטן היוצר פינה אינטימית למספר מצומצם של אורחים.

ישיבה ממושכת סביב בר מובילה באופן טבעי לנעיצת מבטים ממושכים לעבר חלל המועדון. כדי לשעשע את העין המשוטטת, יצרו האדריכלים מגוון אטרקציות: מתוך המראה שעל הקיר הקיצוני מוקרנים סרטים וקטעי אנימציה על מסך שטוח שמותקן מעל הבר. הקירות הגבוהים של המועדון חולקו לצורות גיאומטריות בולטות המאפשרות הבדלי טקסטורה ובמקומות מסוימים הדבר מנוצל ליצירת חריצים שבהם מונחים גופי תאורה כמו אלה שבכניסה, דמויי להבת נר טבעית, המקנים תחושה חושנית.

גורקי הוא אחדות של ניגודים. למרות מגוון החומרים והצורות, ואולי בזכותם, יש במקום אווירה של "מועדון" שאפשר להיפגש בו לשיחה או סתם לשבת על הבר ולזרום אל תוך הלילה

תשומת לב ניתנה גם לאזור השירותים, המעוצב בגורקי כיחידה עצמאית, נפרדת מהאזור המרכזי. צורתו הכללית עגולה. במרכז – לובי קטן ועגול ובו פוף עגול להמתנה ודלתות שכמעט אי אפשר לזהותן מאחר שהן כמו מתמזגות בקירות. הצבע הכהה יוצר אינטימיות ושקט; רק LCD מרצדים בפינה אחת ויוצרים את הקשר עם המציאות בחלל הגדול. אותם מסכים מופיעים גם בתוך בתי השימוש ומעבירים בשלט רחוק את סצינת הבר.

גורקי הוא אחדות של ניגודים. למרות מגוון החומרים והצורות, ואולי בזכותם, יש במקום אווירה של “מועדון” שאפשר להיפגש בו לשיחה או סתם לשבת על הבר ולזרום אל תוך הלילה.

עוד בנושא

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

תופסים שקט – ביקור במלון הבוטיק VILLA SPACE


מלון הבוטיק VILLA SPACE במושב אמונים מציע חוויית אירוח אחרת ומזמין את האורחים ליהנות מלינה מפנקת, אוכל איכותי וניתוק חיוני מלחצי היומיום

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

בין המשקולות: חדר כושר באווירה אורבנית


עיצוב חדר כושר הוא אתגר לא פשוט, שמצריך חלוקת חלל מדויקת, עמידה בתקנים והרבה מחשבה על חוויות המשתמש. חדר הכושר הזה הצליח לעמוד בכל המשימות והוא אפילו עושה חשק להתאמן

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

המלון שמפגיש בין עבר להווה


בתקופה העות'מנית המבנה הזה שימש כבית המכס. היום ניצב שם מלון סופיה, שמצליח לשלב בין יסודות עתיקים לקו עיצוב עכשווי

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

כפר הנופש שהביא את מקסיקו לאילת


החופש הגדול שוב איתנו, וזה בדיוק הזמן לקבל הצצה לכפר הנופש החדש U SPLASH RESORT של פתאל, שמצליח להיות גם מלון, גם פארק מים, וגם נווה מדבר באווירה מקסיקנית

תגובות

כתיבת תגובה