כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מקומות בילוי ופנאי  //  הבר הכי COOL בעולם

הבר הכי COOL בעולם

קר בסטוקהולם, אבל בתוך בר הקרח קר עוד יותר. רשמים מחוויה קפואה במיוחד

מאת: איילת הלל צילום:


בסטוקהולם חזרו לא כבר אל עידן הקרח. באחד ביוני 2002 נפתח במרכז העיר בר הקרח הראשון בעולם, Ice Bar, הפתוח כל ימות השנה. כשבחוץ בסביבות מינוס 10 מעלות, קרח הוא לא בדיוק משאת נפש, אבל קשה לדחות הצעה להרפתקה קפואה.

עטופים בפונצ'ו תרמי (עשוי מחומר דק המבודד ואוגר חום) הוזמנו להיכנס דרך הדלת הכפולה של בר הקרח. צליליה הנעימים של זמרת לאפית חיממו את האווירה. בפנים, לאורך בר ארוך עשוי קרח, הגישה ברמנית חסינת קור קוקטיילים בכוסות מקרח. בחלל הבר התקבצו מבקרים סביב שולחנות חצובים מקרח וטעמו מהחוויה הקרה. בר מקרח אינו המצאה של עיר הבירה השוודית. בעשור האחרון היו ברים רבים, עשויים קרח מנהר הטורנה שבצפון המדינה, ליצוא מתפתח של מלון הקרח ב-Jukkasjarvi. גם מסע הפרסום של "אופק-תקשורת" (חברת תקשורת ישראלית) השתמש במוטיבים של בר קרח בניסיון להמחיש עולם אחר. "אולם, אנו הראשונים בעולם המפעילים בר קרח קבוע הפתוח כל ימות השנה", טוען אכנר סודר, מיוזמי הרעיון. הבר, העשוי מ-20 טונות של קרח צלול מנהר הטורנה, נשמר בטמפרטורה של מינוס 5-6 מעלות במשך כל ימות השנה.

ראשיתו של הרעיון ב-1989, בביקורו של אמן קרח יפאני ב-Jukkasjarvi ובתערוכת פסלי הקרח שהתקיימה שם. באביב 1990 הוקמה גלריית אמנות בתוך איגלו גלילי על נהר טורנה הקפוא. 60 המטרים הרבועים של הגלריה הקפואה משכו לאזור לראשונה מאות מבקרים.
הצלחת ה-"Artic Hall" הולידה את הרעיון של מלון הקרח. במשך 13 שנות קיומו צמח הפרויקט למלון של 5000 מ"ר ובו 60 חדרים מעוצבים מ-30 אלף טונות שלג ו-4,000 טונות קרח הנחצבים כל שנה מהנהר הקפוא. בשנה האחרונה, בנוסף לקולנוע הקרח, הבר, הגלריה וכנסיית הקרח הקסומה, הוקם ה-Ice Globe Theatre – שלוחה של תיאטרון הגלוב השייקספירי מלונדון.

 "המתנה הזמנית של הטבע מאפשרת לנו להתנסות בצורה, במרחב ובטכניקה כל שנה מחדש. כמו פתותי שלג, אין שני מלונות קרח זהים. חלקים של המלון שאיננו מרוצים מהם יוחזרו לנהר וייבנו בשנה הבאה בגרסה מוצלחת יותר. מהנהר בא הקרח ולנהר ישוב, משאיר מאחוריו רק זיכרונות"

לקראת סוף אפריל מתחיל חום השמש לתת אותותיו בנהר. חלק מהפסלים והעמודים מאוחסנים במקפיא ענקי במרכז האמנות של מלון הקרח. השאר נמס חזרה לנהר ובסוף אוקטובר מוקם מחדש. "המתנה הזמנית של הטבע מאפשרת לנו להתנסות בצורה, במרחב ובטכניקה כל שנה מחדש. כמו פתותי שלג, אין שני מלונות קרח זהים. חלקים של המלון שאיננו מרוצים מהם יוחזרו לנהר וייבנו בשנה הבאה בגרסה מוצלחת יותר. מהנהר בא הקרח ולנהר ישוב, משאיר מאחוריו רק זיכרונות", אומר ארנה ברג, המנהל האמנותי של המלון.

הסיטואציה הכלואה בין קירות הקרח מנתקת את המבקרים מהאווירה העסקית הסואנת בחוץ, אולם הם נותרים חשופים למבטים תמהים של עוברי אורח. הכי קרוב למה שמרגיש דג באקווריום, כנראה

בר הקרח שבמרכז סטוקהולם הוא פרי של שיתוף פעולה עם אנשי מלון הקרח. "מה שמניע אותנו הוא רצון לבטא את מה שמייחד את הנורדי, ומה מתאים יותר מקרח", ציין לארס פיל, ממעצבי המלון. פיל, בשיתוף עם אייק לארסון וארנה ברג, אדריכלי המלון, אחראים לעיצובו הייחודי של הבר. "כל מי שחווה יום חורפי במלון הקרח יודע שהתאורה הפנימית עוברת שינויים תמידיים בעקבות קרני האור העדינים של חוג הקוטב", אומר פיל. "דרכו הייחודית של הקרח לפזר את האור היא תופעה מרתקת שניסינו לתעד בבר". הסוד, מתברר, הוא שילוב של סיב אופטי עדין בין לבני הקרח.

הסיטואציה הכלואה בין קירות הקרח מנתקת את המבקרים מהאווירה העסקית הסואנת בחוץ, אולם הם נותרים חשופים למבטים תמהים של עוברי אורח. הכי קרוב למה שמרגיש דג באקווריום, כנראה. המצב המביך יוצר סולידריות בין יושבי הבר. החוויה הקפואה לא משאירה את המבקר אדיש לנוכח יכולתו המופלאה של הטבע לשנות מצבי צבירה, להפוך נוזל לבית, רהיט וכלי קיבול.

עוד בנושא

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

כפר הנופש שהביא את מקסיקו לאילת


החופש הגדול שוב איתנו, וזה בדיוק הזמן לקבל הצצה לכפר הנופש החדש U SPLASH RESORT של פתאל, שמצליח להיות גם מלון, גם פארק מים, וגם נווה מדבר באווירה מקסיקנית

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

מכוונים את הזרקור: היכרות עם המעצב גיא סירוטה


סביר להניח שכבר יצא לכם לאכול במסעדה שהוא עיצב או לקנות בחנות שהוא תכנן. עכשיו זה הזמן שתכירו את המעצב גיא סירוטה

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

מלון Artist: השילוב המושלם בין נופש לאמנות ישראלית


מלון בוטיק חדש ומסקרן נפתח בעיר תל אביב, ומציע הצצה לסצנת האמנות בענפה בעיר. המלון מוקדש לאמנות ישראלית מקורית, ומשלב בעיצובו יצירות של מיטב האמנים המקומיים

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

נאמן למקור: מלון הבוטיק בכר האוס נותן חווית אירוח תל אביבית שונה


עם מבנה היסטורי, מיקום מנצח, חדרים יוקרתיים, ועיצוב שמכבד את העבר – מלון הבוטיק בכר האוס מחזיר אותנו לתל אביב של שנות העשרים בדרך הכי עכשווית שיש

תגובות

כתיבת תגובה