כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב מקומות בילוי ופנאי  //  צו פיוס נשי

צו פיוס נשי

על רעיון כזה אומרים, בדיעבד, "איך לא חשבו על כך קודם" – מקווה הטהרה הראשון בעולם, שהוא גם ספא

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: עמית גרון


נושא היופי והאסתטיקה במשפחה, על איסוריו והיתריו, מופקד בידיה של האישה  במשפחה. היא זו, שדואגת למראה הבית, עורכת שולחן חג ושבת, מקפידה על לבושם של בעלה וילדיה, ואחת לחודש מצווה בטבילה במקווה. קודמות לטבילה הכנות, אותן אפשר להפוך לחוויה מענגת, מפנקת וממלאת מצברים, שנשים עסוקות, דתיות או חילוניות זקוקות לה כל כך.

שמרית קליין, בת למשפחה דתית, סיימה לימודי משפטים. בהמשכם נצרה בקרבה רעיון של מקווה טהרה משולב בספא, מכון יופי ומרכז פינוקים לנשים בלבד. רעיון כזה הוא מסוג הדברים, שאומרים עליהם בדיעבד, "איך לא חשבו על כך קודם" אבל העובדה היא, שזה מקווה הטהרה הראשון בעולם, שעונה על כל אפשרויות הטיפול בנשים במעגלי חיים שונים, החל מגיל ההתבגרות, דרך המעבר לנישואין, אימהות ועד גיל בגרות האישה, כשמצוות רבות משמעות כבר מאחוריה.

הנשים ביהדות עסוקות שעות רבות בדאגה לבית ולמשפחה, ובתוקף אמונתן הן גם מצוות אחת לחודש לדאוג לעצמן

בחלומה ראתה שמרית את המקווה – ספא כמקום מפגש טעון רגשות וריגושים בין נשים דתיות לחילוניות, בין אלה, שביקרו אולי במקווה טהרה ביום חתונתן, ובין הפוקדות את המקווה אחת לחודש 12 פעמים בשנה. מקום שיכול לקרב וליצור שפה שיש בה מידות שוות של קדושה וחולין, רוחניות וארציות, מסורת עתיקת יומין מול תמורות חיים וזמן.

הגשמת החלום התאפשרה בסיועה של אסתר המלי, שאהבה מאד את הרעיון, והחליטה לממן את הקמתו ותפעולו. אסתר, שהקימה בשנת 1994 את "מוביקס", חברת היי-טק לפיתוח יישומים בתחום תקשורת סלולרית, ובשנת 2000 מכרה את החברה במיליונים, יודעת להעריך השקעה,  שיש בה פוטנציאל עסקי.

המקווה – ספא הוא מקום מפגש טעון רגשות וריגושים בין נשים דתיות לחילוניות

יישום ההחלטה נמשך כשלוש שנים. בחיפוש אחרי מקום מתאים השתתפו שמרית, בעלת החזון, אסתר, בעלת הממון ויצחק, צחי רונן, מכר וידיד מעצב תפאורה, אשר צרף לצוות את האדריכלית יולי וולמן.

מתוך הכרות עם יולי ידע צחי, שהיא תהיה הדמות המאזנת בין התפיסה הדתית לחילונית. בחיבור בין צחי, שבא מהטלוויזיה והתיאטרון, ובין יולי שבאה עם מטען אדריכלות מודרנית, ומינימליסטית, נוצרה אווירה דרמטית של סיפורים, אשר באופן טבעי לחלוטין הובילו לשילוב של טיפוגרפיה בולטת מאד בעיצוב הפנים. יולי משכה לאורך כל הדרך אל הצד החילוני, מודרני, פסלה פונטים בצורתם התנכית, ובחרה אות מודרנית. כך גם הייתה בחירת המשפטים שהודפסו על הקירות, התקרות, הווילונות. חלקם דברי חז"ל, ואחרים – אמירות נשיות על יופי
וטיפוחו. אותיות ללא קשר למשפטים, שולבו בסבכה גזורה בלייזר בגומחות תאורה שמעל אחד המקוואות, אהילים בהשראת האהיל המפורסם של טורד בונג' נגזרו מאותיות עבריות, ושולבו בכל אחד מחדרי הטיפולים, המיועדים להכנת הנשים לקראת הטבילה במקווה.
מירב גליס המלי, מעצבת גרפיקאית, בתה של אסתר, נרתמה למשימה ויכלה לה, למרות שמקום מגוריה באותה עת היה בשוויץ

בחיבור  בין מעצב התפאורה והאדריכלית נוצרה דרמה, שהובילה לשימוש בטיפוגרפיה בולטת מאד בעיצוב

קשה להגדיר סגנון עיצוב השולט במקום. מורגשת כאן השפעתם של בעלי הספא מול טעמה האדריכלי של יולי וולמן. הניגודים מתחילים עוד לפני הכניסה. קיר החזית של בניין משרדים משמים וחסר אופי, זכה לחיפוי בעץ איפאה, הממשיך לדק עץ. במבואה, המכונה על ידי שמרית הטרקלין, דלפק קבלה, משרדי החברה ואזור הסבה נוסח בית קפה עם שולחנות וכסאות לבנים.

העיצובים הגראפיים בולטים לעין כבר בכניסה. גרם מדרגות(או מעלית) מוביל לקומה השנייה, בה מרוכזים חמישה חדרי הכנה למקווה אחת. מקווה אחרת באותה קומה מיועדת לכלות, המצרפות לחגיגה חברות ומשפחה.

המקום יכול לקרב וליצור שפה שיש בה מידות שוות של קדושה וחולין, רוחניות וארציות, מסורת עתיקת יומין ותמורות חיים וזמן

הדלתות של חדרי ההכנה פונות אל המקווה, שבה הנשים נוהגות להתייחד עם עצמן אחת לחודש. רק הבלנית יכולה לפתוח את הדלתות, כאשר המקווה פנוי. על מנת ליצור עניין והתחדשות לנשים, שמקפידות לחזור אחת לחדש, עוצב כל חדר בסגנון אחר, המתאים למקום אחר בעולם, ובסחף ההתקשרות עם האות הכתובה. לכל מקום הותאמה גיבורה. שאת סיפורה הצמידו לקיר הכניסה לחדר. לחדר בסגנון מרוקאי סיפורה של סוליקה את הנרייטה סולד חיברו לחדר ניו -יורק וכן הלאה בקומה זו נמצא גם מתחם טיפולי היופי, בו נתנה יולי דרור לסגנונה האדריכלי, במיוחד במספרה. בקומה שמעל – טיפולי הספא והקוסמטיקה, כל חדר וייעודו, ובמרכז – חדר מנוחה והתרווחות. בתכנון אדריכלי נכון, יצרה יולי מעברים למטפלים, המאפשרים להם תנועה בקומה מבלי שיפריעו לשלוות המטופלים.

object(WP_Post)#18285 (24) { ["ID"]=> int(304640) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c00efdc822b2_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(16) "c00efdc822b2_big" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(304639) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/c00efdc822b2_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

object(WP_Post)#18286 (24) { ["ID"]=> int(304641) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c00efdc822b2_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(18) "c00efdc822b2_big-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:18:47" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(304639) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/c00efdc822b2_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

עוד בנושא

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

בין המשקולות: חדר כושר באווירה אורבנית


עיצוב חדר כושר הוא אתגר לא פשוט, שמצריך חלוקת חלל מדויקת, עמידה בתקנים והרבה מחשבה על חוויות המשתמש. חדר הכושר הזה הצליח לעמוד בכל המשימות והוא אפילו עושה חשק להתאמן

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

המלון שמפגיש בין עבר להווה


בתקופה העות'מנית המבנה הזה שימש כבית המכס. היום ניצב שם מלון סופיה, שמצליח לשלב בין יסודות עתיקים לקו עיצוב עכשווי

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

כפר הנופש שהביא את מקסיקו לאילת


החופש הגדול שוב איתנו, וזה בדיוק הזמן לקבל הצצה לכפר הנופש החדש U SPLASH RESORT של פתאל, שמצליח להיות גם מלון, גם פארק מים, וגם נווה מדבר באווירה מקסיקנית

עיצוב מקומות בילוי ופנאי

מכוונים את הזרקור: היכרות עם המעצב גיא סירוטה


סביר להניח שכבר יצא לכם לאכול במסעדה שהוא עיצב או לקנות בחנות שהוא תכנן. עכשיו זה הזמן שתכירו את המעצב גיא סירוטה

תגובות

כתיבת תגובה