כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

עיצוב משרדים  //  ארנון בירושלים

ארנון בירושלים

שני בתים ערביים עתיקים הוסבו למשרדי עורכי דין, תוך שילוב בין שמירה על הקיים והתאמה לדרישות הפונקציונליות

מאת: זהר וידן צילום: עמית גרון


משרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות' גדל ומתרחב למבנים חדשים בירושלים,  ועולה הצורך להתאימם לתיפקודים המשרדיים.

בניגוד למשרד שבמגדלי עזריאלי בתל אביב, הנושא אופי מודרני וחדשני, בעיצוב המשרדים הירושלמיים, השוכנים בבתים ערביים בני מאה שנה, הושם דגש על ההיסטוריה התרבותית והאדריכלית של המבנים.

על השיפוץ, השימור והעיצוב אחראית האדריכלית דפנה ארנון שמנסה להתאים את החללים הגדולים והפתחים המרובים לצורכי משרד עמוס משפטנים ועבודה.

"כאשר אני מתכננת משרד בתוך בתים ישנים כאלה, אני לא יכולה, ולא רוצה להתעלם מהנוכחות האדריכלית החזקה של הקיים ומהקשרים ההיסטוריים של המבנה עצמו"

המבנה האחרון, ששיפוצו הסתיים רק לפני חצי שנה, נמצא בסמטת סלומון, והיה שייך בעבר למחלק הנוער של העירייה. רצפת האבן המקורית בתוך החלל המרכזי של המבנה וגם מחוצה לו נשארה כשהייתה, אך הורמה, והונחה מחדש אחרי שהקרקע תחתיה יושרה. הקמרונות בתקרה הישנה נשמרו, וניתן אפילו לראות בקשתות את הפגמים הקטנים והטקסטורה של הטיח המקורי.

"כאשר אני מתכננת משרד בתוך בתים ישנים כאלה, אני לא יכולה, ולא רוצה להתעלם מהנוכחות האדריכלית החזקה של הקיים ומהקשרים ההיסטוריים של המבנה עצמו" אומרת ארנון. החללים הגדולים חולקו למשרדים פנימיים מבלי לפגוע בצביון המקורי של המקום.

הקמרונות בחדר הקבלה המרכזי נקיים מתוספות, וכדי לפתור את בעיית התאורה נעשה שימוש בפרוז'קטורים עוצמתיים וחסכוניים של מטאל הלייט, המשמשים, לעיתים, לתאורת גנים ומבנים תעשייתיים, וכאן הם מאירים ומדגישים את הקשתות בתקרה.

כל הפתחים, חיצוניים ופנימיים כאחד, בפרופיל בלגי, והזכוכית בהם חצי שקופה וחצי אטומה, הן בכדי למנוע מהמולת הרחוב לחדור למשרד השקט, והן כדי לשמור על פרטיות בין המשרדים, וכל זאת מבלי לחסום את אור היום להיכנס. החדרים עצמם מעוצבים בסגנון חדיש יותר, אך מאופק, כיאה למשרד עורכי דין.

"חשוב לי להתאים את עיצוב הפנים למבנה, וכל מה שהוא נושא איתו, אך, בסופו של דבר, ולמעשה בתחילתו, מדובר במשרד שצריך להיות נוח למשתמש, וזה הכי חשוב"

על הרצפה הונחו שטיחים, על מנת ליצור שילוב מודרני יותר עם רצפת האבן הישנה, וכן כדי לאזן את האקוסטיקה הדרמטית, הנוצרת בשל התקרות הגבוהות. חדר הישיבות מעוצב באופן חמים וביתי באמצעות נברשת, המשתלשלת מהתקרה המקושתת, וספה שהוצבה ליד החלון.

בכל המשרדים קיים קו מנחה של שמירת אופי המבנה, תוך מתן פתרונות מתאימים לצרכים הפרקטיים של המשרד ויושביו.

במשרד הקרוב שברחוב ריבלין נעשה שילוב של שטיחים ורהיטי עץ דובדבן. החלל הגדול של אולם הכניסה חולק על ידי קיר זכוכית  לפינת קבלה ולחדר ישיבות, וגופי התאורה נמשכים בין שני החדרים ללא הפרעה, ויוצרים זרימה ותחושת המשכיות בחלל המחולק.

המנורות יוצרו במיוחד עבור המשרד (בעזרת חנות T.F אור בהרצליה ובייעוץ של מומחה לתאורה) כדי שיתאימו לחלל ולאווירה, שביקשה האדריכלית ליצור, והם נראים אף מהרחוב למטה. בקומה העליונה מחלקות מחיצות נמוכות את החדר לתאי עבודה, מבלי לפגוע בתחושת המרחב, ותוך התחשבות בעמודי הבניין המקוריים של המבנה.

ארנון מדגישה, כי המשרד משקיע משאבים ומחשבה יתרה בעיצוב הפנים של המשרדים, ומקפיד על תחזוקת המקום באופן שוטף. "חשוב לי להתאים את עיצוב הפנים למבנה, וכל מה שהוא נושא איתו, אך, בסופו של דבר, ולמעשה בתחילתו, מדובר במשרד שצריך להיות נוח למשתמש, וזה הכי חשוב" .

עו"ד אמנון לורך, שותף בכיר במשרד ושותף פעיל בהחלטות, הנוגעות לעיצוב המשרדים החדשים, מסכים, שבמשרדים הירושלמיים ובבתים הירושלמיים בכלל, יש נשמה, שקשה למצוא במקומות אחרים, וחשוב לשמר אותה תוך יצירת סביבת עבודה נוחה ונעימה. "אם אנשים אוהבים להיות פה, ושמחים להעביר את זמנם במקום העבודה, כולנו יוצאים נשכרים".

 

עוד בנושא

עיצוב משרדים

עושה חשק לעבוד: עיצוב משרד במראה תעשייתי


עם התרחבות החברה, הוחלט להגדיל גם את חללי העבודה שלה. בסיומו של תהליך עיצוב המשרד החדש, התקבל מרחב עבודה נוח ויצירתי עם מראה תעשייתי מיוחד

עיצוב משרדים

מגוגל לפייסבוק - חללי העבודה המיוחדים ביותר


עיצוב המשרד משפיע באופן ישיר על תפקוד ותפוקת העובדים, והחברות הגדולות בעולם כבר הבינו את זה. סיור בחללי העבודה המעוצבים ביותר

עיצוב משרדים

הרמוניה של גיאומטריה ידועה מראש: עיצוב משרד בתל אביב


אלמנט גיאומטרי מוביל שחוזר על עצמו יוצר בעיצוב משרד "דאדא" יצירה אמנותית הומוגנית. ביחד עם חומרים טבעיים וגוונים מונוכרומטיים מתאפיין העיצוב באלגנטיות מזמינה

עיצוב משרדים

השבט אמר את דברו: ג'ונגל אורבני לחלל עבודה נשי שיתופי


חלל עבודה שיתופי לנשות עסקים, יוצרות ומובילות דעה, "הפנתרה", תוכנן כג'ונגל אורבני עוצמתי עם צמחייה, עצי ג'ונגל וגוונים חמים ועזים המייצרים דרמה

תגובות

כתיבת תגובה