כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב משרדים  //  הומור פרדוקסלי

הומור פרדוקסלי

בחלל לא מוגדר שנשאר כסרח עודף בגמר בנייתו של בניין משרדים ברמת החי"ל, תוכנן משרד למנהלי פרויקטים בתחום הבנייה

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: עוזי פורת


אורבך הלוי אדריכלים ומהנדסים בע"מ נבחרו למקום הראשון בקטגוריית אדריכלות משרדים בשנת 2010.

משרד אורבך הלוי אדריכלים הוקם על ידי המהנדסת דפנה בירן-אורבך והאדריכל אורי הלוי. משימות המשרד, החובקות פרויקטים מגוונים של אדריכלות והנדסה, נשענות על 12 אדריכלים, שלושה מהנדסים, הרבה אהבה ושמחת חיים וכלב המלווה אותם בצמידות. המוטו של המשרד מסתכם בשלושה דברים: עבודה יסודית, קשה ומעמיקה, הנאות קטנות וגדולות מדי פעם והרבה גאווה בתוצאות.

לקוחות המשרד נחשבים בעיני אורבך הלוי לשותפים, שיחד איתם רקמו את המבנים, פתרו בעיות ועברו תהליך מרתק של יצירה

החיבור בין בירן-אורבך והלוי לצורך הקמת המשרד היה בשנת 2000, אחרי שכל אחד מהם צבר ידע וניסיון רב. החיבור הניב תכנון בנייני מפעלים, תחנות כוח, משרדים, מרכזי תפעול ובתים פרטיים. חלק מהפרויקטים אף הקנו להם פרסים. אחרי רשימה ארוכה של פרויקטים שבוצעו על ידם, הם עדיין מתרגשים מיופי, ממבנה שלפונקציונאליות שלו יש הוכחה במציאות, ומהפיכתם של רעיון ותכנית שהתחילו מכלום ליצירה מציאותית המשרתת את המטרה.

לקוחות המשרד נחשבים בעיניהם לשותפים, שיחד איתם רקמו את המבנים, פתרו בעיות ועברו תהליך מרתק של יצירה. בין השותפים האלה אפשר לציין את חברת בואינג ישראל, חברת צים, תחנות כוח באשדוד, תחנת אגירה שאובה בגלבוע, חברת תעבורה, משרדים ממשלתיים, בנקים ועוד.

למקום הראשון בקטגוריית אדריכלות משרדים נבחרו אורבך הלוי אדריכלים בזכות משרד קטן שתוכנן ועוצב על ידם, שבו באה לידי ביטוי בצורה מתומצתת הפילוסופיה של המשרד.
 
משרד SMS – חברה לניהול פרויקטים:
יורם קראוס הוא מנהל חברת SMS, שבה מועסקים ארבעה מהנדסים המופקדים על ניהול פרויקטים בתחום הבנייה. קראוס הזמין את הלוי לראות חלל בקומת הקרקע מאחורי הלובי של בניין משרדים חדש שהוקם ברמת החי"ל בתל אביב. חלל ללא ייעוד, שעל פניו היה ברור שאי אפשר לעשות בו שימוש כלשהו – מבנה צר (שלושה מטרים) וגבוה (שישה מטרים), בצורת האות  T, הגובל באזור פחי האשפה של הבניין.

את החלל הזה ביקש קראוס מהלוי להפוך למשרד מרשים, שיפיק קריאת התפעלות מהנכנסים ויגרום להם לרצות לחזור למקום.

קראוס היה בטוח שהמקום ייפסל, אך לא כך חשב הלוי, הוא ראה בבלתי אפשרי אתגר והזדמנות לתת חופש לדרכי הביטוי שלו, שהן מצד אחד מוקפדות בחוקי בנייה ואדריכלות מדוקדקים, ומצד שני יש בהן הומור, הפתעות ועיצובים בלתי שגרתיים, שיכולים להפוך את המשרד למקום עם אווירה ייחודית. להפתעתו הרבה של קראוס, הלוי לקח על עצמו את המשימה, והתוצאה מדברת בעד עצמה.

במשרד קטן שתוכנן ועוצב על ידם באה לידי ביטוי בצורה מתומצתת הפילוסופיה של המשרד

החלל חולק לחלל פתוח לארבעת המהנדסים, חדר למנהלת המשרד, אזור מזכירות וחדר ישיבות. בין כל אלה נמצא גם מקום מתאים למועדון זוטא הצמוד למטבח ומשמש את עובדי המשרד ברגעי אתנחתה.

על אף שהכניסה למשרד מתבצעת דרך דלת זכוכית ענקית, שנפתחה לסמטה סמוכה, החשיפה לפרטים בפנים המשרד מתרחשת ברבדים שאינם מתגלים בהכרח בביקור הראשון במקום. שילוב של חספוס (חיבורי תקרה וצנרת גלויה) ודיוק הייטקי יוצרים מתח מעניין, המתנקז בבחירת הרהיטים ובציפוי הקירות.

הממדים הבלתי אפשריים של החלל וסמיכותו לאזור פחי הזבל דרשו מהלוי לבצע שתי פעולות לפני הכול: האחת הייתה שינוי מיקום הכניסה למשרד ופתרון אדריכלי לאזור הזבל, והשנייה הייתה בניית גלריה שחילקה את הגובה הכפול לשתי קומות.

על אף שהכניסה למשרד מתבצעת דרך דלת זכוכית ענקית, החשיפה לפרטים נעשית ברבדים

על אף הגודל ומיקומו של החלל, הפרויקט נחשב יוקרתי. רצפת איפוקסי לבנה וקירות מטויחים וצבועים בלבן מקנים למקום מראה בתולי של גלריה, ומהווים רקע לספרי אמנות ובנייה המונחים במלבנים תלויים בחלל שעוצבו במיוחד לפרויקט.

בין החומרים המשולבים במשרד הזכוכית היא דומיננטית מאוד, היא מופיעה בשקיפות טבעית המאפשרת חדירה של אור יום ובצורתה הצבועה היא מוסיפה פן דרמטי לחלל.

בפינת ההסבה המחוברת למטבח בחר הלוי לשלב טפט קומיקס ברוח עבודותיו של רוי ליכטנשטיין. הבחירה לא הייתה מקרית, והותאמה אישית לקראוס, שבשעותיו הפנויות הוא מטפס הרים, דבר המקיש על עיסוקו המקצועי, שבו הוא נדרש להגיע לפסגות. הטפט שהוזמן במיוחד הודבק על גבי הקירות בגובה כפול של שתי הקומות, על דלתות הארונות ועל דלת סמויה המובילה לחדר השירותים.
 עבודה קשה, רעיונות מקוריים, פתרון בעיות, הומור והמון אהבה הם אלה שסייעו לאורבך-הלוי לעשות את הבלתי אפשרי (כמעט).
 
 

עוד בנושא

עיצוב משרדים

משרד מעוצב בלוק אורבני


קירות בטון, צינורות חשופים, ומכולה באמצע החלל – ביקור במשרד מעוצב וחדשני שמצליח לתת ביטוי ממשי לאופי החברה

עיצוב משרדים

מסעדה או משרד? חלל עבודה בעיצוב אחר


במבט ראשון, המשרד הייחודי הזה נראה כמו מסעדה או בר – וזאת בדיוק הייתה כוונת המעצבים. העיצוב המפתיע גם יוצר חוויית משתמש שונה, והופך את העבודה כולה למהנה הרבה יותר

עיצוב משרדים

צחוק מהעבודה: משרד קליל בעיצוב הומוריסטי


עיצוב משרד פרסום הוא אתגר לא קטן, אבל עם הרבה יצירתיות והומור הצליחו המעצבות לתכנן משרד קליל שמתאים בדיוק לסגנון של החברה

עיצוב משרדים

פופים, כריות וטניס שולחן – תכנון משרד באווירה צעירה


יש משרדים רשמיים, יש משרדים קלילים, ויש כאלה שמצליחים להיות שילוב מנצח של שני העולמות. מבט על תכנון משרד ששם את אופי החברה מעל לכל

תגובות

כתיבת תגובה