פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

הפתעות באמבטיה: כך מעצבים היום את חדרי הרחצה

כדי לשבור את השגרה העיצובית בחלל הרחצה, נסו אסלות צבעוניות, קיר כוח, אי סדר מעניין באריחים ואל תצמצמו את הרווחים ביניהם

מאת: לימור קלר

26/06/2016
בכל הנוגע לעיצוב חדרי האמבטיה אנחנו מאוד זהירים, מאחר שמדובר בחלל הכי רטוב בבית (אלא אם כן הבריכה נכנסת אצלכם מן החוץ אל הפנים), ברור לנו שצריך שהאריחים יהיו עמידים, שהצבע ימנע רטיבות ועובש, שהריצוף יהיה אנטי-סליפ, שהצנרת תהיה במיטבה והאוורור - לא פחות. כשבוחרים איך ייראה המקום, הנטייה היא להבהיר את החדר כולו, לבחור אריח לבן/שמנת/בז' עם קישוטיות מינימלית, כלי סניטריה לבנים ומתנקים היטב, ולכל היותר לחגוג עם דוגמת הריצוף או ארון האמבטיה. 
 
יצאנו לשוטט קצת כדי למצוא לכם רעיונות מקוריים לעיצוב חדר האמבטיה, וגילינו כמה חללים, שבהם מצאנו אופציות עיצוב שהכרנו בהקשרים אחרים, ולאו דווקא באמבטיה. בואו לסיור:
 
 
אריחים בכיוונים שונים

התנתקו לרגע מן האריחים הלבנים או מאלה המעוטרים בסגנון של פעם, ונסו לבחור אריחים עם דוגמה גיאומטרית או אבסטרקטית מקורית שלוכדת את העין. עכשיו פרסו אותה בכל מיני כיוונים, כדי ליצור פאטרנים שונים. העין שלנו כבר התרגלה לאריחים שאינם זהים האחד למשנהו, וכבר למדנו לשלב אותם על הרצפה בסלון, במטבח או אפילו בחדרי הרחצה. הפעם סיבוב של האריחים ב-90 או 180 מעלות והדבקתם בדרך הלא קונבנציונלית תיצור את העניין על הקיר.
 
 
להפוך את האריחים, קולקציית PUZZLE של MODY. צילום: יח"צ
 
 
שחור דווקא מבליט

אמרנו שהלבן כבש אותנו, כי הוא מרחיב את החלל ו"פותח" אותו, אבל דווקא רקע כהה או רחמנא ליצלן שחור, שכנראה לא הייתם מעזים לחשוב עליו בחדר הרחצה, יעניק את הדרמה ויבליט ברזים, מתלים או אביזרים מיוחדים וצבעוניים שתבחרו.  
 
אביזרים בהבלטה, באולם התצוגה החדש של "אלוני". צילום: שי אפשטיין
 
 
 
תפאורה אחידה

same same היא לא רק מסעדה, אלא גם בחירה עיצובית שהייתה כאן מזמן, אבל קצת שכחנו אותה אי שם בדרך: רצפה וקירות באותם אריחים, היוצרים מעין דף חלק שעוטף את כל החלל. המראה אחיד, לכאורה פשטני, אבל רגע, עוד לא הגענו לכלים הסניטריים...
 
אדריכלות וצילום: Ganna Studio
 
 
 
אסלות צבעוניות

לא משנה באילו אריחים השתמשנו עד עתה ואילו צבעים שילבנו איתם, את הכלים הסניטריים שלנו – האסלה, הכיור והאמבט בחרנו בלבן. הוא אולי "הולך עם הכול", אבל לפעמים נראה כמו נטע זר, והיינו רוצים לראות אותו בצבעים אחרים. אז הנה, אפשר לשלב כעת אסלות בצבע אפור, שחור, ירוק כדי לחבר אותן למראה הכללי של החדר ולהניח מאחור את הסטנדרטי והמקובל. 
 
מה מתאים לכם, "אלוני". צילום: שי אפשטיין
 
 
 
לפתוח רווחים

הפוגות שלנו, אותם מרווחים בין האריחים, מתיימרות להיות מינימליסטיות, ולא פעם יש לנו ויכוחים עם הקבלנים אם אפשר לצמצם יותר את הרווח הקבוע בתקנים כדי למנוע עד כמה שניתן את המראה המחולק. כאן הבשורה היא לצאת מתבנית הפוגה המינימליסטית, להרחיק את האריחים ולפתוח מרווחים באומץ. ואם כבר הרחקנו, בואו נבחר רובָּה שלא תואמת בכלל את המראה של האריחים וגם לא מתמזגת איתם, כפי שאנו משתדלים תמיד לעשות. הפעם בוחרים בהפוך על הפוך: אם האריח בהיר, מיישמים רובה כהה, ואם האריח כהה – מיישמים רובה בהירה.
 
רווח של סנטימטר, "אלוני". צילום: שי אפשטיין
 
 
 
קיר כוח 

מה שנכון לחדרי מגורים, חדרי שינה וקירות מובילים בחנויות, נכון גם לאמבטיה. לא הלכתם עם מראה ה- same same ובחרתם אריחים
משתנים? אז כדאי לייצר קיר כוח גם בחדר הרחצה בעזרת צבעים נפרדים' או על ידי הטבעות של אריחים בצבע אחר. אם בחרתם להניח אריח מיוחד על קיר אחד, תוכלי לדגום את הצבעים המופיעים בו, ולחפות איתו את שאר הקירות. עדיין יישאר לכם קיר אחד שונה.
 
עיצוב: אסנת ברש. צילום: שי אפשטיין
 
 
 
זכוכית עד למעלה

מה דעתכם לסגור את דלתות המקלחון מרצפה ועד תקרה ולא להסתפק במראה הלא גמור? אם בחרתם למלא את כל גובה החלל בחיפוי, ולא להפסיק את הדבקת האריחים בגובה דלת הכניסה, הגביהו גם את הדלתות השקופות של המקלחון והשאירו חרכי אוורור לאדים. החלל ייראה גבוה, שלם והרמוני יותר, ואתם תזכו באווירה בוטיקית.
 
עיצוב: דורי רדליך - Dori-interior design. צילום: עדי כהן צדק
 
 
 

עוד על עיצוב חדרי אמבטיה: