פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מפנק וחושף שרירים: עיצוב בית קוביות ביוהנסבורג

משפחה דרום אפריקאית ביוהנסבורג חיה חיים מאושרים ורגועים בבית שהוגדר על ידי האדריכל כמוטציה: מבנה מטאפורי עטוף בפלדה, היוצר מראה עז ואפילו חצוף. בפנים הבית, כל האזורים מתחברים ביניהם בהרמוניה מלאה שנועדה לפנק את הגרים בו

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור

06/12/2017
צילום: David Ross

 


אדריכלות: NICO VAN MEULEN
עיצוב פנים: M. SQUARE LIFESTYLE DESIGN

 


הבית שתוכנן, עוצב והושלם מתוך שיתוף פעולה מלא בין האדריכלים ומעצבי הפנים, בולט במראהו המיוחד אשר אותו הגדיר האדריכל ניקו ואן מולן, כמוטציה של פלדה. בצורתה המגובשת, כל חלקיה מתחברים אחד לשני בבירור ויחד יוצרים מראה נועז. מעטפת הפלדה הדומיננטית שחלקים ממנה, כעמודי תמיכה וגרם מדרגות, חודרים גם אל תוך הבית, מאפילה במידה מסוימת על השקיפות המתקיימת בכל אחד מחדרי הבית. האזור החברתי שנמצא בקומת הקרקע, פתוח לגמרי אל החוץ הממשיך אותו, בעיקר על ידי רצפת הבטון הנמשכת החוצה. 
 
 
נשמע ונראה מקובל וסביר, אך כאן הדיירים ביקשו למקסם את הקשר עם החוץ, עם הגינה הגדולה, ברכת הדגים, ברכת השחייה ואזור האירוח החיצוני שנבנה כביתן במרחק נכון המאפשר ליושבים בו להתבונן ביצירת האדריכלות העוצמתית. את מרחבי המחייה הגדולים אפשר למצוא גם בחדרי השינה. שלושה מהם נמצאים בקומה התחתונה. שניים מתוכם המיועדים לדור הצעיר של המשפחה, תוכננו כיחידות מרווחות הכוללות אזור שינה פתוח לגמרי אל החוץ, פינת עבודה או לימודים וחדר רחצה צמוד, החדר של הנערה, תחום על ידי ברכת דגים. חדר השינה הנוסף מוקם מאחורי המטבח והוא נועד להלנת אורחים. יחידת השינה המרכזית ממוקמת בקומה העליונה ונראית יותר כיחידת מגורים נפרדת. 
 
 
 
 
חוץ מאזור השינה המרווח, חדר הלבשה וחדר רחצה פתוח שתוכנן בזווית מסוימת המקנה לו אלמנט של פרטיות, כלולים ביחידה המפנקת, חדר משחקים, פינה הסבה מרוהטת בספה יוקרתית, פרי עיצובה של זאהה חדיד, מרפסת גדולה המשקיפה לעבר ביתן האירוח החיצוני ופינת אירוח חורפית עם קמין. ואם כל זה לא מספיק, מצדה השני של יחידת הדיור האקסקלוסיבית של בעלי הבית, אפשר גם להשקיף לעבר הסלון הנמצא מתחת, אשר לו תקרה בגובה כפול. שני גרמי מדרגות מקשרים בין שתי הקומות, האחד מוביל ליחידת המגורים של ההורים, והגרם השני מגיע לאזור פעילות חברתית משפחתית ובו חדר כושר, חדר משחקים וחדר משפחה.
 
 
 
 
 
בעיצוב הפנים של הבית כדאי לציין את נקודות הצבע הזעירות שמצד אחד מדגישות את המראה הגברי הכללי של הבית ומאידך מרככות קצת את גוני האפור והשחור המתכתי, דוגמה לכך אפשר לראות בתפרים של הספה בסלון, משענות היד בכורסה ושילוב של פסלי אמנות שפוזרו בבית. אגרטלי הפרחים השקופים שפוזרו בבית לצורך הצילום או שנמצאים שם דרך קבע, מוסיפים, בסידורם המודרני, רעננות למראה החללים. באזור הספרייה הנמוכה שמוקמה לצד הדלפק במטבח, הוסיף מעצב הפנים שני שולחנות סגולים, ובהתאם לכך נבחר גון הפרחים. למימוש רצונם של הדיירים שביקשו מקסימום קשר עם החוץ, בחרו האדריכלים בדלתות זכוכית, גבוהות וצרות, הנעות על מסילה חרוצה ברצפה וחלקם העליון נע במסילה הקבועה בתקרה. הדלתות עשויות ככנפיים המתקפלות כגרמושקה ונצמדות אל הקיר בכל אחד מהחדרים. 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות הפתיחות אל החוץ, לשעות הלילה דאגו האדריכלים להציף את הבית בתאורה חמימה ונעימה. רוב התאורה מוסתרת בין קיפולי הפלדה וניתוקים בין קירות, וקבועה בתקרת הבטון שנמצאת בחלק מאזורי הבית. גופי תאורה דקורטיביים בודדים מפוזרים בין החדרים. ביחידת ההורים גוף תאורה ענק משתרע לכל רוחבו של החלל ויוצר תחושה של תקרה חלבית מוארת באור טבעי. שאר גופי התאורה משמשים כאלמנט עיצובי, יותר מאשר אמצעי תאורה.
 
 
 
 
 
 
 
 

עוד בתים מרחבי העולם:

לגור בספא חמישה כוכבים: עיצוב בית של דוגמנית הולנדית
חוף בפרו וים של כסף: האם זה הבית שהיתם רוצים?
ליפול מהרגליים: ארמון מהאגדות ביוהנסבורג


 • 9.
  מידי שחורררר(ללא טקסט)
  שיר | (01/02/2018)    
 • 8.
  נו, אם לגור במוזיאון
  קורא | (01/01/2018)    
  עושה להם את זה בדרך למסע אל הגילוי העצמי, מי אני שאגיד משהו שלישי?
 • 7.
  געוואלד.(ללא טקסט)
  . | (01/01/2018)    
 • 6.
  יפה מאד, אבל פלטת הצבעים קודרת.(ללא טקסט)
  א | (01/01/2018)    
 • 5.
  מיוחד ויפה(ללא טקסט)
  צבי | (01/01/2018)    
 • 4.
  מדהים!!! לא ראינו כזה עד היום(ללא טקסט)
  יהודית | (01/01/2018)    
 • 3.
  לא מקבלת תחושה של בית או פינוק. אבל זאת רק אני..
 • 2.
  מרשים ביותר! עבודה מעניינת ומקורית
  אפילו שלא הסגנון שלי- פרגון גדול | (01/01/2018)    
  הבית הזה הוא דוגמא טובה להסביר איך משהו יכול להיראות יפה בעיניך, למרות שזה לא הסגנון שלך. הסיבה לכך היא, כשהעבודה טובה אז היא טובה, ללא קשר לסגנון וטעם, כי עושים אותה נכון. בבית הזה הכל נראה טוב, מתאים, אסתטי וקשור אחד לשני ולאמירה גדולה מאוד ומובחנת של אוונגארדיות. מחיאות כפיים רמות על הביצוע, החזון, החשיבה והיוזמה.
 • 1.
  מיוחד ושונה, נראה כמו בית מהעתיד(ללא טקסט)
  שני | (01/01/2018)