פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

על wabi-sabi שמעתם? היופי שבחוסר השלמות

אם גם אתם מוצאים את היופי שבחוסר שלמות יכול להיות שיש לכם שורשים יפנים עתיקיים

11/05/2018
שירלי כץ, מערכת בניין ודיור
ה-wabi-sabi הינה פילוסופיה יפנית עתיקה, שנוגעת ומתייחסת לכל תחומי החיים. היא כאן כבר מאות שנים (מאז המאה ה- 15), אבל לאחרונה נוטים לייחס לה השפעות משמעותיות על עולם האדריכלות והעיצוב.
 

כמו כל תורה פילוסופית, ובמיוחד כשהיא מגיעה מיפן קשה להגדיר את ה- wabi-sabi במילים מדויקות. היפנים עצמם ממעיטים לכתוב עליה ומאמינים שהיא צריכה לעבור בעל פה מהמאסטר לתלמידו, כך שניתן יהיה להבטיח למידה אמיתית של משמעות הפילוסופיה ולא רק הבנה מילולית שלה. 

 

 

צלחות מודבקות בטכניקה מיוחדת – הכלי לא מסיים את חייו כשהוא נשבר אלא רק ממשיך לגלגול חיים נוסף.
מתוך האתר: https://rittau.exblog.jp/iv/detail/?s=19625650&i=201403%2F30%2F08%2Fa0180208_23353317.jpg
 
 
כיוון, שקצת קשה למצוא באזורנו מאסטרים צמודים.. נאלץ להסתפק בכל זאת בניסיונות להגדיר את הפילוסופיה במילים: ה- wabi-sabi דוגלת בארעיות ובחוסר שלמות מכוונת. על פי ה- wabi-sabi היופי נמצא בחוסר השלמות, אך בתנאי שחוסר השלמות נובע ממצבו הטבעי של החומר. מאפייני האסתטיקה של ה- wabi-sabi כוללים א-סימטריה, חספוס, פשטות, חסכנות, צניעות, אינטימיות, הערכה וקבלה של תהליכים טבעיים ושימוש בחומרים בצורתם הטבעית.
 
קערות שהתנפצו מודבקות מחדש והופכות לאומנות יוקרתית. שימוש בחומרים טבעיים וכמה שפחות מעובדים. כרסום ובלאי טבעי או שימור של גימורים טבעיים ולא מלוטשים הם לגמרי חלק מהעניין.
 
טכניקת ה- kintsugi ("תיקון הזהב" ביפנית), המבוססת על אידיאל היופי של חוסר השלמות תומכת בפילוסופית ה- wabi-sabi ומאפשרת לפריטים להמשיך ולהתקיים גם כאשר הם פגומים ואפילו להיות יפים יותר דווקא בפגימותם. ה- kintsugi היא אמנות יפנית של תיקון קדרות שנשברו, בעזרת לכה מעורבבת עם אבקת זהב, כסף או פלטינה (מחיר הפריט נקבע בהתאם למילוי הנבחר). על פי ה- wabi-sabi פריט לא סיים את חייו כאשר הוא נשבר. יש להתייחס לשבירה ולתיקון כאל אירוע בחייו של הפריט וכחלק מההיסטוריה שלו, ליהנות מהיופי שההיסטוריה הזו מייצרת ובשום אופן לא להסוות אותה.
 
 
תיקון קערה בטכניקת ה- kintsugi – חיבור השברים באמצעות זהב.
https://i1.wp.com/www.kintugi.com/wp-content/uploads/2017/04/kintsugi-bowls-9.jpg
 
האדריכל האוקראיני ,Sergey Makhno ביסס את עיצוב דירת הפנטהאוז המדהימה שתכנן עבור משפחתו, על פילוסופיה עיצובית זו. התוצאה מעניינת במיוחד ואני בטוחה שהיא תגרום לכם להתאהב ביופי שבחוסר השלמות. (כל התמונות צולמו על ידי: Andrey Avdeenko)
 
 
קירות הפנים מיושמים בטכניקה של חימר טבעי ולא מלוטש, טכניקה זו, מאפיינת בתים רבים באוקראינה, אבל גם מתחברת באופן מושלם לפילוסופיית ה- wabi-sabi. התקרה מחופה בלוחות עץ גושני לא מעובד וממש לא סימטרי, ובחירת גופי התאורה מדגישה אף היא את חוסר הסימטריה.
 
 
גזעי עץ מחוברים לאבנים לא סימטריות מייצרים "גשר" מעבר ומקדמים את הכניסה לבית. גם מעקה המדרגות עשוי מגזעים / ענפים, שנבחרו בקפידה כדי למלא את הפונקציה מבלי שתידרש התערבות של עיבוד החומר. 
 
 
כדים שבורים שהודבקו מחדש. קיר המציג בלוק שרוף המשמש כפריט אומנות ענק שכל כוחו הינו בפגיעות ובחוסר השלמות שלו. ורהיטים, שעשויים מחלקי עץ טבעיים שחוברו יחדיו לכדי פריט פונקציונאלי.
 
    
יותר מהכל, ה- wabi—sabi הינה צורת חשיבה ודרך חיים. הרצון להשתמש בטבע כפי שהוא, להיעזר בו מבלי להרוס אותו, לקבל את השינויים ואת הפגמים שבחומר הטבעי מבלי לתקן אותם משתקף בבחירות עיצוביות רבות שאנחנו רואים בשנים האחרונות – הרבה פחות ליטושים ועיבודים, הרבה יותר קבלה והערכה של חוסר השלמות, וכל זה מבלי לפגוע באסתטיקה, כי בסופו של דבר מדובר ביפנים.

 • 4.
  wabi sabi
  אורית | (05/16/2018)    
  וואוו...מאוד התחברתי! גם אני דוגלת ביופי של חוסר השלמות. פשוט מקסים !!!
 • 3.
  אולי אפשר להסכים על כך ש...
  מיכל | (05/15/2018)    
  חוסר השלמות היא שלמות בפני עצמה.
 • 2.
  כתיבה מושלמת
  נועה | (05/14/2018)    
  מאמר מרתק!!
 • 1.
  הלוואי
  zohar | (05/14/2018)    
  והפילוסופיה היפה הזו תיושם גם אצלנו ונראה יותר דירות שמכבדות את העבר שלהן ופחות דירות שעברו מחיקה טוטלית של הישן עבור חדש וטרנדי.יש יופי בכל חפץ, גם אם במבט ראשון הוא נראה לא עדכני, מכוער ומיותר.