כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  אדריכלות – הכיפה הגדולה בעולם – כיפת המילניום בלונדון

אדריכלות – הכיפה הגדולה בעולם – כיפת המילניום בלונדון

המבנה החדש ממוקם על לשון יבשתית, מעין חצי אי בנהר התמזה, אזור שהיה עד כה שומם, ריק ומוזנח. כיפת המילניום – מין אוהל עגול בממדים גוליבריים – תופסת כמעט לגמרי את שטח הלשון הזאת.

מאת: צילום:


  אפשר לומר שהאדריכלים נורמן פוסטר וריצ’רד רוג’רס מחלקים ביניהם את העוגה הארכיטקטונית באנגליה. פוסטר מתכנן את בית העירייה של לונדון לקראת בחירת ראש העיר והמועצה, רוג’רס מקים את כנסיית המילניום בגריניץ’, וכולם מחזיקים אצבעות כדי שהעסק יעמוד על הרגליים בזמן, כולל הארכה של קו הרכבת התחתית. כיאות למבנה שאין לו שום סיבה או תכלית, מלבד אולי מזכרת עתידית לשלטון חולף, מעורר המבנה מחלוקות אינספור בכל רחבי הממלכה, כיוון שהוא עולה למשלם המסים הבריטי הון תועפות, סכומי כסף שהיה מעדיף לראות מושקעים בבריאות, בתחבורה ובחינוך. מה שכן, מי שמגיע במילניום הבא ללונדון – מובטחת לו אטרקציה תיירותית חדשה באזור מנומנם ומרוחק מן המרכז, בשכנות לאטרקציה המסורתית של גרינוויץ’. המבנה החדש ממוקם על לשון יבשתית, מעין חצי אי בנהר התמזה, אזור שהיה עד כה שומם, ריק ומוזנח. כיפת המילניום – מין אוהל עגול בממדים גוליבריים – תופסת כמעט לגמרי את שטח הלשון הזאת.   היזמים, ממשלת בריטניה וגורמים פרטיים, מקווים שיפקדו אותה 12 מיליון מבקרים, והתוכנית היתה לפתוח אותה חגיגית בערב ראש השנה האזרחית, בנוכחות הוד מלכותה, כולל תוכנית מוסיקלית, חגיגת זיקוקי דינור והדלקת משואות לאורך חופי האי הבריטי. השטח שבתוך הכיפה מחולק לחמישה עשר אזורים, המוקדשים להיבטים שונים: ביתן גוף האדם שצורתו צורת גבר ואשה, כשבמרכז פועם לב ענק, ביתן האמונה, התקשורת, כספים, למידה, וחשיבה. את הביתן האחרון תכננה האדריכלית העירקית הידועה זהה חדיד Zaha Hadid, שזכתה בפרס על עיצוב בית האופרה בקרדיף. המבנה שתכננה נראה כאילו לא שמע על כוח המשיכה. משרדו של ריצ’רד רוג’רס אחראי על תכנון הכניסה וגם לעיצוב אזור המנוחה, שבו מבטיחים תאורה מיוחדת, משולבת באפקטים קוליים. אווה ג’ירינקה Eva Jirinca בשיתוף עם ג’ספר ג’ייקובס תכננו את אזור האמונה, שמומן על ידי מיליארדר הודי תושב בריטניה, לאחר שהכנסייה האנגליקנית גילתה חוסר אונים ויוזמה במימון הביתן. הארכיטקט מרק פישר הוא המנהל האמנותי של כיפת המילניום, וברקורד שלו אפשר למנות עיצוב אירועים לכוכבי פופ כמו האבנים המתגלגלות וטינה טרנר, ועיצוב תערוכות בינלאומיות. עיצוב התאורה הוא של פטריק וודרוף Patrick Woodroff, שעיצב את גלריית הסרפנטינה המחודשת בהייד פארק ואת הגנים באחוזתו הפרטית של הנסיך צ’רלס. לקוחות אחרים שלו הם מייקל ג’קסון, אלטון ג’ון ומיק ג’אגר. הכיפה עצמה היא הגדולה בעולם. במספרים זה מתבטא ב100.000- מ"ר. זהו מבנה מבד עם ציפוי מיוחד. הכיפה נתמכת בתרני פלדה שזווית נטייתם חדה פי שלושה מזווית הנטייה של מגדל פיזה. התרנים מחוזקים בכבלי פלדה שהותקנו על ידי מומחי תפסנות שהובאו במיוחד מאוסטרליה, והקבלנים הם גרמנים. בשל חוזקה יכולה כיפת הבד לשאת משקל של מטוס ג’מבו על נוסעיו. סוף סוף יש לבריטים משהו הכי גדול בעולם. חזרה לעמוד המאמרים בנושא אדריכלות.

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה