כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  אודינה, תערוכת הכיסאות – עמק הסיליקון של הכיסאות

אודינה, תערוכת הכיסאות – עמק הסיליקון של הכיסאות

מדי שנה לא רק שמייצרים כיסאות באזור פריולי, אלא טורחים ומעניקים פרסים ל"כיסא השנה", ול"עשרת הכיסאות של השנה", ה-Top Ten. יצרני הכיסאות באזור, הם יצרני כיסאות מדורי דורות.

מאת: צילום:


"מדי שנה מייצרים באזור פריולי, איטליה, 40 מיליון כיסאות, שהם כ80- אחוז מסך כל ייצור הכיסאות באיטליה", בישר ג’ובאני מזארוטי, נשיא "פרומוסדיה", תערוכת הכיסאות השנתית של אודינה, בירת מחוז פריולי. "מה שמייצרים במחוז שלנו מהווה 50 אחוז מייצור הכיסאות האירופי, וכשליש מייצור הכיסאות בעולם כולו", המשיך. "משולש הכיסאות – כפי שמכונה האזור שלנו, הוא עמק הסיליקון של רהיטי הישיבה".מדי שנה לא רק שמייצרים כיסאות באזור פריולי, אלא טורחים ומעניקים פרסים ל"כיסא השנה", ול"עשרת הכיסאות של השנה", ה-Top Ten. יצרני הכיסאות באזור, הסמוך מאוד למחוז ונטו שבירתו ונציה, הם יצרני כיסאות מדורי דורות, וגם הדור הצעיר שלהם עדיין ממשיך את המסורת. המשפחות מכירות היטב זו את זו, וההתלבטויות בקשר להענקת פרס כיסא השנה אינן קריטיות: מי שלא זכה השנה – לבטח יזכה בשנה אחרת.השנה, על כל פנים, זכה בפרס הראשון הכיסא Spin שעיצב לואיג’י ביליאני לחברה היצרנית הנושאת את שם משפחתו, Billiani, כלומר: זהו מעצב בית במלוא מובן המילה. הכיסא שיצא מתחת ידיו נראה נאה למדי, עשוי מעץ, בעל מושב מרופד, כיסא קלאסי, ארגונומי, שכל אחד מאיתנו יכול להיות בטוח שהוא כבר ישב עליו פעם בנוחות. כשם שהוא לא מבטא בשורות עיצוביות מרחיקות לכת, כך גם כל שאר ה-Top Ten, שנראים יפים אך מוכרים. ייתכן שההתיישרות עם הקו הבטוח היא כשלעצמה מגמה עיצובית כלשהי, וייתכן שהמעצבים של פריולי מיישרים קו עם דרישות השוק והסיכוי לרווחים ממכירת הכיסאות, ואת האוונגרד העיצובי הם מותירים למעצבים אחרים, שמציגים בתערוכות אחרות.הקהל המקצועי (בעיקר יצרנים, קניינים, ובעלי חנויות לרהיטים) שהגיע השנה לאודינה כלל גם נציגים ממדינות רחוקות מאירופה, כגון האמירויות במפרץ של חצי האי ערב, סעודיה, אוסטרליה, ברזיל, ארגנטינה וארה"ב. כמו כן ממשיכים להתעניין בכיסאות של פריולי שפע של עיתונאים, וכדרכם של המארגנים מזה שנים אחדות – הם מנסים לעורר את העניין בעיצוב לשמו באמצעות ביתן של מעצבים צעירים. הביתן היה מוצנע בירכתי שטח היריד, לא הובלט דיו, והמארגנים ספגו על כך ביקורת מהעיתונאים.  אחת הבעיות שעלו במסיבת העיתונאים בפתיחת התערוכה הייתה שהמעצבים הצעירים לא היו מודעים לכך שפרומוסדיה מארגנת להם ביתן מיוחד, ובעיה שנייה – שהחברות שבשבילן הם מעצבים, מעדיפות לשמור את ההפתעות ליריד הרהיטים במילנו.בביתן מיוחד נוסף הוצבו על ארגזי אריזה 20 כיסאות פשוטים, יומיומיים, שלא נושאים שם של מעצב. הכיסאות עברו "טיפול" מיוחד על-ידי 20 אמנים ואישים ידועי שם מתחומים שונים –  מוסיקה, ספרות, פילוסופיה, כדורגל, מחול, וכמובן עיצוב ואדריכלות. הטיפול כלל תוספות של ריפוד, צביעה רגילה וצביעה אמנותית, והתערבויות אחרות.  בתום התערוכה באודינה, הוטסו הכיסאות ליריד הרהיטים בקלן, גרמניה, ולאחר מכן לתערוכת רהיטים בשיקגו. בתום סיבוב ההופעות הזה הם אמורים להימכר, והכסף מהמכירות מיועד להיתרם לקרן המזון והחקלאות האמריקנית Fao, למען ילדים רעבים. בשנים קודמות ערכה הוועדה החברתית של פרומוסדיה מבצע התרמה למען נפגעי האיידס. מפעל שראוי לחקותו.התמונותלמעלה: הכיסא Spin של המעצב Luigi Billiani, שזכה בתואר "הכיסא הנבחר" בתערוכת הכיסאות.  למטה: כיסא שעוטר על-ידי שחקן הכדורגל סטפאנו פיורה.

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה