כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  בין אמנות לעיצוב – האמנית-מעצבת רעות שחר

בין אמנות לעיצוב – האמנית-מעצבת רעות שחר

הצד המוכר יותר של רעות הוא עיצוב וייצור מוצרי העץ הצבעוניים של "קקאדו". את המפעל הקימה לפני תשע שנים יחד עם בעלה, אהרון שחר, נגר אמן, מוסיקאי לשעבר ומורה לטכניקת אלכסנדר.

מאת: צילום:


רעות שחר, אמנית פוריה, מפתיעה ורהוטה, מתקוממת כשהיא מתבקשת להגדיר את עצמה. "אני פסלת ומעצבת, אבל גם אמא, ועובדת בגינה, ואוהבת לבשל מרקים ולטייל, ואוהבת לשיר ורוצה להיות זמרת. פסלת ומעצבת הן הגדרות חלקיות".  רעות, בתו של הצייר דוד (דדי) בן שאול, גדלה בסביבה אמנותית. "לצדו של אב אמן, אי אפשר להתפתח כאמן אלא אם כן הבן או הבת מפתחים במשך הזמן בסיס מוצק משלהם".הצד המוכר יותר של רעות הוא עיצוב וייצור מוצרי העץ הצבעוניים של "קקאדו". את המפעל הקימה לפני תשע שנים יחד עם בעלה, אהרון שחר, נגר אמן, מוסיקאי לשעבר ומורה לטכניקת אלכסנדר. הוא אחראי גם על הניהול ועל שיווק המוצרים בארץ ובעולם. "כשאני מעלה רעיון ששובר מסגרות מסורתיות של חיבורים, אהרון שואב מהתפיסה המסורתית של בניית מוצר, ומתרגם אותו לייצור תעשייתי וסדרתי בסרט נע".לאחרונה זכו בני הזוג בפרס "קרייט אנד בריל" במוזיאון ישראל, על עיצוב שטיחי עץ שהם רשמו כפטנט בינלאומי. "העיצוב של מוצרי קקאדו נובע מצורך אישי", מסבירה רעות. "כשאני רוצה וצריכה דברים לעצמי, אני עושה אותם. הרעיון לשטיחים עלה בדעתי כשרציתי לכסות רצפה דפוקה בחנות שלנו, וכך לגבי שאר המוצרים: קלסרים, כלי הגשה, קערות, מעמדי דיסקים, כדים, שעונים, מחזיקי כוסות וריהוט משלים."מוצרי קקאדו מתחילים מעיצוב המוצר, וכוללים ציורים שלי, שילובי צבעים עזים וטכניקות צביעה שפיתחנו. אני מרכיבה צבעים בלי לחשוב יותר מדי, בשפע, כדי לגרום לאנשים שמחה, לענות לצורך שלהם ביופי ובעניין אפילו במוצרים הבסיסיים, ולהעניק לפריטים מגע של עבודת יד. שלא כמו באמנות שלי, שבה אני מעמיקה יותר, עוסקת במחקר של צורות, ובחומרים טבעיים הנוטים להתכלות, בעבודתי כמעצבת אני לא ממציאה כלים. אני בוחרת בקיים ומשנה אותו".בשלב הביניים, בין העיסוק בפיסול ובעיצוב מוצרים בשיטות תעשייתיות, רעות שולחת ידה ביצירת רהיטים וכלים יחידניים, שהם שילוב של תפיסה פיסולית ושימושית. יש בהם הומור, והם מהווים מעין אתנחתא קלילה, שבה היא משעשעת את עצמה. כך נוצרו לאחרונה סדרת קופסאות ושולחנות קפה שימושיים בנושא חיות.ואם לא די בכל אלה, אז בשנים האחרונות התעורר ברעות שחר הצורך להתבטא ביצירה אקולוגית.  יחד עם מעצבת הרהיטים טל בשן, התחילו השתיים להקים מבנים פיסוליים בטכניקה של בנייה בבוץ. המבנים מתאימים להתכנסות, למגורים ולשהייה בצוותא או בבדידות. את הראשון הן בנו בארץ, את השני בטורקיה, ולאחרונה הזמינו אותן לקהילות אקולוגיות בעולם העוסקות בשימור ערכי הסביבה והמקורות הטבעיים.הן קוראות למבנים הללו "מקעד", מלה שמקורה בשפה הערבית, שפירושה מבנה להתרגעות ולהתכנסות, כמו סוכות הזן בגנים היפאניים או הסוכות בגני טילרי, למנוחת האדם בטבע. רעות: "זו אנטיתזה לבנייה המתוחכמת, החושבת על האדם דרך הג’אקוזי והמרחק בין הכיור למדיח".  הקטלוגים של קקאדו ושל התערוכה מונחים בחנות זה לצד זה. רעות: "מבחינתי, שני הדברים טובים. זה כמו לכתוב שירה ברמה גבוהה, ובמקביל גם פזמון קל".

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...