כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  דירה קטנה ובהירה

דירה קטנה ובהירה

דירה במרכז תל אביב ששופצה בידי המעצבת הילה עמיר, שהיא גם הדיירת, בתקציב נמוך ובשפת עיצוב נקייה ומינימליסטית. התוצאה מגדירה מחדש את חלוקת המרחב, מיקום המטבח ובחירת החומרים. המעצבת תכננה בקירות הדירה גומחות ומדפים בנויים ושימושיים שיוצרים מערך של קומפוזיציות גיאומטריות. גוף תאורה ייחודי שעובר דרך טור מדפי גבס בולטים בדרכו לרצפה.

מאת: צילום:


במקורה הייתה הדירה, ששטחה 70 מ"ר, בעלת מבנה תל אביבי טיפוסי – שני חדרים, מטבח, מרפסת שירות ומרפסת חזיתית. המטרה הראשונית הייתה לשנות את מבנה החללים, לנצלם ניצול מרבי וליצור דירת שלושה חדרים. ההחלטה העיצובית העיקרית הייתה להעביר את המטבח מעומק הדירה לחזיתה, במקום המרפסת, וכך להעניק לסביבת הבישול נופך חדש ומעניין. עתה ממוקם המטבח בחזית ומתחבר ישירות לחלל המרכזי של הדירה, הסלון. המטבח והסלון, הפונים לחלונות החזית הגדולים, מופרדים במחיצה חלקית היוצרת חלוקה ברורה בין האזורים ועם זאת שומרת על תחושת המרחב והזרימה. המטבח הישן, השירותים ומחצית ממרפסת השירות, בגרסתם הקודמת, יצרו חדר נוסף המשמש חדר עבודה. לחדר הרחצה החדש סופחה המחצית הנותרת ממרפסת השירות, ואילו חדר השינה נותר בצורתו הראשונית ושופץ ברוח השפה העיצובית הכללית. התקציב הנמוך ובחירותיה של המעצבת הובילו להחלטות עיצוביות הנותנות למיעוט החומר ופשטותו לדבר בעד עצמו. כך התקבלו ייחוד ואיכות הנעדרים לפעמים מסביבה עתירת חומרים מתוחכמים ויקרים. "היה לי חשוב ליצור לעצמי סביבה שקטה ורגועה, שיהיה בה מידע ויזואלי מועט ככל האפשר וישאיר מקום רב למחיה", מסבירה הילה עמיר. המעצבת תכננה בקירות הדירה גומחות ומדפים בנויים ושימושיים שיוצרים מערך של קומפוזיציות גיאומטריות של קווים אופקיים ואנכיים החודרים ומשתלבים זה בזה. כמו בצורות, כך גם בחומרים – יצרה המעצבת אלמנט עיצובי שבו חודר חומר אחד לתוך חומר אחר, כמו מדף עץ עבה שעובר לאורך המטבח, חודר לקיר ומבצבץ מעברו השני, או גוף תאורה ייחודי שעובר דרך טור מדפי גבס בולטים בדרכו לרצפה.הקומפוזיציות המאוזנות שיצרה המעצבת משתלבות היטב בסקאלת הגוונים השקטים שנבחרו לעיצוב הדירה – לבן, אפור וחקי בהיר. פה ושם מופיעים כתמי צבע עזים באותם חפצים שימושיים שנבחרו בקפידה בהתאם לסגנון העיצוב. את הרהיטים עיצבה הילה עמיר בקווים נקיים ומינימליסטיים ובתכנון המותאם במדויק למידות הדירה. שולחן הסלון עשוי מיחידות מודולריות שאפשר לצרפן בדרכים שונות על פי הצורך. דלפק הישיבה המוצב מול חלונות החזית ולצד המטבח היה להברקה עיצובית כשתוכנן כמסגרת עץ מלבנית ועבה הניצבת על גלגלים ומאחסנת בתוכה את כיסאות הבר הגבוהים, כשאלה לא בשימוש. על פי המעצבת, "טוטל דיזיין – Total Design – זה שם המשחק". אלמנט פיסולי שהציבה בכניסה לדירתה ממחיש את אמירתה. טור מלבנים החצובות בעבודת יד עדינה לגובהו של הקיר מהדהד כתשובה לשורת מדפים בולטת החודרת מבעד לקיר הנגדי, ובכך משלים את הקומפוזיציה הגיאומטרית שיצרה בחלל כולו.לדברי הילה עמיר, "העובדה שהייתי גם המעצבת וגם הלקוחה אפשרה לי להתמודד עם מגבלות ועם תנאי עבודה קשים ובכל זאת לא להתפשר על הרעיונות שאני מאמינה בהם גם בעיצוב סביבות מחיה לאנשים אחרים".        

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה