כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  המטבח ממשיך את הבית – מטבח מתוכנן היטב ותכליתי

המטבח ממשיך את הבית – מטבח מתוכנן היטב ותכליתי

מטבח בצורת ח’ מאורך, המנצל שלוש מצלעות המלבן היוצר אותו, מתגלה כמטבח מתוכנן היטב ותכליתי, כשצבעו הכהה של העץ ושילוב מכשירי הנירוסטה התעשייתיים, הופכים אותו גם לייחודי.

מאת: צילום:


בית שעוצב בקווים נקיים היווה מקור השראה למעצבת המטבחים, אלונה סהר. למטבח צורת ח’ מאורך, המנצל שלוש מצלעות המלבן היוצר אותו. מה שבמבט ראשון נראה כמטבח לא גדול, מתגלה כמטבח מתוכנן היטב, המכיל כמות רבה של כלים, מזון, חפצי נוי ומשטחי עבודה. המפגש עם המטבח שלפנינו מתחיל כבר במבואה לבית, הבנויה כפטיו פנימי ומאפשרת הצצה לעבר המטבח דרך חלון צרפתי, בעל פרופיל בלגי. סקרנותו של הנכנס מתעוררת כבר בשלב זה, ומבט מקרוב בפרטי המטבח מקיים את ההבטחה של המראה שנגלה מרחוק. התכנון והעיצוב במטבח ("הצדף מטבחים") זה תואם עד לפרט האחרון פרטיו את טעמם האישי של בעלי הבית. מטבח זה אינו מורכב מיחידות סטנדרטיות, המגבילות לעתים את התכנון והעיצוב. אופן החלוקה המיוחד של הארונות, צבעו הכהה של העץ ושילוב מכשירי הנירוסטה התעשייתיים, הופכים את המטבח לייחודי, אך יחד עם זאת, מטבח זה הנו תכליתי ומותאם לבעליו. הוא מאפשר לבעלי הבית נוחות מקסימלית, התואמת את הרגלי הבישול והאחסנה שלהם, והוא הותאם לקו העיצובי השל שאר חלקי הבית. הבית עצמו, שעוצב בקווים נקיים, היווה מקור השראה למעצבת המטבחים של החברה, אלונה סהר. למטבח צורת ח’ מאורך, המנצל שלוש מצלעות המלבן היוצר אותו. במרכזו בנוי אי המהווה את משטח העבודה העיקרי, ובו תנור וכיריים תעשייתיים לשימוש ביתי (viking), משטח עבודה רחב וכיור קטן. האי נוצל לאחסון מכל עבריו, ומעליו מוקם קולט אדים גדול, המשמש גם כמתלה לכלים ולסירים. מבנה הארונות, חזיתות המגירות ומסגרות הדלתות עשויים מעץ אלון צרפתי מלא. הדלתות מודגשות במסגרת שלתוכה הוכנסו משטחי-לוחות מעץ במבוק, המגוונים את הצבע הכהה השולט במטבח ומוסיפים גוונים אדמדמים חומים, התורמים למראה חדשני ומקורי.  התקנת הדלתות מכונה ’חצי חיצונית’; כלומר, הדלת מורכבת מעל לשלד עצמו, ונשמר רווח בין דלת אחת לשנייה, מה שמדגיש את היותן בולטות החוצה. על אף הכהות השולטת במטבח, הוחלט שלא לבחור במשטח עבודה בהיר אלא בשיש שחור ומבריק (גרניט אבסולוטו), בעל גימור ישר בעובי 6 ס"מ – מה שמשווה למשטח מראה בלתי שגרתי. מרבית היחידות במטבח משמשות לאחסון, וכוללות מגירות לסירים, סלסילות למזון, יחידת מגשים פתוחה, שלוש יחידות ארון לכלים ושני מדפים תלויים פתוחים. משיקולים פונקציונליים, רוב היחידות הסגורות הן מגירות בגדלים שונים ולא ארונות עם דלתות. "בפתיחת מגירה נעשית רק פעולה אחת, ואילו בארון בעל מדפים נשלפים יש לבצע שתי פעולות", מסבירה אלונה סהר. שני המדפים הפתוחים תלויים לאורך אחד מקירות המטבח וממשיכים לחלק מהקיר המרכזי. בשל התלייה הנסתרת שלהם, הם נראים כמרחפים באוויר. מקור התאורה במטבח הוא מגוון של גופי תאורה שקועים, השונים בגדלם ובכמות האור שהם נותנים, והאווירה במטבח משתנה אף היא בהתאם לתחושות שיוצרת התאורה את השהייה בו. מה שבמבט ראשון נראה כמטבח לא גדול בשטחו, מתגלה כמטבח מתוכנן היטב, המכיל כמות רבה של כלים, מזון, חפצי נוי ומשטחי עבודה, ומאפשר מקסימום ניידות וגמישות בתנועה בו.    

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה