כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

לטיפול  //  חוויה אוסטרלית – מעבודותיהם של אדריכלים אוסטרלים

חוויה אוסטרלית – מעבודותיהם של אדריכלים אוסטרלים

רשמי מסע באוסטרליה בעקבות עבודותיהם של אדריכלים מעניינים כמו הרי סיידלר, גרגורי ברג’ס, גבריאל פול, לינדסי קלייר, טימות’י היל, שון גודסל, גראהם יאן, פיטר קריגן, דנטון קוק ומרשל ואחרים.

מאת: צילום:


  אילמלא ביקר בארץ לפני כשנתיים האדריכל האוסטרלי גלן מרקוט, במסגרת הסימפוזיונים שמארגנת "קרן רוטשילד" בירושלים אחת לשנתיים, לא הייתי יכולה להזכיר אפילו שם של אדריכל אוסטרלי אחד. ממש כמו שאר 14 האדריכלים והמעצבים, הישראלים והאמריקנים, שעמם סיירתי באוסטרליה במשך שבועיים. כיום התמלא פנקס הטיוטות שלי בשמות של אדריכלים מעניינים כמו הרי סיידלר, גרגורי ברג’ס, גבריאל פול, לינדסי קלייר, טימות’י היל, שון גודסל, גראהם יאן, פיטר קריגן, דנטון קוק ומרשל, אשטון רגאט ומק’דוגל ואחרים. שמץ מעבודותיהם תראו ברשמי המסע שבעמודים אלה, ולאחרות תתוודעו בגיליונות הבאים. תמונה 1:  הפנינה הארכיטקטונית של אוסטרליה: בניין האופרה של סידני. בשנת 1956 התפרסם מכרז בינלאומי להקמת בית האופרה. 200 הצעות הוגשו לוועדת השופטים, וביניהן הצעתו המפתיעה של האדריכל הדני, יורן אוטזון Jorn Utzon. המבנה שהוא שרטט, ובמיוחד צורת הגג, היה שונה מכל מה שראו השופטים לפני כן )יש אגדה האומרת שמקור ההשראה הוא תפוז מקולף(. האדריכל והמעצב ארו סאארינן שיכנע את חבריו לצוות השופטים לבחור בהצעתו של אוטזון, והבנייה החלה ב1959-. כשפתר אוטזון את כל הבעיות שהציב שרטוט הגג שלו, הסתבר שמשקל הגג יהיה 28 אלף טון, ושהיסודות שנחפרו לא יוכלו לשאת אותו. חיזוק היסודות הוסיף כמה עשרות מיליון דולר להוצאות הבנייה, ובינתיים נבחרה באוסטרליה ממשלה חדשה שהתנגדה לבנייה היקרה. אוטזון המיואש חזר לדנמרק ולא חזר לאוסטרליה, גם כשהבניין נחנך, ב1973-. הוא כולל אולם גדול לקונצרטים קלאסיים ופופולאריים, )2,690 מושבים(, לאופרה ובלט )1,547 מושבים(, לתיאטרון )400 מושבים(, מסעדת "בנלונג" המעולה, פואייה נרחב וטיילת מסביב לבניין שממנה נשקפים מראות מרהיבים של המפרץ והנמל של סידני. תמונה 2 (למטה מימין): אי אפשר בלי הנקודה הישראלית. זהו ביתו של אלדד אסולין, ישראלי שהתגלגל אחרי השירות הצבאי וטיול בעולם, לאיזור הררי שופע צמחייה, 5 ק"מ מאומנדי, אוסטרליה; עיירה קטנה ליד רצועת החוף התיירותית של חבל קווינסלנד. יחד עם בת-זוגו ג’סמין רכשו השניים 120 דונם אדמה )בינתיים מכרו 40 דונם( ואלדד החל לבנות את הבית במו-ידיו, מלבני איטונג, כשהוא נעזר ביועצים מקצועיים. את עיצוב הפנים הייחודי עשו בני הזוג יחדיו, תוך ניצול תבונת הכפיים שלו והיצירתיות האמנותית שלה. הגג כוסה ב200- ערמות חציר שעליהן פוזרה אדמה המצמיחה גידולים, והבית נראה כבית בוץ משולב בטבע בצורה מושלמת. הם מגדלים ירקות לצריכה עצמית, ומתכוונים לעצב גן חצי טרופי, בסגנון של באלי.  תמונה 3 (למטה משמאל): בית "צף" בפרבר של מלבורן, עם חזיתות מרשת ברזל וזכוכית, של האדריכל שון גודסל; חזרה לעמוד המאמרים בנושא אדריכלות.

עוד בנושא

לטיפול

One Off - מיוחד לאתר


בפעם הראשונה מוצגת במרכז פומפידו בצרפת תערוכת יחיד של המעצב, רב אמן והאדריכל רון ארד. עבודות שלא מוצגות במגזין

לטיפול

ביאנלה בונציה - מיוחד לאתר


בביאנלה השנה אדריכלים מכל העולם הציגו דרכים להתמודדות בבעיות החברה המודרנית. עבודות שלא הוצגו במגזין

לטיפול

צמיחה אמנותית - מיוחד לאתר


במרחבים פתוחים לא הרחק מהים, צומחים… פסלים. חוויה לא שגרתית של אמנות משולבת בנוף טבעי. מיוחד לאתר האינטרנט – פסלים שלא הופיעו בכתבה

לטיפול

פרביטל מציגה: קולקציית הלופט האורבני (Urban Loft


קולקצית הלופט האורבני של פרביטל מציגה שילובים של חומרים טבעיים עם חדשנות עיצובית

תגובות

כתיבת תגובה